1. YAZARLAR

  2. Aysu Basri Akter

  3. Ercan’dan çıkışa %125 zam!
Aysu Basri Akter

Aysu Basri Akter

Ercan’dan çıkışa %125 zam!

A+A-


Ercan’ın özelleştirilmesinden sonra ortaya çıkan yeni durumla ilgili her gün yeni bir sürprizle karşılaşıyoruz.
UBP Hükümetinin aldığı son karar bundan sonra yolcuları da etkileyecek.
Özelleştirmenin ardından alanı kullanan işletmeler için şirket fiyatları yükseltmişti.
Şimdi Bakanlar Kurulu kararıyla, yolcular için çıkış vergisi yükseltiliyor.
12 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, çıkış vergileri ortalama %125 oranında yükseliyor.
Konuyla ilgili kısaca sohbet ettiğimiz Pegasus Havayolları Kıbrıs Direktörü Zeki Ziya, bu artışın doğrudan yolcuya yansıyacağını, alınan alan hizmetlerindeki fiyat artışlarının ise, yine maliyetlere ekleneceğine vurgu yapıyor.
Bilet fiyatlarını artırmak için Türkiye’deki merkeze rapor hazırladığını söyleyen Ziya, “eğer bu artışlardan dolayı yolcu sayısında azalma olursa da belli destinasyonlarda operasyonları durdurabilir, ya da sefer sayılarında azaltma yönüne gidebiliriz” diyor.
Bu artışlardan en fazla etkilenecek kesimlerden biri de öğrenciler. Geçmişte 14 TL vergi ödeyen öğrenciler, şimdi bu uygulamayla 42TL ödemek zorunda.
Üstelik yasa, 12 Şubat’tan itibaren geçerli olduğu için, önceden satılmış olan bütün biletlere de alanda fark uygulanacak.
Yani mesela Şubat tatili için önceden biletini alan, hala adadan ayrılmayan öğrenciler, alanda 28 TL de vergi farkı ödemek zorunda.
Üniversite adası olmak gibi bir önceliği olan ülkede alınan bir başka çelişkili kararlardan biri bu…
Karara göre, özel indirim, sadece Barış Kuvvetleri’ne uygulanmaya devam edecekken, mesela akla gelen bir soru da neden aynı muafiyetten öğrencilerin yararlanamadığı.
Üniversiteler, Türkiye başta olmak üzere, yurt dışından gelecek öğrenci sayısıyla ayakta duracaksa, bu zamlarla ekonomi nasıl uçacak?!?
Artık Kıbrıs’ta eğitimin pahalılığı yanında sadece adaya uçmak ayrı bir külfet haline dönüyor. Bu sektör nasıl ayakta kalacak?!?
Hiç sanmıyorum ama bu sorulara umarım Eğitim Bakanı’nın bir yanıtı vardır.
Yoğun dönemde iki kişilik İstanbul bileti, 800TL’ye yaklaşırken, şimdi bu artışların ardından nerdeyse Amerika bilet fiyatlarına yaklaşmış olacak, ekonomi sınıfı yolcu biletleri.
İmkanı olan Larnaka’dan uçmayı tercih ederken, bu seçeneğin kullanılamadığı durumlarda, bu ücretleri ödemek zorunda kalacaklar.
Özelleştirme anlaşmasına göre, bu vergi %48’ini devlete ödemek kaydıyla, özel şirketin cebine girecek.
Yani aslında devlet bir taraftan adanın Kuzeyi’ndeki tek yolcu taşıyan havalimanını, hatta adanın tamamında özel konum avantajına sahip tek havalimanını, 25 yıllığına özelleştiriyor, üstünden de şirket için bu satışın mümkün olan en karlı şekilde devamı adına da elini yine vatandaşın cebine atıyor.
Hani ekonomi uçuyor ya, akaryakıta zam, yurt dışı çıkış vergilerine zam, elektrik faturalarına zam derken, uçacağız diye paraşütsüz atlamaya benziyor durum.
Tam tepetaklak!

Bu yazı toplam 1385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar