1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Elçi için işçiler işe çağrıldı!..
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Elçi için işçiler işe çağrıldı!..

A+A-

 

Cypfruvex işçileri öfkeli…
Cypfruvex’e bugün TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın ziyareti varmış.
Ve kaç zamandır ‘çalıştırılmayan’ işçiler dün tek tek aranarak, “Saat 9’da Akça ziyarete gelecek. Herkes işinin başında olmak zorunda” denilmiş.
Oysa uzunca bir süredir, paketleme bölümü ‘işlemez’ durumda…
İşçi haliyle bu duruma öfkelendi.
Uzunca bir süredir çeşitli sorunlarla boğuşan, Cypfruvex’te Akça’ya ‘gösteriş’ için fabrikanın işler gibi gösterilecek olması ‘şovdan’ öteye geçmeyecek.

***


Fırça atmak adet mi oldu?

Ardı ardına yaşanan iki olay… Geçtiğimiz hafta sonu Personel Dairesi Müdürü Zilha Menent, bir müdüre yakışmayacak şekilde, ifadelerde bulunurken, Meclis Başkanı Hasan Bozer’in de gazetecilere fırça atmasını kabullenmek mümkün değil…
Personel Dairesi Müdürü Menet’in neler söylediğini geçtiğimiz gün kaleme almıştım.
Bugün Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından fırçlanan ülkemizin en önemli gazetecilerinden Özgül Günkut Mutluyakalı’nın yaşadıklarına bakalım…

“Meclis Başkanı Bozer bizi nasıl fırçaladı?
Gazetecilik mesleğimde 20 buçuk yılı geride bıraktım, galiba bugünkü (29 Mart 2013) kadar rencide olmadım hiç...
Kadın ve çocuk konularında sosyal sorumluluk projesi yürüten Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu, yasal düzenleme konusundaki taleplerini iletmek üzere kalabalık bir heyetle Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret etti.
Görüşme Meclis şeref salonundaydı. TAK’tan ben ve foto muhabiri arkadaşım Hüseyin, BRT’den kameraman Ali. Cumhurbaşkanlığı’nın fotoğrafçısı ve kameramanı, bir de Meclis’in fotoğrafçısı vardı… Ses kayıt cihazımı koydum her zamanki gibi masaya, konuşmaları dinledim, not aldım. Önce Meral hanım, ardından Hasan bey konuştu.
Bu tür kabulleri kaç yüz defa izlemişimdir, sayamam ama sorumuz, ya da soru soracak ortam yoksa, plaket, hediye takdimi vs de olmayacaksa bizlerin işi bitmiştir.
İki konuşmanın ardından kameraman arkadaşım Ali, kamerasının ayaklarını da alıp salondan çıkmaya yönelince, ben de ses kayıt cihazımı almak için uzandım H. Bozer ve M. Eroğlu’nun önündeki masadan. Ve işte o anda olanlar oldu.
Çocuk hastalıkları ve sağlığı uzmanı bir tıp doktoru olan, yılların politikacısı Hasan Bozer’in ağzından şu cümleler döküldü:
“Sayın BRT mensubu! Ya gelirsiniz kalırsınız, ya gelmeyin! Arkadaşlar konuşurken BRT kamerasını alıp gidiyorsunuz, çok ayıp bir şey bu yahu! Ya gelmeyin ya gelirseniz de kalın, dinleyin, gitmek buradaki kitleye, buradaki kuruma hakarettir.”
Bunun üzerine Dr. Okan Dağlı’nın Hipertansiyon Derneği’ne kesin yeni bir üye olduğumu hissettim! Tansiyonum tavan yaparken ağzımdan şu cümle çıkabildi: “Genelde basına açıklamalar bitince, basına kapalı bölüme geçeceğinizi düşündüğümüz için ayrılıyorduk”…
Ve Meclis Başkanı Bozer devam etti:
“Basına açıklama bitmedi daha!.. Yani Allah aşkına bunları yapmayın. Birbirimizi üzmeyelim bu kadar! Görev gereklerini adam gibi yapın. Yapmayın yani.... Ben ve Meral hanım konuşunca bitmiyor. Burada çok büyük olay var, değerli katılımcılar var.”
Ben zaten ses kayıt cihazımı kapatmamıştım, yeniden masaya koydum, kendimi de bir sandalyeye atıverdim.. Ali de döndü kamerasını eski yerine yerleştirdi.
Sonra ne mi oldu?! Meral hanım birkaç cümle söyledi ve Fatma Ekenoğlu konuştu birkaç cümle…
Meclis Başkanı sakinleşmişti. Bizi paketleme zamanının geldiğini hissetti ve “Tamam şimdi gönderdim sizi...” dedi.
Ses kayıt cihazımı almak için yaklaşırken Meral hanımla göz göze geldim. Halimize üzüldüğü, her halinden belliydi. Genelde ses kayıt cihazımı alırken “iyi çalışmalar, iyi günler” gibi şeyler söylerim. Bu sefer hiçbir şey söylemedim. Çıktım salondan, ajansa döndüm, haberimi yazarken telefon çaldı. Arayan Cumhurbaşkanlığı protokol sorumlusu Nesligül ablaydı ve Meral hanımın yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü iletmek için aramıştı. Çok duygulandım, teşekkür ettim ve benim de mesajımı Meral hanıma iletmesini rica ettim. “Sen de arayabilirsin Meral hanımı” dedi ve cep telefonunu verdi bana..
Birazdan aradım. Meral hanımın ne kadar güçlü bir sosyal yanı olduğunu yıllardır bilirim ama bu olayda O’nu yanımda bulduğum için gerçekten çok mutlu oldum.
Ve Sayın Meclis Başkanı’na iletmek istediğim naçizane yorumlarım:
UBP’deki iç çekişmeler ve sürekli yakındığınız Meclis’in nisap sorunu belli ki sizi çok yormuş, yıpratmış. Bize bu kadar agresif davranmanızı buna yoruyorum. “Çocuklar nereye, durun daha konuşacaklar var” demeniz yeterliydi, o kadar kırıcı cümle kurmak yerine!
Cumhurbaşkanlığı’nda, Başbakanlık’ta, bakanlıklarda bu kurumlara bağlı basın görevlileri, kabullerde, gazetecilerin yanında bulunur, koordinasyonu sağlar, bilgilendirir. Cumhuriyet Meclisi’nde böyle bir uygulama yok. Biz gazetecilere, kabulünüzün içeriği, basına açık/kapalı kısmı vb. konularda öncesinde bilgi veren olmadı. Biz de teamülleri uyguladık.
Bu kadarını hak etmedik!
Evet birbirimizi üzmeyelim bu kadar :(“
Neyse ki Pazartesi günü Mutluyakalı’nın yazdıklarını okuyan Hasan Bozer, bir nebze olsun hatasını anlamış olsa gerek, Mutluyakalı’yı yanına çağırarak, bir görüşme gerçekleştirdi.
Umarız bundan sonra böylesi tatsız bir hadise yaşanmaz.

***

Küçük’ün Erdoğan sevgisi


Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Başbakan İrsen Küçük adına sayfa açıldı. Sayfada İrsen Küçük’ün TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi yansıtıldı.
Profil fotoğrafında İrsen Küçük gülümserken, kapak fotoğrafında Tayyip Erdoğan, “Takibimdesin, sözümden sakın çıkma” dercesine Küçük’e bakıyor.
Sayfayı kim yapmışsa, böyle bir düzeni kim kurmuşsa bravo… İşi özetlemiş doğrusu..

***


Esnafa tehdit!


Pazar günü Lefkoşa Belediye Başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi yapılıyor. Ancak seçim öncesi UBP tarafından insanlara baskı uygulanarak, oy alma politikaları arttık sonra artıyor.
Vergi Dairesi memurlarının Surlaiçi ve Arasta esnafına ‘yemek var gelin’ diyerek, UBP etkinliklerine katılmaya ve rozet takmaya zorlandığı sosyal paylaşım sitelerinde gündeme geldi.
Dün ise Vergi Dairesi memurlarının Arasta’yı gezip, herkesin adını ve kimlik bilgilerini aldığı, yemeğe davet edildiği, gelmeyecek olanların işaretlendiği ifade edildi.


***

FOTO YORUM…

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın, CTP Milletvekili Sonay Adem ile geçtiğimiz gün yaptığı tartışma, yine sosyal medyada ‘yaratıcılıkla’ bütünleşti.

Bu yazı toplam 1659 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar