1. YAZARLAR

  2. Asım Akansoy

  3. Zihniyet devrimi…
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

En az 5000 kişi...

A+A-

T.C. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır “Dünyada, Kıbrıs sorununun devamında hayatını idame ettiren en az 5000 kişi var...” demiş.  Benzeri bir açıklamayı daha önce de duymuştum. Ne zaman ? Nerede ? Ne münasebetle ?  Hatırlamıyorum.

Yani..... Bu nedenle mi çözülemiyor Kıbrıs sorunu ? En az 5000 kişi, işsiz kalmasın diye mi ?  Zavallı (!) 5000 kişi, işlerini kaybetmesinler, sokaklarda aç kalmasınlar diye mi ? Çok ilginç bir yaklaşım doğrusu.... Yaklaşım mı ? İddia mı ? Ciddi mi ? Şaka mı ? O da ayrı bir mesele... Şakaya alınacak bir görüş de değil yani.....

Muhtemelen, örneğin Ortadoğu’daki iç savaşımsı dış savaşın hızla yayılarak devam etmesinin nedeni de benzeri birşeydir. Düşünsenize... En az 60-70 bin kişi,  işini gücünü (var idiyseydi) bırakmış birbinin boğazını kesmekle, birbirine kurşun, bomba, füze göndermekle meşgul... Savaş biterse ne yapacak bu insalar ? Avare avare sokaklarda mı dolanacaklar (!) ?

Bundan başka...  Günde kaç silah mermisi atılıyor oradan oraya ? Günde kaç havan, top mermisi havalarda geziniyor ? Günde kaç füze atılıyor ? Şimdilerde, günde kaç sorti yapıyor savaş uçakları ? Hiç düşündünüz mü ?  Obama geçen hafta içinde, sadece ABD savaş harekatının günde kaç dolara mal olduğunu açıklamamış mıydı ?.... Pekii, savaş biterse, ne olacak bu, mermileri, bombaları, füzeleri hatta tankları, uçakları üreten insanlar.  Yani, ekmeğini bundan kazananlar ? Savaş dursun da, aç mı kalsın silah üreticileri ?

Kıbrısımıza dönelim yine....

Sayın Volkan Bozkır, ekmeğini Kıbrıs sorunundan çıkaran 5000 kişiden söz ederken, sadece yabancıları kastetti. Peki ya ekmeğini adadaki  ‘çıkmaz’dan kazanan buralardakiler ? Onların sayısı kaç acaba ? Savaş zenginleri, vurguncular, yağmacılar,  Güney’den Kuzey’den gelip Rum’un malına yerleşip zengin olanlar ve de caka satanlar, mevcut durumun devamından büyük çıkar sağlayanların sayısı kaç acaba ?

 

Bu yazı toplam 2222 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar