1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Engomi’deki kazılar durduruldu...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Engomi’deki kazılar durduruldu...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyinde, Lefkoşa’da, Engomi bölgesinde yürütmekte olduğu ve bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazı, alanda bazı kırık asbest borularının bulunması nedeniyle durduruldu.
Kazının yapılmakta olduğu boş araziye yıllar içerisinde çeşitli inşaat artıkları atılmaktaydı. Kırık asbest borularının da bu şekilde bu araziye atılmış olduğu tahmin ediliyor.
Kazılarda görev yapmakta olan arkeologlar, şirocular ve diğer çalışanların  sağlığını asbest kırıkları nedeniyle tehlikeye atmamak için kazılar durduruldu. Bu arazinin asbest boru parçalarından temizlendikten sonra kazının devam etmesi bekleniyor. 
Asbest boru artıklarının değil, halen kazı yapılmakta olan alanın ilerisinde, telli bir alana bazı Kıbrıslıtürk “kayıplar”ın gömülmüş olduğu yönünde bir Kıbrıslırum şahit bizi geçen hafta bilgilendirmiş ve bu telli alanı bize göstermişti.  Bu Kıbrıslırum okurumuza göre, bu telli alana 1963-64 döneminde dört “kayıp” Kıbrıslıtürk öldürülerek gömülmüştü. Telli alana bir kuyuya değil, toprak kazılarak bu “kayıplar”ın gömülmüş olduğunu söyleyen bu okurumuzun bize aktardıklarını biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine aktarmıştık. Kayıplar Komitesi yetkilileri de, telli alanın da kazılacak yerler arasında bulunduğunu belirtmişlerdi.

DİĞER KAZILAR
Koççinodrimitya’da sıra kuyularda geçtiğimiz günlerde bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunmaya başlanınca, kuyuya inecek bir rampa yapımına girişildi. Rampa yapılarak, kuyunun dibi bulunacak ve bundan sonra, kuyu içerisinde “kayıplar”dan geride kalanlar çıkarılmaya başlanacak.
Koççinodrimitya’da “kayıp” edilen Kıbrıslıtürkler’e ilişkin geniş araştırmalarımızı geçmiş yıllarda bu sayfalarda yayımlamıştık. Bir Kıbrıslırum okurumuz, Koççinodrimitya’daki bu sıra kuyuları bize göstermiş ve bize bu kuyuların bir de haritasını vermişti. Biz de bu bilgileri Kayıplar Komitesi yetkilileriyle yıllar önce paylaşmıştık. Bu bölgede 30’dan fazla sıra kuyu bulunuyor ve kazılar bu kuyularda sürdürülüyor.
Vadili’de yine bir okurumuzun göstermiş olduğu alandaki bir kuyu için rampa yapımı ise devam ediyor. Bu kuyuda da iki “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu tahmin ediliyor.
Mutluyaka’da (İstilloz) kilise çevresinde kazılar devam ederken, Mevlevi’de (Kira) iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Mevlevi’deki bu alanda dört “kayıp” şahsın gömülü olduğu sanılıyor.
Yeni bir kazı da Bufavento yöresinde oldukça sarp bir noktada “manuel” olarak başlatıldı. Arkeologlarımızdan Ali Çulluoğlu’nun bu oldukça sarp bölgede düşerek berelendiği ancak çok şükür ciddi bir yara almadığı öğrenildi. Arkeolog Ali Çulluoğlu’na “Çok geçmiş olsun” diyoruz.
Bufavento yöresinde zirvedeki bu kazıda savaş esnasında mevzilerde ölenlerden geride kalanların bulunması hedefleniyor. Bu bölgeden mantar toplayanlar, insan kalıntılarına rastladıkları yönünde Kayıplar Komitesi’ni bilgilendirmişlerdi.
Tüm kazılarda görev yapmakta olan arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz.

Bu yazı toplam 2069 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar