1. YAZARLAR

  2. İpek Borman

  3. Halkayı kareye çevirmeye çalışmak
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Değirmenlik ve Strovulo’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin 1963 ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazı programları kesintisiz devam ediyor.

Kayıplar Komitesi Değirmenlik (Kitrea-Cirga) ve Strovulo’da yeni kazılar başlatmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antroplog Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre Lapta yöresinde üç kazı ekibi  kazı yürütüyor. Geçmiş yıllarda bazı insan kalıntılarının görünmüş olduğu ve gerek okurlarımızın, gerekse başka şahitlerin tanıklıkları uyarınca denize yakın bir noktada bir kazı yürütürken, Akçiçek’te de (Siskilip) tavuk çiftliği civarında yeni bir kazıya girişildi.

Kayıplar Komitesi, Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) yeni bir kuyu kazısı başlatırken, Galatya’da da (Mehmetçik) gölün doğu kısmında başlatılmış olan kazı sürdürülüyor. Galatya’da geçmiş yıllarda bazı okurlarımızın söylediği “Yolun altında insanlar gömülüdür” şeklindeki tanıklıkları, bugünlerde yeniden su yüzüne çıkıyor ve çeşitli şahitler, Galatya’ya giden yol yapılırken, bazı olası gömü yerlerinin yolun altında kalmış olabileceğine dikkat çekmeye devam ediyorlar.

Değirmenlik’te (Kitrea-Cirga) yeni bir kazıya başlanırken, Kıbrıs’ın güneyinde de Strovulos yöresinde yeni bir kazıya başlandı. Strovulos yöresine ilişkin pek çok okurumuz, 1964 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in bu bölgedeki bazı kuyulara gömülmüş olduğu yönünde bilgiler vermişler, bu bölgede yapılan bazı kazılarda, 9-10 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu ancak bölgede başka gömüler de olabileceği kuşkusu hala devam ediyor.

Kıbrıs’ın güneyinde de Köfünye’de 1974 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ediyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara bu sıcaklarda “Çok kolay gelsin” diyoruz…

 

Bu yazı toplam 1591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar