1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Demirhan’daki kuyunun üstünden asfalt geçirildi...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Demirhan’daki kuyunun üstünden asfalt geçirildi...”

A+A-

 

Bir okurumuz bizi arayarak şunları paylaşmak istediğini söyledi:
“Geçen yıl Ocak ayında sizi gene aramıştım, Demirhan’daki (Trahoni-Tirfon) bir kuyuyla ilgili olarak. Bu konuda herhangi bir gelişme olup olmadığını öğrenmek için arıyorum. 1974’te Demirhan’daki (Trahoni-Tirfon) eski tren istasyonunun arkasında bulunan bir kuyuya bazı “kayıplar” gömüldüydü. Bir akrabam ağzı açık olan ve içinde çok sayıda “kayıp” Kıbrıslırum’un gömüldüğü bu kuyudan bir “kayıp” şahsın botlarını alıp giymişti. Tren istasyonunun tam arkasındaydı bu kuyu.
Tren istasyonu bildiğiniz gibi yıkıldı. Bu kuyunun üstünden asfalt geçer. Geçen defa da söylediydim size, eski haritalardan lütfen bu kuyunun yerini bulup araştırınız. Asfaltın altında kaldı bu kuyu...”
Bu okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için bir kez daha teşekkür ederiz. Okurumuz bu bilgileri bizimle ilk kez Ocak 2012’de paylaşmış ve biz de onun anlattıklarına bu sayfalarda yer vermiştik.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

***
“Galatya’da toplu mezar yolun altında kalmış olabilir...”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Galatya’ya giden yolun üzerinde, geçmişte toplu mezar kazısı yapılmış olan gölün içerisindeki yerle aynı hizada, yolun altında kalmış olan bir toplu mezar olabilir. Eskiden Galatya’ya giden yol, bu yol değildi, yani 1974 öncesinde buna paralel bir yol vardı ama bu yol daha sonra yapıldı. Sanırım Galatya’ya giden yolun altında kaldı toplu mezar. Kazı yapılarak 11 “kayıp” Kıbrıslırum’un kemiklerinin bulunmuş olduğu toplu mezarla aynı hizadaydı ikinci toplu mezar.
Lütfen bu konuyu iyice araştırınız.
Çamlıkları da araştırınız. Çamlıklarda, gene bu civarda, 4-5 çam ağacı vardır ki orada da bir toplu mezar bulunduğu söyleniyor. Bu çamlıklar gene bu civarda eski bir yolun üzerindedir.”
Bu okurumuza da paylaştığı bu bilgiler için teşekkür ederiz. 2006 yılında bir başka okurumuz da Galatya’daki ikinci toplu mezarın, yolun altında kaldığı yönünde iddialarını paylaşmış ve biz de bu sayfalarda onun anlattıklarına 2006 yılında yer vermiştik.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

***

“Dörtyol’daki eski köprüyü araştırınız...”

Bir Kıbrıslırum okurumuz, şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Prastyo’dan (Dörtyol) Lefkonuk (Geçitkale) köyüne giden eski bir yol vardı. Bu eski yol şimdiki polis karakolundan sola dönen yoldu.
Bu yolun üstünde bir köprü vardır.
Bu köprünün altını ve çevresini lütfen iyice araştırınız.
Bizim köyün yaşlılarından da, amcalarımdan da duyduğum bir hikaye vardır: Bir zamanlar yani 1963-64 civarında bu köprünün altına bazı Kıbrıslırumlar saklanıp pusu kurmuşlar ve bazı Kıbrıslıtürkler buradan bir araçla geçerken önünü kesip içindekileri öldürmüşler ve bu köprünün yakınlarına gömmüşler onları.
Lütfen bu köprüyü eğer yıkılmadıysa ve hala oradaysa, araştırınız. Yıkılmış olsa dahi, eski haritalarda belki da bu köprü işaretlenmiştir, oradan yerini bulabilirsiniz.”
Bu Kıbrıslırum okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler...

Bu yazı toplam 2133 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar