1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Dikmen, Taşkent ve Baf Piskobusu’nda yeni kazılar
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Dikmen, Taşkent ve Baf Piskobusu’nda yeni kazılar

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin gerek 1963-64, gerek 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor. Dikmen’de (Dikomo) bir şahidin bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu bir noktada Kayıplar Komitesi yeni bir kazı başlatırken, bu alana gömülmüş olan bazı “kayıplar”dan geride kalanlar aranıyor.

Taşkent’te ise (Vuno) “kayıp” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu yeni bir kazı başlatıldı.
Geçitkale’de (Lefkonuk) yürütülen kuyu kazısı sona ererek kuyu kapatma çalışmaları devam ederken, Şirinevler’de (Ayermola) iki ayrı ekip iki kazı yürütüyor. Ekiplerden birisi iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara, diğer ekip de bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşmış bulunuyor.
Aslanköy’de (Angastina) başlatılmış olan kazı da devam ediyor. Bu kazıda da üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.
Bilelle’de (Pileri-Göçeri) Kıral Kızı’nda kazılara devam edilirken Kıbrıs’ın güneyinde de üç ayrı ekip kazıları sürdürüyor. Buna göre Ziggy (Terazi) yakınlarındaki Maroni köyünde 1963 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ederken, Baf Piskobusu diye bilinen Baf’taki Piskobu köyünde 63 “kaybı” iki Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı kazı sürdürülüyor. Kıbrıs’ın güneyindeki bir diğer kazı da Koççinodrimitya dışındaki sıra kuyularda devam ediyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz. Devam edecek...

Bu yazı toplam 1956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar