1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Ercan / Arınç
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Ercan / Arınç

A+A-


Ercan Havaalanımız,  önümüzdeki dört yıl sonunda, şimdikinden bilmem kaç misli daha büyük olacakmış. Yeni alan’a en son teknoloji getirilecekmiş.  Ne Türkiye Cumhuriyeti ne yavrusunun  başaramadığı başarılacak ve uluslararası trafiğe açılması için de önemli ve ciddi adımlar atılacakmış. 

Hayırlısı olsun. Olsun da , her şey tatsız başladı tatsız da devam etmekte. Hükümetimiz de, halkımız da, Ercan’daki işinden olanlar da, uzaktan bakıp anlamaya çalışıyorlar neler olup bittiğini.

Özelleştirilecek miydi özelleştirilmeyecek miydi tartışmaları devam ederken, Ercan’daki büyük atılım için kurdele kesme törenine,  TC’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı da geldi. Amma, törende, bizim protokolün de tam kadro bulunacağı sanılırken öyle olmadı. Ne Başbakanımız ne de Meclis Başkanımız  oralara uğramadı bile. Sadece Başbakan Yardımcısı  Serdar Denktaş vardı. O da, daha sonra, törene protokol gereği katıldığını açıkladı. Ercan’ı elinde tutan şirket ise, onlarsız da olsa, ‘boy gösterisi’ni başarıyla gerçekleştirdi.

Sonuçta, bu nasıl iştir anlayan olmadı.  KKTC’nin Havaalanı’nın temel atma törenine KKTC’nin ne Başbakanı ne de Meclis Başkanı katılmadı.  Bir başka türlü söyleyelim: Törende,  Koalisyon Hükümeti’nin CTP kanadı yoktu.  İşin içyüzü ne ? Anlayanlar anlamayanlara bir anlatsa....

Arınç

Ercan’daki tören için adaya gelen Başbakan Yardımcısı Arınç, bundan sonra daha sık geleceğini söyledi. Ama ne için geleceğini açıklamadı. Yeni temel atma törenleri için mi ? Kuzey Kıbrısı daha yakından tanımak için mi? Yeni talimatları birinci ağızdan vermek için mi ? Telkinlerde (!) bulunmak için mi ? Yaklaşan Cumhurbaşkanı Seçimi için mi ?

Bu arada, -daha da önemlisi-  Cumhurbaşkanı adayları arasında bir  ‘tercihleri’ olup olmadığı konusundaki bir soruya verdiği cevapta sözleri biraz yuvarladı da yuvarladı.  İsim vermedi ama  Ankara’da, sempati ile baktıkları bir aday olduğunu da ima etti.  Ama Türkiye’nin,  KKTC seçimlerine müdahalesi olmayacağını da belirtti. Aslında geçmiş deneyimler nedeniyle Kıbrıs Türk halkı bir ‘tercih’ olduğuna kesin gözle bakıyor. Ve de aslında halkımız ‘tercihli’ Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu öğrenmeye çalışırken, geçmişte olduğu gibi, bazı özel yerleşim yerlerini ziyaret edecek ekipleri merak ve heyecanla bekliyor.

Bu yazı toplam 2098 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar