1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Dünya 366’nın etrafında dönüyor!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Dünya 366’nın etrafında dönüyor!

A+A-

Bizim burada uzun zamandır 366 kişilik, şimdi 359 kişilik (nedense) Kurultay istihdamlarına bağlandık kaldık. Sanıyoruz ki dünya bu 366 kişinin ya da 359 kişinin tepesinin üzerinde dönüyor.

Öylesine yapay gündemler ortaya çıkarıyoruz ki!

Tabii eften püften konu deyip geçmek doğru olmaz, bu gibi işleri sonlandırmak gerekiyor ama dünya o kadar büyük sorunlarla uğraşıyor ki... Ya da uğraşamıyor ki… Ya da uğraşmak istemiyor ki…
Bence günümüzün en büyük küresel sorunu küresel ısınma veya iklim değişikliği…
Aslında bu iklim değişikliğini biz de bu Adacık’ta sürekli yaşıyoruz ama elimizden hiçbir şey gelmiyor gibi davranıyoruz ya da görmezden geliyoruz.

İşte geçenlerde “yağmur yağmadı” derken aniden Mesarya’da yaşanan aşırı yağışlar ve dolu fırtınası… Alışılmadık ve görülmemiş bir afetti. Neredeyse yazların kışa, kışların yaza dönmesi gibi…

Ve dünyada yaşanan olaylar… İşte Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada görülmemiş soğukları yaşıyor. -30, -40’lara kadar düşen hava ısısı… Soğuklardan ölümler yaşanıyor, hapishaneden firar eden mahkum bile soğuklara dayanamadığı için çareyi yine hapishaneye dönüşte buluyor.

ABD’de yaşanan soğukları filmlerde görüyorduk. Kıyamet günleri gibi, afetlerin hayal gücüyle daha da korkunç hale getirildiği fantastik filmlerde yeryüzü birkaç saatte donuyor, gelen soğuk hava akını dokunduğu yeri, canlıyı bir anda buza çeviriyordu ve bu filmler bizlere uzak geliyordu ama şimdi ABD ve Kanada’da yaşanan soğuklar o filmlerden hiç de uzak değil.

Bu olaylara yol açan şeyler aslında küresel iklim değişikliğinden meydana gelen ve bizzat insanın açgözlülüğünden ortaya çıkan durumlar.

ABD’de yayınlanan Wall Street Journal’de yazan San Luıs Obıspo şöyle diyor;
“Günümüzde yaşanan ‘Dünyalar Savaşı’ ile ilgili bazı gerçekleri bilmeniz gerekiyor. Bu savaşın bir yanında petrol şirketleri, hükümetler ve televizyon kanalları diğer tarafında ise çevreci aktivistler ve iklim değişikliği ile ilgilenen bilimadamları var. Bu gerçekleri geleceğiniz ve dünyanın kaderi için bilmeniz gerekiyor.
Gerçek 1: Global ısınma günde 400 bin atom bombasının patlatılması ile eşdeğer
Gerçek 2: Global ısınmanın yüzde 63'üne 90 şirket neden oluyor
Gerçek 3: Haber kanalları büyük petrol şirketleri ile işbirliği içerisinde

Tüm bunlara rağmen televizyonlarda yayınlanan haberlerde neden iklim değişikliğine yer verilmediğini merak mı ediyorsunuz? Sebebi belli: Büyük petrol şirketleri ile işbirliği içerisinde olan televizyon kanalları iklim uzmanlarını reddedenlerin başını çekiyor.
Gerçek 4: 2013 yılı iklim değişikliği açısından insan tarihinin en kötü yılı oldu
- Global CO2 seviyesi 400'e çıktı ki bu bilinen tarihin en yüksek seviyesi.
- Daha fazla ısınma oldu, bu ısınma daha hızlı gerçekleşti.
- Daha fazla hayvanın soyu tükenme ile karşı karşıya kaldı.
- Yer küre ölümcül sıcaklıklara, kuraklıklara ve kontrolden çıkan yangınlara sahne oldu.
- Boğucu kirlilik nüfus merkezlerini kapattı.
- Doğal felaketler yaşayan ülkeler yine de emisyon ile ilgili adım atmadı.
- Deniz seviyesi rekor yüksek seviyelere çıktı, fırtına ve sellere yol açtı.
- Dünyanın çoğunda fosil yakıt yatırımı iki katına çıktı.”

Obispo’nun yazdığı gibi dünyada bunlar oluyor, dünya bir felaketle karşı karşıya, bir şey yapılması için çevre aktivisitleri, bilim adamlarının yanına bu dünyaya zarar verenlerin de ikna edilip getirilmesi gerekiyor.
Biz Kurultay istihdamlarıyla uğraşaverelim, bu işler için mecliste ivedilik isteyelim ama yenilenebilir enerjiyle ilgili hiç acele yok ki ne bir ivedilik ne de bir gayret var!

Bu yazı toplam 1538 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar