1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Bir zamanlar Kıbrıs’ta hayat… (7)
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Dohni’den “kayıp” ikinci otobüs için kazılar yeniden başladı…

A+A-

1974’te Dohni’de tutuklanarak bilinmeyen bir noktaya götürülen ve “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı Pareklişa’da bir taşocağında kazılara yeniden başlandı ve bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü daha önce kazılmış olan Leymosun yakınlarındaki Pareklişa’daki taşocağındaki alanda başlatılan kazıda, ikinci otobüste bulunan ve  “kayıp” edilmiş olan Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların kazı alanında bulunmaya başladığı öğrenildi. Kazıları Kayıplar Komitesi’nden Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum arkeologlar yürütüyor.

Kayıplar Komitesi, 2010 yılında aynı alanda kazılar yürütmüş ve 12 kadar “kayıp” şahıstan geride kalanların bir kısmına 14 metre derinlikte ulaşılmıştı. Ancak diğer “kayıplar”dan geride kalanlar bulunamayarak bu alandaki kazıya son verilmişti. Ancak Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum yetkilileri Dohni’den “kayıp” edilmiş ikinci otobüs için yoğun araştırmalar yürütmeyi sürdürmüşlerdi. Yürütülen araştırmalar ve yapılan çağrıların sonucunda, ikinci otobüste bulunan diğer Kıbrıslıtürk “kayıplar”ın da aynı alanda gömülü olabileceği ortaya çıkınca, Kayıplar Komitesi aynı alanda kazı başlatmış bulunuyor ve kazılan alanda “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmaya başlandı.

Dohni’den alınarak “kayıp” edilen birinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar, Leymosun’un Yerasa yöresinde yürütülen ve iki yıl devam eden kazılarda bulunmuştu.
Şimdi ikinci “kayıp” otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazı Pareklişa’da devam ediyor.

Kayıplar Komitesi, Sihari’de de (Kaynakköy) daha önce kazılamamış bazı bölgelerde yeni bir kazı başlatırken, Büyükkonuk (Komikebir) dışında yürütülmekte olan kazıda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.
Larnaka’da bir kuyuda yürütülmekte olan kazı tamamlanırken, diğer bölgelerde de arkeologlar ve diğer çalışanlar kesintisiz biçimde kazıları sürdürüyorlar.

Kazılarda görev alan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar dileriz” diyoruz.

Bu yazı toplam 1450 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar