1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Bir asır önce başarmıştık
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Eski bir Kıbrıs’tan hatıralar…

A+A-

“Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler” yazı dizimizde 14 Aralık 2013-4 Ocak 2014 tarihleri arasında yayımlamış olduğumuz Kıbrıs’ın merhum müzik ustası Vahan Bedelyan’ın hayatı ve “Sihirli Keman”ı, ressamlarımızın tuvaline geçiyor… Bedelyan’ın torunu Vahan Ayneciyan, geçtiğimiz Perşembe akşamı (9 Ocak 2014) ressam Nilgün Güney Atölyesi’nde genç ressamlara dedesinin müzikle örülü hayatını ve “Sihirli Kemanı”nın hikayesini anlattı.

Çalışmalarını Nilgün Güney Atölyesi’nde sürdüren genç ressamlar, eski bir Kıbrıs’tan hatıralar dinlerken, Vahan Ayneciyan dedesinin “Müzik düşmanları bile birleştirir” sözcüklerini hep söylediğini, sürekli olarak insanlara müzik öğretmeye çalıştığını ve 93 yaşına kadar müzik dersleri verdiğini anlattı.

Öğrencileri arasında Kıbrıslıtürk, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıermeniler’in bulunduğu Vahan Bedelyan, Lefkoşa Türk Lisesi bandosunun da uzun yıllar şefliğini yapmış, Lefkoşa Türk Lisesi’nde müzik dersleri vermenin yanı sıra, Lefkoşa’da, Köşklüçiftlik bölgesinde Memduh Asaf Sokağı’ndaki evinde de Kıbrıslıtürk öğrencilerine keman dersleri vermişti. Bedelyan’dan keman dersi alan bazı Kıbrıslıtürkler’in hatıralarını bu sayfalarda yayımlamıştık.

Nilgün Güney Atölyesi’nde “Bedelyan” konulu sohbet toplantısına katılan Bedelyan’ın torunu Vahan Ayneciyan, Bedelyan’ın 1963’te evinden ayrılmaması için pek çok Kıbrıslıtürk öğrencisinin kendisine “Gitme hocam, kal, biz seni koruruz” dediğini, Bedelyan’ın ancak tüm Ermeniler Lefkoşa’nın Türk kesiminden ayrıldıktan ve tek başına kaldıktan birkaç gün sonra Lefkoşa’nın Rum kesimine geçtiğini anlattı.

Yazı dizimizde hatıralarını paylaşanlardan edindiği izlenimleri de aktaran Vahan Ayneciyan, “Bedelyan’ın Lefkoşa’nın Türk kesiminden ayrılmasının, Kıbrıslıtürkler arasında kemana olan ilginin azalmasına yol açmış olduğunu ancak şimdi kavrıyorum” dedi.

Sohbet toplantısına ev sahipliği yapan ressam Nilgün Güney de doğduğu günden bu yana evinde hep “Bedelyan” isminin geçtiğini anlattı… Annesi Tomris Hanım’ın Bedelyan’dan keman dersleri aldığını, Bedelyan’ın asistanlığını da yaptığını ve sonuçta bir ilkokulu öğretmeni olarak müzik derslerinde hep keman çaldığını anlatan Nilgün Güney, Tomris Hanım’ın kardeşi dünyaca ünlü psikiyatrist Vamık Volkan’ın da Bedelyan’ın öğrencilerinden olduğunu aktardı.

“Bölünmüş ama çokkültürlü Lefkoşa” teması çerçevesinde Nilgün Güney Atölyesi’nde düzenlenen sohbet toplantısına biz de katıldık ve genç ressamlara Bedelyan konusunda bilgi verdik.

------------------------------------

“ABD, Kıbrıs için başkan devirdi!”

TC Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın, yakın tarihimize ışık tutacak çok önemli bir olayı açıkladı. Merhum TC Cumhurbaşkanı Özal'ın sırdaşı olan ve sık sık ABD'ye giden Halil Şıvgın, bu ülkede yaşanan tarihi olayları yakından takip etti. Önceki gece aHaber'de Ergün Diler ve Bekir Hazar'ın sunduğu Yaz- Boz'a konuk olan Şıvgın, Kıbrıs Harekatı'yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İZİN VERMEDİ
Şıvgın, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon'un Türkler'in Kıbrıs'a çıkarma yapmasına karşı çıktığı için koltuğundan olduğunu anlattı: "Watergate skandalı, Nixon'un bu katı tutumu yüzünden oldu. Şöyle ki, bizim Kıbrıs'a müdahale edebilmemiz için ABD'nin onayı lazımdı. Ancak Nixon'un onay vermeyeceği düşünülüyordu. Başkan yardımcısının da öyle. O zaman Dışişleri Bakanı Henry Kissenger, 3 numara. Nixon koltuğundan oldu ama Kissenger yerinde kaldı. Ve o bize Kıbrıs için yetki veriyor. Yani Nixon'u ve 2 numarayı koltuğundan düşüren güçler, bizim Kıbrıs'a müdahale etmemiz için Yahudi kökenli Kissenger'i orada tuttu."

YAHUDİ LOBİSİ DEVREDE
Şıvgın, bu gücün Yahudi lobisi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kıbrıs Yahudiler için çok önemli. Kıbrıs eğer Yunanistan'da olursa Ortodokslar İsrail'le iyi geçinmezler. Yunanistan'la İsrail politikası terstir. Bizim Türkler olarak Yahudiler'le bir düşmanlığımız yoktur. Bu harekat, Kıbrıs'ın Yunanistan'ın eline geçmesini önleyecekti. Tek başına Yunanistan'ın eline geçerse İsrail için bir tehdit oluşabilir. Bunu hesaplıyorlar. En azından Kıbrıs ikiye bölünüyor. Bizle Yunanistan kavga ederiz. Bu durum da İsrail için tehdit oluşturmaz."
(TAKVİM – 6.1.2014)

Bu yazı toplam 1761 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar