1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kıbrıs’ta kötülük ve insanlık…1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Değirmenlik, Ayyorgi, Abohor ve Muratağa’da kazılara devam…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü ve 1963 ile 1974 yılları arasında “kayıp” edilmiş Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar sürüyor.

Kayıplar Komitesi’nin hapishane arkasındaki kazıları tamamlandı ve bu bölgede iki ayrı noktadaki iki toplu mezardan toplam 36 “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre Muratağa-Sandallar’da başlatılan kazılarda ise 36 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı ve kazılar kesintisiz devam ediyor.

Kayıplar Komitesi Değirmenlik’te (Kitrea-Cirga) 1974’te hastane olarak kullanılan bir binanın avlusunda yürüttüğü kazılarda bir “kayıp” şahıstan geride kalan bazı küçük kemiklere ulaştı. Değirmenlik’te yapılan bir diğer kazı da bir gaminideydi ancak burada herhangi bir ize rastlanmadı.

Lapta’da ve Ayyorgi’de de (Karaoğlanoğlu) kazılar devam ediyor. Karaoğlanoğlu’nda kurlarımızın göstermiş olduğu iki noktada kazılar sürdürülürken, bir diğer kazı da Hamit Mandrez’de sürdürülüyor.

Pirhan’da (Pirga) bir diğer kazı yapıldı ancak herhangi bir bulguya rastlanmadı. Galatya’da ise (Mehmetçik) göl yakınında ve bir toprak yolda kazılar sürdürülüyor.

Alayköy’de (Yerolakko) bir diğer kazıda herhangi bir bulguya rastlanmazken, Taşkent’te de (Vuno) bir başka kazı sürüyor.

Abohor’da ise (Cihangir) bir okurumuzun göstermiş olduğu ve toplu mezar olduğu sanılan eski çöplük alanında daha önce ara verilmiş olan kazılara yeniden başlandı. Burası geçmişte çöplük olarak kullanıldığı için asbest kalıntıları da bulunduğundan, arkeologların sağlığını tehlikeye atmamak amacıyla kazılara ara verilmiş, burada kazı yapacak olan arkeologlara asbest konusunda eğitim verilmiş ve özel kıyafetler tedarik edilmişti. Şimdi bu alanda arkeologların sağlığı tehlikeye atılmayacak biçimde kazılara tekrar başlanmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

Bu yazı toplam 1530 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar