1. YAZARLAR

  2. Kamil Kolcu

  3. Eğitim şart
Kamil Kolcu

Kamil Kolcu

Eğitim şart

A+A-

Futbol Kulüpler Birliği  geçtiğimiz hafta "güzel" bir çalışmaya imza attı.

Futbol Çalıştayı adı altında ülke futbolunun çarklarını oluşturan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği, Kıbrıs Türk Hakemleri ve Gözlemcileri, Kıbrıs Türk Futbolcular Derneği ve Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği’nin katılımı ile gerçekleşen çalıştayda futbolumuzun kalkınması için önemli tespitler yapıldı, kararlar alındı.
Doğrusunu söylemek gerekirse alınan kararlar ve yapılan tespitler hayata geçerse ülke futbolu dünya sıralamasında yerini alır. Emek sarf edip böyle birşey yapan dostları kutlarım.
Ama dost acı söyler sözününde hatırlatırım.
Çünkü bu çalıştay, Merit Otel'de yapılan bir "dost toplantısından" öteye geçmeyecek.  
Futbolcular, "Futbol kalitesini yükseltmek ve futbola daha çok katkı koymak adına eğitim çalışmalarının arttırılması gerektiği belirtildi" dedi.
Eğitm şart diyelim ve buraya bir virgül koyup, hakem ve gözlemcilere bakalım. "Sağlanan olanaklar çerçevesinde Türkiye'de alınan eğitimlerinin başarılı bir grafik sağlanmış.
Yani yine eğitim vurgusu yapıldı.
Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ise futbolun pazarlanması ve marka değerinin arttırılması adına çalışmaları yapılması gerektiğine vurgu yaptı ve oynanan futbolun daha ön plana çıkarılması gerektiği, iletişimi geliştirip takımları daha yakından tanıma ve müsabaka öncesi hazırlık dönemini daha yakından takip edebilmeye imkan yaratacak çalışmalar yapılması gerektiği üzerinde durdu.
Yani iletişim önemli diyor Spor Yazarları.
İletişim için şart olan tek nokta eğitim değilmidir.
Eğitim yoksa iletişim de olmaz.
Teknik adamlar "Antrenörler Derneği’nin eğitim çalışmaları sayesinde antrenörler gerekli bilgi ve donanıma sahipmiş” tespitini yaptı.
Kulüpler ise kendi çıkarları doğrultusunda bazı kararlara imza attı.
Mesela, yeni  süreç içerisinde gerek KKTC Kulüpler Birliği gerekse Kulüpler; "KTFF ile KOP arasında yapılan görüşmelere destek verilmeliymiş" güzel bir düşünce. İnşallah dış güçler buna izin verir. Gerekli yasal düzenlemeler yapılana kadar kurumsallaşma adına adımlar atılmalıymış dedi kulüplerimiz. Günaydın be arkadaşlar. Bunu 5 sene önce Niyazi Okutan söylemişti.
Şimdi mi aklınıza geldi.
Maç sonrası röportajlar için statlarda gerekli önlemleri alınıp, statlarda sponsor  panosu önünde basın toplantılarının düzenlenmesi gerekir dedi kulüpler.
Zaten sadece bu madde hayata geçirilsin, diğer tüm kararlar hayata geçecek. 
Kulüpler Birliği ayrıca eğitime daha çok yer verilmesi gerektiği üzerinde durdu.
Futbolu yöneten kurum olan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu;

•  Futbolcu sözleşmeleriyle ilgili başlatılan çalışmayı sonuçlandırmalı,

• Süper Lig’in vitrin lig ve Milli Takımı futbolcuların hedefi yapma adına düzenlemeler yapmalı

• KOP ile yapılan görüşmelere devam etmeli ve Kıbrıs sorununun çözümüne kadar her iki tarafı da rencide etmeyecek bir geçici anlaşma sağlamak için çalışmalı gibi güzel cümlelerle bezenmiş kararlar alınırken, "kurullar ile işbirliği yaparak futbol eğitiminin yaygınlaştırılmasını istedi.

İşin özü ne biliyormusunuz arkadaşlar.
Eğitim.
Eğitim.
Eğitim.
Eğitim ise bir süreçtir.
Ha dost acı söyler sözünü bir kez daha hatırlatıp, bu alınan kararların tümü bugüne kadar yapılmış tüm spor şuralarında bulmak mümkün.
Ve hiçbirinin de hayata geçmediğini bilmeyen de yoktur.
Ama yine de "emeği" geçen herkesi kutlarım.

Bu yazı toplam 927 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar