1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Eski ve şimdi
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Eski ve şimdi

A+A-

Sosyal medyada bazı arkadaşların yazdığı gibi Lefkoşa Belediyesi asbaşkanlığı seçimi fazla büyütülmüş olabilir.

Bu görüşe katılıyor olmakla birlikte, fazla uzamayacağını da düşünerek yine de bu konudaki görüşümü belirtmek isterim;
CTP’li üyeler en fazla üyeyi bulundurmalarına rağmen bu mevkiye aday olmak istemediler.
“Seçmen bize denetim görevi verdi” dediler ve aday olması halinde YKP’li üye Murat Kanatlı’ya destek vereceklerini söylediler.
Sonuçta Kanatlı da olmadı (ne olduğunu dünkü gazetelerde okudunuz) ve UBP’li üye asbaşkan oldu.
CTP’nin bu tavrı farklı yorumlar aldı. Yani aday olunmaması, Kanatlı’ya destek verilmesini, ‘art niyetli’ olarak yorumlayanlar, destekleyenler, altında başka iş arayanlar oldu.
Art niyet veya altında başka iş olarak yorumlanabilir mi bilmiyorum ama ben CTP’nin şöyle düşündüğünü düşündüm;
“Seçmen geçmiş dönemdeki başkanımıza ve meclis grubumuza onay vermeyip yeni bir başkan seçmişse demek ki bizim belediye meclisinde aktif olmamızı istemiyor. Güvenini ittifaktan yana kullanmıştır. TDP-BKP ve Baraka’ya onay vermiştir. Mehmet Harmancı’yı seçmiştir. Bu böyle olunca asbaşkanın da başka bir gruptan olması gerekiyor düşüncesiyle biz de yine sol grupta olan YKP’li Murat Kanatlı’dan yana desteğimizi veriyoruz. Lefkoşa Belediyesi bizim dışımızda düzlüğe çıkacaksa biz başkan ve asbaşkan olmadan o düzlüğe çıkışın veya tam tersi bir olayın ortasında olmak istemeyiz. Bu sürecin sevabı da günahı da bize mal edilmesin” gibi düşünülmüş olabilir.
Çok da yanlış değil.
Madem ki Lefkoşa Belediyesi’nin batış sürecinin ardından gelen 14 aylık bir düze çıkma sürecinin sonunda seçmenin oyu olumsuz olmuştur ve başkanlığa başkasını getirmiştir asbaşkanlığa da CTP dışında birinin gelmesi en doğrusu olacaktı.
CTP tarafından böyle bir tavır izlenmiştir ve komitelerde aldıkları görevleriyle bu dönemdeki sürece dahil olmuştur.
Mehmet Harmancı sosyal medyayı daha önceki süreçlerde olduğu gibi iyi kullanıyor ve neredeyse günlük olarak Belediye faaliyetlerini paylaşıyor.
Dünkü paylaşımı da Lefkoşa Belediyesi’nin borcu oldu. Paylaştığı miktar;
136 milyon TL.
Bunun dışında çalışanlar henüz maaşlarını alamadılar ve yine Harmancı’nın paylaşımına göre de an az 15 güne kadar alamayacaklar.
Bakalım Harmancı parayı bulabilecek mi, maaşlar ödenebilecek mi, 14 aylık düzlüğe çıkış devam edecek mi, daha ileriye taşınabilecek mi, artık maaşlar konuşulmaz hale gelip yeni yatırımlar gündeme gelecek mi?
Umarım böyle olur.

Bu yazı toplam 1458 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar