1. YAZARLAR

  2. Kamil Kolcu

  3. Elit spor okulu… Ve olması gereken
Kamil Kolcu

Kamil Kolcu

Elit spor okulu… Ve olması gereken

A+A-

Reform yapılacaksa sporda tesisten çok, sporcuya ve yetenek geliştirmeye yönelmenin vaktidir. İşte bu noktadan hareketle, alt yapı veya elit spor okulu nasıl olmalıdır sorularına yanıt aramalıyız.  
Hollanda’da bebeklerin anne ya da babadan önce Ajax dedikleri söyleniyor...
Dünyanın en fazla tanınan kulüplerinden biridir Ajax…
Ve Ajax’ın bu kadar tanınmasının en büyük nedenlerinden biri kuşkusuz alt yapıya verdiği önemdir.
Bizim elit spor okuluna örnek teşkil etmesi için Ajax’ın futbol okunu örnek verdim.

***

Bir kere albenisi yüksek tesislere sahip. Doğal olarak bu albeni, Ajax etrafında çekim merkezi oluşturuyor.  Alt yapıdaki yeteneklereilk hedef Ajax’ın maçlarını oynadığı Amsterdam ArenA gösteriliyor. Neden? Çünkü, kulübün geçmişi ve futbol felsefesi bu stadın her yerinde. İlk öğreti budur Ajax’taki çocuklara…
Buraya dikkat; ArenA’nın içinde yer alan “Soccer World” çocukların tamamen bilinç altına giren yer olarak nitelendiriliyor. Buradaki yiyecek ve içecek standında Ajax’ın eski yıldızlarının isimlerini taşıyan yemekler veriliyor. Bunların arasında en çok satanlar ise “Frank de Boer Hamburgers” ve “Rijkaard’s Caesar Salad”.

***

Tabiki Ajax’ın sadece ArenA’sı yok. ArenA’dan bir kaç yüz metre uzaklıkta “De Toekomst” (Gelecek), adlı antrenman merkezi bulunuyor.  Bu dev komplekste, 7 adet doğal çim saha, 1 adet yapay çim saha ve Ajax’ın PAF takımının maçlarını oynadığı küçük bir stadyum var.
Burada antrenman yapan gençler ArenA Stadı’nı çok rahat bir şekilde görebiliyorlar ve içlerinden şöyle diyorlar: “Orası, bir gün Ajax’ta profesyonel olarak futbol oynamak istediğim yer”.

***

60’lardan beri Ajax, alt yapı projelerini çok profesyonel bir biçimde yürütüyor. “De Toekomst”, genç yeteneklerin çok daha iyi ve etkili şartlarda yetişmesini olası kılıyor. 1996 yılından beri faaliyette olan bu kompleksin finansı, Ajax’ın 1995 yılında kazandığı Şampiyonlar Ligi’nden sonra kazanılan extra gelirlerle sağlandı.
YANİ, GELECEK İÇİN, KALİTELİ YETENEK GELİŞTİRMEK İÇİN BİR KULÜP BÜTÇE AYIRIYOR.

***

“De Toekomst”, on farklı takımdan 160 gence evsahipliği yapıyor ve bu gençlere, yaşıtlarının çoğunun sahip olamadığı şartları sağlıyor. Soyunma odalarının kapılarında, Ajax’ta oynamış ünlü futbolcuların isimlerini taşıyan tabelaları görebilirsiniz. Hiç kuşkusuz ki Ajax’ta oynamış en iyi ve en ünlü futbolcu Johan Cruyff. Kulüp yetkilileri, hala ondan korku ve merakla karışık bir saygıyla bahsediyorlar. Altyapı hocaları onun ismini kullanarak oyuncularını motive ediyorlar. Belki de bu sayede yeni bir “Kral Johan” çıkar.

***

Zirveye giden yol oldukça uzun ve zorlu, ayrıca acımasız bir rekabet ortamı çocukları bekliyor. Sadece EN İYİLER Ajax’ta kalabiliyor, hocalarının gözüne giremeyenler ise gitmek zorunda. İyi bir performans göstererek Ajax’a katılmış olan gençler, birinci sınıf bir futbol okuluna başladıklarının bilinci içinde hareket ediyorlar.

***

De Toekomst’taki gençler oldukça meşguller. Çünkü onlar için sadece çim saha antrenmanları yok.
Ağırlık salonunda çalışıyorlar, havuzda yürüyorlar, cimnastik salonunda ayak tenisi oynuyorlar ya da diğer bir odada antrenörlerinin anlattıklarını dinleyerek, nasıl daha hızlı koşabileceklerini veya birbirleriyle olan uyumu nasıl daha ileriye götürebileceklerini öğreniyorlar.
Eğer içlerinden biri sakatlanırsa derhal masöre veya fizyoterapiste götürülüyor.

***

De Toekomst’ta, 10 antrenör, yaşları sekiz ila onsekiz arasında değişen gençlerle ilgileniyor.
Gençler yaşlarına göre en küçükten (E), en büyüğe (A) kadar sıralanıyorlar. Her kategoride iki seviye mevcut. Örnek olarak A1 ve A2. A1 gurubunda, A2’ye oranla daha iyi futbolcular yer alıyor. Bu yıl sona ermeden Ajax, F kategorisini de açarak gençleri 6 yaşından itibaren eğitmeye başlamayı planlıyor.
Eğer profesyonel olmak istiyorsanız, hiçbir şey erken başlamak kadar iyi değildir.
       Ajax’ın altyapısında sadece antrenörler yok. Doktor, 6 masör ve fizyoterapist, 3 kişilik sağlık ekibi ve gençlerin günlük besin ve vitamin ihtiyacını almalarını sağlayan diyet uzmanıyla birlikte gençlerin her ihtiyacını karşılayacak bir ekip kurulmuş.
Öğle yemeği, De Toekomst’taki restaurantta yeniliyor. Ayrıca oyuncuların iki antreman arasında sıkılmalarını önlemek için piyano, bilardo, video oyunları ve masa futbolu gibi ayrıntılar da unutulmamış. Tabi ki duvarları da eski Ajaxlı yıldızların fotoğrafları süslüyor.
Bu okulda asıl hedef, futbolcuların mümkün olduğunca küçük yaşlarda en yüksek performansa ulaşmalarını sağlamak. Maarten Stekelenburg, hem Ajax’ın basın bürosunda çalışıyor, hem de altyapıda D1 takımının antrenörlüğünü yapıyor. Her hafta takımının 2 antrenmanı ve 2 maçı var. Stekelenburg haftada 20 saatini futbolcularına ayırıyor. Doğal olarak ta öğrencileri Avrupa futbolunun bütün ünlü kulüplerini biliyorlar. Sadece isim olarak değil onlarla maç yaparak, onları daha yakından tanıma fırsatı elde ediyorlar. Bu yılın başında, Barcelona’nın evsahipliği yaptığı turnuvaya katılarak İnter Milan ve Real Madrid gibi dev takımlarla oynama fırsatını elde ettiler.

***
             
Ajax, altyapısındaki futbolcuları iç saha maçlarında top toplayıcı olarak kullanıyor. Top toplayıcılar kendi takımlarında nerede oynuyorlarsa o bölgeye yakın bir yerde duruyorlar ve böylece Ajaxlı yıldızlara bakarak nasıl oynamaları gerektiğini öğreniyorlar.

***

Ajax’ın altyapısına girmek binlerce Hollandalı çocuğun hayalini süslüyor. Kulüp yılda üç veya dört kez, 1500 ila 2000 arasında çocuğun katıldığı 3 günlük kurs düzenliyor. Katılan herkese numaralı bir Ajax tişörtü veriliyor. Çok kapsamlı bir testten geçirilen oyunculardan başarılı olanlar birkaç hazırlık maçında oynatılarak tekrar bir testten geçiriliyorlar.
Ajax, Hollanda’daki genç yetenekleri keşfetmek için 15 kişilik bir ekip kurmuş. Bu yıldız avcıları Hollanda’nın dört bir yanını dolaşarak genç yetenekler arıyorlar ve buldukları zaman da anında kulübe bildiriyorlar. Yıldız avcılarından biri Danimarka’da yaşıyor ve bütün İskandinavya’yı arabayla dolaşarak Ajax için oyuncuları izlemiş. Hatta Güney Amerika’da ve Afrika’da bile Ajax’ın izleme birimleri var.

***

Zormu bu ülkede elit bir spor okulu açmak… Futbol ayrı bir okul, diğer branşlar ayrı bir okul. Çocuklarımıza iyi bir spor eğitimi verip, dünyaya açabiliriz kapılarını… Yeterki reform kelimesi, hükümet programlarında kalmasın.

Bu yazı toplam 1190 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar