1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Onlar daha çocuktu
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Ercan grevi ve yanıt!

A+A-

ERCAN’da hava trafik memurlarının grevini yazmıştım...
Daha doğrusu, hemen her yıl, değişmez bir istikrarla yinelenen grevlerini....
Ve demiştim ki, “yasayı istismar bu, fırsatçılık...”
Yanıt geldi...
Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız’dan…
Köşem için özetledim.

***

- “Grev şekli bizim tercihimiz olan bir yöntem olmayıp, hükümetin bizi içine düşürdüğü çaresiz bir durumdur.”

- “Grev öncesi Hükümeti yasal olarak zorlayarak (uzlaşı kurulu kurdurarak) üç kez masaya getirmeye çalışmamıza rağmen karar verme yetkisine haiz kimse bizlerle muhattap olamamıştır.”

- “Hükümet çalışanın en basit taleplerini bile dinleme zahmetine girmiyorsa çalışanın da geleceği nokta sesini duyurmak için iş bırakmadır.” 

- “Bizi en çok eleştirdiğiniz nokta olan Havacılık Tazminatı sistemine dahil olmadığımızı iddia ederken, bu sistemin fiili olarak uygulayıcısı olduğumuzu ve KKTC’deki kontrolörlerin sorumluluk bölgesinde uluslararası transit trafiklere verdikleri hizmet karşılığı olarak Türkiye Sivil Havacılığı’nın, Eurocontrol üzerinden 8 milyon euro gibi bir milli kaynak kazandığını biliyor musunuz?”

- “Kaynağın KKTC Sivil Havacılığına aktarılması yönünde proje hazırlayıp Bakanlığa sunduk.”

- “Bu 8 milyon euronun tamamının kontrolörlere harcanması gibi bir talebimiz olduğunu düşünmüyorsunuz heralde?”

- “%75 ek-mesainin oluşmaması ve sokakta bekleyen nitelikli işşiz gençlerin mesleğe alımı için geçmiş yıllarda grev yaparak imzaladığımız protokolden de haberiniz yok herhalde?” 

- “(Lise sınıfından üniveristeye geçiş) Sendikamızın talepleri intibak içermemektedir! Talebimiz yasal değişikliğin yapılması ve kadrolara sınavla başvurmamız yönündedir.”

- KTAMS bizim maddi taleplerimize itiraz etmemiştir. KTAMS’tan bizim ayrılma sebebimiz sayın Ahmet Kaptan’ın Hava Trafik Kontrolörlük mesleğini sıradan bir memuriyet olarak değerlendirmesi ve ayrı yasal statüye sahip olunmasına karşı çıkmasıdır.

- “Kendisi ile maddi konularda görüş ayrılığımız olmamıştır.”

--------------

Açıklamanın tam metni:

Ercan grevi ve bir yanıt!

ERCAN’da hava trafik memurlarının grevini yazmıştım...
Daha doğrusu, hemen her yıl, değişmez bir istikrarla yinelenen grevlerini....
Ve demiştim ki, “yasayı istismar bu, fırsatçılık...”
....
Yanıt geldi...
Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız’dan…
Sizinle paylaşıyorum, gerekirse, gelecekte yine yorumlarız…

* * *

Sn Cenk Mutluyakalı
Bu yazı 23.08.2016 tarihindeki köşe yazınızda yaptığınız tespitlerdeki yanlış ve eksiklikleri düzeltmek ve şahsınıza cevap vermek amacıyla yazılmıştır;


Öncelikle bilinmesini isteriz ki herhangi bir grev şekli bizim tercihimiz olan bir yöntem olmayıp, Hükümetin bizi içine düşürdüğü çaresiz bir durumdur. Bizler grevden dolayı havaclıktaki aksamaları içinde olan çalışanlar olarak herkesten daha net görebiliyoruz. Grev öncesi Hükümeti yasal olarak zorlayarak (uzlaşı kurulu kurdurarak) üç kez masaya getirmeye çalışmamıza rağmen yasal olarak karar verme yetkisine haiz kimse bizlerle muhattap olamamıştır. Hükümetin görüşmemek için karşımıza set gerdiği bir  Haziran -Temmuz döneminden geçtik. Dilerseniz sizlere toplantı tutanaklarını gönderebiliriz. Hükümet çalışanın en basit taleplerini bile (ki bazıları gerçekten acilen çözümlenmesi gereken sorunlardır)  dinleme zahmetine girmiyorsa çalışanın da geleceği nokta sesini duyurmak için iş bırakmadır.  Herhangi bir mağduriyet olmadan iş bırakma eylemi gerçekleştirmek ise henüz icad edilmemiş bir yöntem olup, Hükümete karşı herhangi bir yaptırım gücü de mevcut değildir. Hem sendika grev yapmasın hem de Hükümet ciddiye almasın ama sorun bir şekilde çözülsün diye bir yaklaşımın pek gerçekçi olmadığı düşüncesindeyiz.

Gelelim taleplerimizin haklılığı noktasına; bizi en çok eleştirdiğiniz nokta olan Havacılık Tazminatı sistemine dahil olmadığımızı iddia ederken, bu sistemin fiili olarak uygulayıcısı olduğumuzu ve K.K.T.C’deki kontrolörlerin sorumluluk bölgesinde uluslararası transit trafiklere verdikleri hizmet karşılığı olarak Türkiye Sivil Havacılığı’nın, Eurocontrol üzerinden 8 milyon euro gibi bir milli kaynak kazandığını biliyor musunuz? Kaynağın KKTC Sivil Havacılığına aktarılması yönünde proje hazırlayıp Bakanlığa sunduğumuzu, burda hem teknolojik techisata yapılan yatırımın karşılanması hem de personelin işin niteliğini karşılayacak doğru düzgün maaşlarının ödenmesi ve mesleğin gerçek değerini bulması hem de yurtdışı eğitimlerine hacanması yönünde bir talebimiz olduğunun farkında mısınız? Bu 8 milyon euronun tamamının kontrolörlere harcanması gibi bir talebimiz olduğunu düşünmüyorsunuz heralde?  Bahsettiğiniz %75 ek-mesainin oluşmaması ve sokakta bekleyen nitelikli işşiz gençlerin mesleğe alımı için geçmiş yıllarda grev yaparak imzaladığımız protokolden de haberiniz yok herhalde?  Sizce ek-mesai peşinde koşan çalışanlar, personel alımı için grev yapar mı? Yoksa sizin tek amacınız sadece sendikayı eleştirmek mi?

Diğer bir konu; yasalarda talep ettiğimiz değişiklikler için Anayasa’ya aykırı tespitinde bulundunuz. Size gönderdiğimiz belgede de görüleceği üzere sendikamızın talepleri intibak içermemektedir! Talebimiz yasal değişikliğin yapılması ve kadrolara sınavla başvurmamız yönündedir. Bu konuda maalesef yanlış yönlediriliyorsunuz.

KTAMS’ın bizim maddi taleplerimizden bıktığını ve bize hayır dediği için istifa ettiğimizi iddia ettiniz. Sizlere gönderdiğimiz Ek’te açıkça göreceği üzere; KTAMS bizim maddi taleplerimize itiraz etmemiştir  hatta bizleri haklı bularak yönetim kurulunda onaylayıp dönemin Başbakanına sunmuştur. KTAMS’tan bizim ayrılma sebebimiz sayın Ahmet Kaptanın Hava Trafik Kontrolörlük mesleğini sıradan bir memuriyet olarak değerlendirmesi ve ayrı yasal statüye sahip olunmasına karşı çıkmasıdır. Kendisi ile maddi konularda görüş ayrılığımız olmamıştır.  Bu bakımdan üzülerek görüyoruz ki aldığınız istihbaratlar yalan ve yanlıştır.

Siz de takdir etmelisiniz ki Hava Trafik Kontrolörlerin yaptığı meslek oldukça sorumluluk alınması gereken stresli ve riskli bir meslektir. Her iş kolunun kendi yapısı ve kendi zorluğuna, eğitim seviyesine göre farklı haklara sahip olabilmesi gerekir. Bizler bu ideal doğrultusunda KTAMS'tan ayrılarak kendi yolumuza gittik. Bu konuda da daha iyi bilgi sahibi olmanız için size mesleğimiz hakkındaki bilgileri içeren bir videoyu da gönderiyoruz. Dileriz bizler hakkında ağır suçlamalar yapmadan önce zahmet edip bir telefon eder, ne derdimiz olduğunu sorarsınız.

Bu yazı toplam 2363 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar