1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Elektrik çarptı 'ilahi' adım atıldı
Mert Özdağ

Mert Özdağ

Elektrik çarptı 'ilahi' adım atıldı

A+A-

2009-2013… Neler yaşadık neler? [13]

2009 2013 yılları arasında yaşananları irdelemeye devam ediyoruz… Sakin geçen 2011 yılının son aylarına inat 2012, çok hızlı başladı.

2012’nin Ocak ayında büyük toplumsal olaylarla kamuoyu çalkalandı. Bu ay, toplum sağlığını ilgilendiren kötü gelişmeler yaşandı. Sütte zehir, limanda zararlı kömür bunlardan bazılarıydı… Faiz Yasası hayal kırıklığına neden oldu, asgari ücrete “0” artış kararı alındı, elektrikte grev başladı, hayat felç oldu… Aynı ay Denktaş yaşama veda etti, Haspolat’ta ilahiyat kompleksi için Bakanlar Kurulu kararı alındı… Çok hareketli geçen 2012 Ocak ayında bakın neler yaşamışız:

3 OCAK 2012… SÜTTE  ZEHİR!

Ülkedeki süt piyasasını elinde bulunduran devlet kurumu Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), üreticiden topladığı tonlarca sütte aflatoksin denilen bir tür zehir saptadı.

7 OCAK 2012…  BU KEZ ZARARLI KÖMÜR…
Mağusa Serbest Limanı’na gelen ve Serbest Bölge’ye boşaltılmaya başlanan Peto Kok kömürü, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.

10 OCAK 2012… FAİZDE HAYAL KIRIKLIĞI
On binlerce borçlunun beklediği ‘Faiz Yasası’ Meclis’ten ‘oyçokluğu’ ile geçti ancak beklentileri karşılamadı…  YDÜ Öğretim Görevlisi, Ekonomist Doç. Dr. Erdal Güryay, yasanın problem çözmekten çok problem yaratacağına, ‘Çok büyük beklentiler pompalanan borçluları’ da tatmin etmeyeceğine dikkat çekti…

11 OCAK 2012…  “YEMEKSİZ MESAİ” EKONOMİYİ VURDU!
Yaz-kış uygulanan tek mesai sistemi ile kamuda ve ekonomide yeni gelişmeler yaşandı… Çalışanlar iş yerine yemek götürdü, orada ısıttı, daireler yemek koktu.
Gündüz çalışan restoranlar boş, restoran sahipleri kan ağlıyor… Restorancılar “İşler %70-80 düştü, çift mesai geri gelsin” dedi.

12 OCAK 2012…  ASGARİ ÜCRETTE TARİHİN DÜŞÜK ARTIŞI: % 0 ARTIŞ!
Özel sektörde çalışan binlerce emekçiyi yakından ilgilendiren ve geçtiğimiz yılda ‘hiç’ artmayan asgari ücret, yine artırılmadı. En son 2010 yılı sonunda, 2011 için belirlenen asgari ücret, 1 Ekim 2009 tarihinde sadece 47 TL artırılmış ve bu artış tarihin en düşük zammı olarak kaydedilmişti. 2011 yılında hiç toplanmayan ve bir yılı aşkın süredir 1,300 TL olan asgari ücret, yapılan toplantıda ‘hiç’ artmayarak tarihinin en düşük artışını da almış oldu.

13 OCAK 2012… DENKTAŞ'IN VEDASI
Rauf Raif Denktaş, 88 yaşında yaşamını kaybetti

17 OCAK 2012… SON GÖREV…
Denktaş toprağa verildi.

19 OCAK 2012… ELEKTRİKTE GREV, ÜLKE KARANLIK…
Özelleştirmeye karşı sabah Elektrik Kurumu’nda başlatılan süresiz grev, Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı. Grev sürerken, Kuzey Kıbrıs’ın bazı bölgelerinde elektrik kesintileri yaşandı. Greve rağmen eylem devam edince ülke karanlığa gömüldü.

23 OCAK 2012… GREV HAYATI FELÇ ETTİ…
Elektrik grevi sürüyor. Günlerdir ülkede yaşanan elektriksiz ve telefonsuz hayat vatandaşı zor durumda bırakıyor. Evlerinde gaz sobası olmayanların soğukta oturmaktan başka çaresi yok, esnaf ise tek kuruşluk işe yapamamaktan kan ağlıyor. Belirsizlik sürerken çözümün kısa zamanda çözülmesini talep eden vatandaşlar mağdur olduklarını söylüyor.

24 OCAK 2012… BAKANLAR KURULU: ÖZERK KIB-TEK DEDİ
Elektrikte direniş sonuç verdi, Bakanlar Kurulu karar aldı, eylem kalktı: ÖZERK ELEKTRİK KURUMU…  Bakanlar Kurulu, KIB-TEK’in idari ve mali özerklik temelinde yeniden yapılandırılması için çalışma başlatma kararı aldı. Başbakan küçük, EL-SEN’le uzlaştıklarını açıkladı ve teşekkür etti. Ancak bu karar hiç uygulamaya girmedi, özerkleştire ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı.

25 OCAK 2012…ELÇİ YORUM YAPTI
Elektrik grevi nedeniyle kurumu “özerkleştirme” kararı alan UBP hükümetine TC Elçisi Akça tepki gösterdi: “Elektrik konusunda yaşananlar Kuzey Kıbrıs’taki idarelerin sorun çözme konusunda pek güçlü olmadıklarını gösterdi. Varılan mutabakat  sorunu çözmez… Özelleştirme dünyanın gündeminde, hatta çok geç kalındı, KKTC’de de çalışanların haklarının korunması ve yapılan özelleştirmenin şeffaf olması için yasaya ihtiyaç duyuluyor”

28 OCAK 2012…  LEFKE SOSYAL SİGORTALAR'DA  YOLSUZLUK
Lefke Sosyal Sigortalar Dairesi'nde "sahte işsizlik" ve "hasta raporları" yazılarak yolsuzluk yapıldığı, konunun aylar öncesinde HÜKÜMETE ve ilgili BAKANLIĞA ulaşmasına rağmen GİZLİ TUTULDUĞU öğrenildi. Birkaç haftalık raporlarda yapılan incelemede, yolsuzluğun boyutlarının 430 bin TL'yi bulduğu öğrenilirken, "sahte raporların" 2002 senesine kadar uzandığı bildirildi.

31 OCAK 2012…  HASPOLAT’TA “İLAHİYAT KOMPLEKSİ”
Haspolat çemberi yakınındaki Vakıflar İdaresi’ne ait 200 dönüm arazi, Bakanlar Kurulu’nca yıllığı 100 TL’den 30 yıllığına “İlahiyat Eğitim Kompleksi’”yapılması maksadıyla, “Kıbrıs İlim, Ahlak, Sosyal Yardımlaşma Vakfı”na kiralandı.

 

PAZARTESİ DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1925 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar