1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Bugün tamam, ya yarın!
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Ezidiler ve IŞİD Terörizmi...

A+A-

Dünya 21. Yüzyılda Ortadoğu’da yaşanmakta olan soykırımı seyrediyor. Dünya’nın önde gelen ülkelerinden ABD uzun süre seyrettikten ve IŞİD militanları artık kendi petrol şirketlerinin kontrolündeki petrol kuyularını tehdit etmeye başladıktan sonra müdahale etmeye ve havadan bombalamaya başladı.
IŞİD kimdir? Amacı nedir?
Irak Şam İslam Devleti açılımı olan Işid, Irak ve Suriye’de etkinlik gösteren radikal islamcı aktif bir terörist grup. Irak savaşının ilk yıllarında kuruldu ve savaş döneminde etkinliğini artırdı. 2004 yılında El-Kaide’ye bağlılığını ilan eden grup Irak El-Kaidesi adını aldı.
Asıl hedefi Irak ve Levant’ta sunni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurmaktır.
Suriye’deki iç savaş sırasında bu ülkedeki benzer gruplarla, genelde Sunni topluluklarla birlik kurarak etkinliğini artırdı. Bu arada El-Kaide ile çatışmaya girdi ve 2014 Şubat ayında El-Kaide, Işid ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu. Grup Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını uygulamaya başladı.
Işid’in asıl amacı Irak hükümetini düşürmek, şii nüfusu marjinalize edip askeri gücünü kırmak, işgal kuvvetlerini ve işbirlikçilerini yok etmek ve tamamen şeriat kanunlarıyla yönetilen bir islam devleti kurmaktır.
Işid’in kurucusu ve lideri Ebu Bekir Bağdadi kendisini halife ilan ederek Irak ve suriye’de kontrolündeki bölgelerde şeriat kanunlarının yürürlükte olduğunu bu nedenle gayrımüslimlerin ya din değiştirmesi, ya da öldürülmesi gerektiğini söyledi.
Böylece çoğunlukla bu bölgede yaşayan “Ezidiler” e soykırım uygulanmaya başlandı. Bütün dünyada bir milyon Ezidi olduğu ve bunların 400-500 bininin bu bölgelerde yaşadığı biliniyor.
Ezidiler kimdir?  
Hürriyet’te Ramazan Öztürk’ün anlattığına göre “Ezidi, Kürtçe ’de “ Beni Allah Yarattı” anlamına gelen ‘Ezdam’ kelimesinden türemiştir.

Orijinleri Kürt’tür ve ibadetlerini ana dilleri olan Kürtçe ile yaparlar. Kendilerini Âdem’den buyana tek tanrıya yani Allah’a inanan dünyadaki ilk insanlar olarak tanımlıyorlar. Tarihleri boyunca birçok dönemde diğer dinler tarafından baskı altında tutuldular. Haklarında verilmiş tarihte bilinen 76 ferman bulunuyor. Çıkartılan her ferman beraberinde ölümü, korkuyu, baskıyı ve zorunlu göçü getirmiş. Bu nedenlerden dolayı kimi din değiştirmiş, kimi de inancını gizlemek zorunda kalmış…”
Ezidiler 21. Yüzyılda Işid teröristlerinin 77.inci fermanı sayesinde bir kez daha soykırımdan geçiriliyorlar. 50 bin Ezidi Şengal dağlarına sığındı. Ancak burada da binlercesi, ağırlıkla çocuklar açlık ve susuzluktan öldü. Kadınlar Işid militanlarına yakalandıkları takdirde intihar etmek için yanlarında bıçak taşıyorlar.
ABD ve İngiliz askerlerinin dağlarda mahsur kalan Ezidileri kurtarmak için dün buralara gittikleri söyleniyor. Öncelikle istihbarat amaçlı olduğu ve herhangi bir operasyona katılmayacakları bildirilen az sayıdaki askerin güvenli koridor oluşturarak Ezidileri buralardan Türkiye, ya da Suriye’de kurulan kamplara taşıyacakları söyleniyor.
Ama henüz net bir sonuç yok. Daha şimdiden binlerce Ezidi’nin telef olduğu biliniyor.
Son bir not. Suriye iç savaşına bodoslama dahil olan buradaki terörist gruplara maddi, manevi büyük destek veren Türkiye hükümetinin IŞİD teröristlerine de hem teçhizat, hem silah ve cephane, hem de parasal yardımda bulunduğu iddia edilmektedir.
Washington Post gazetesi Ebu Yusuf kod adını kullanan Işidin üst düzey komutanı ile röportaj yayınladı. Reyhanlı’da yapıldığı söylenen röportajda Işid komutanı “Türkiye’ye teşekkür etmeliyiz, bazı savaşçılarımızı, hatta üst düzey komutanlarımızı Türk hastahanelerinde tedavi ettirdik. Savaşın başında erzak ve teçhizatın yanında savaşçılarımızın çoğu da Türkiye üzerinden geldi” dedi. Ebu Yusuf devamla “amacımız tüm sınrları yok etmek. Önemli olan İslam ve Sünni hükümranlığıdır” dedi.
Böylece bu yöndeki iddiaların gerçek olabileceği bir kere daha ortaya çıktı. Biliyorsunuz geçmişte Adana’da yakalanan ve MİT’e ait olan tırların aranması sırasında çıkan olaylar ve sonrasında Erdoğan’ın söyledikleri ve bu olayı “paralel devlet” operasyonu olarak yorumlaması aynı iddiaları güçlendirmişti.
Türkiye Işid olayının neresindedir bilmiyorum. Ama bölgede yaşanan bu olaylar Türkiye’yi zor günlerin beklediğini gösteriyor.

Bu yazı toplam 2161 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar