1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. DATÇA SEVDAMIZIN 25.YILI
Fatma Azgın

Fatma Azgın

DATÇA SEVDAMIZIN 25.YILI

A+A-


Bizi tanıyan herkes, yazılarımızdan dolayı, yaz
tatilimizi Datça Aktur'da geçirdiğimizi bilir.Hatta Aktur'da yazlık evimiz olduğunu sanır. Halbuki 25 yıldır, eczacı Prof Nevin ve Mekin Tankerler'in evine konuk gidiyoruz. Onlara bu algıyı söylediğim zaman " Evet! Aktur'da yazlık evim var de" diye tembih ederler.

Kıbrıs'ta, Aktur'un doğasına uygun bulup aldığımız Sadrazamköy Batı Deniz sitesindeki evciğimize ısınamadık. Çevre ve plaj olarak kullanılan sahil çok kirli, ev, kötü malzeme ve teknik eksiklikten  ötürü  sürekli sorun çıkarıyor. Yılda birkaç gece kullanıp bir sürü para harcamaktan usandık. Bekir Azgın, "bu evde bu kadar az kalıp harcadığımız para ile en lüks otellerde kalabilirdik" diyor ama satılmasına da karşı çıkıyor. Aslında eski adı Livera olan bu sahil köyünün havası Datça gibi nemsiz ve serindir. Kormacit burnunda, Omorfo ve Girne denizinin buluştuğu bu noktada  hava akımı nemi akır götürür, püfür püfür eser. 
Aktur da Ege ve Akdeniz'in birleştiği Akdeniz'in başlangıç noktasındadır.
Bu kültür ve doğa cennetinde bugünkü rayiç bedelle ev almak bayağı zenginlik gerektirir. 1970'lerin başında üniversite hocaları ve aydınların ödenebilir  eşit hissedarlığı ile kurulan Datça Aktur şirketine katılanlar ne kadar iyi yatırım yapmış diye düşünmekten kendinizi alamazsınız.

ÖZER TÜRKÜN YÖNETİCİLİK VİZYONU

İş başarmak için yeni kurulan hükümette ve diğer kurumlarımızda  yönetici olan kişilerin örnek alması için Özer Türk'ün vizyon ve bıraktığı eserlerden söz etmek istiyorum.
Türkiye'de her ilçenin kaymakamı, her ilin de valisi var.
Özer bey 60 lı yıllarda Kuşadası'na kaymakam oluyor. Bu güzel doğadan halkın yararlanması ve güzel yaz  tatili geçirmesi  için "Kuştur" tatil sitesini kurup halka hediye ediyor. 50-60-100 yıl sonraki sosyolojik ve kültürel tatil ihtiyaçlarını dikkate alarak.
Bir süre sonra Burhaniye'ye tayini çıkıyor. Diğer görevleri yanısıra Ören'de, deniz ve orman kıyısında Artur sitesini kurup ortaklara devrediyor.
Daha sonra Muğla valisi oluyor. Önce Bodrum sonra da Datça Aktur'ları kuruyor. 1970 başında oluyor bu projeler.
Bu evler,  tamamen bölgenin orijinal mimarisine göre inşa edilmiş. Özer Türk'ün yaptığı tatil köylerinin tümüne gittim. Bölgenin yapısına ve kültürüne uygun yerleştirilmiş. Bodrum deniz seviyesinden yükselen setler üzerine eski Bodrum evleri mimarisiyle ve inşaat enstrümanlarıyla yapılmış. Datça Aktur ise denizden Çam ve Günlük ağaçları ormanına gayet hassas biçimde yerleştirilmiş. 3.5 km deniz sahili, ormanlık tepelerin indiği koyu mavi temiz ve serin suları tahayyül edin. En güzel koylar Marmaris Datça arasındadır. Tekne ve yatların konakladığı sular.
Datça Aktur'a 1km uzakta Kurucabük koyuna da evler yapmış Özer bey. Hatta deniz sahilinden tramvay yolu alt yapısını da düşünmüş ama hayata geçmemiş.
Ormanın içinde bisiklet yolu, haftanın 3 günü civar köylerden ürünlerin satıldığı pazar yeri, ormanda Camping alanı,  3- 4 lokanta, derin ve sığ olmak üzere 3 plaj, dükkanlar hatta bu sitede çalışanların çocukları için ilkokul, Kır bahçeleri, mehtap geceleri için tepede bir cafe, eczane, banka şubesi, sahil boyu seyir için oturacak banklar.
Sitede sessizlik çok önemli. Evler öyle bir sıralanmış ki her ev denizi görebilir. Zaten evler kura ile dağıtıldığından kimse şikayet edemez . Öndeki evler deniz manzarasını kapatacak türde ağaç dikemez. Bahçeler çim ve başta yasemin, bodur bitki ve Akdeniz çiçekleri ile süslenmiş.
Özer beyin heykeli çam ağaçlı tepeye dikilmiş. Onun vizyonu hala bu günün ihtiyaçlarına uygun.

25 yıllık Datça ziyaretimiz süresince, Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısının ne kadar değiştiğini farkediyoruz. Bu gelişimizde İzmir-Datça karayolunun temizlik ve intizamı dikkatimi çekti. 5 saatlik bu yol, bakımlı ağaçlar ve  çiçeklerle ve kaliteli yollarla Avrupa standardında
25 yıl önce, Marmaris- Datça yolunun dar ve uçurumlu yolları insanı korkuturdu. Zamanla yollar genişletildi.
Aktur'da son yıllara kadar türbanlı kadın göremezdiniz. Artık var… Haşema ile denize de giriyorlar.
Eski kavgalar, laik-dinci gerilimi azalmış. AKP ve Erdoğan'a yapılan eleştiriler din konusu odaklı değil artık.Yolsuzluk, yanlış Ortadoğu politikaları ve demokrasi eksikliği terör v.s konuşuluyor.

Bu yazımdaki Özer Türk örneği, yaptırdığı bu güzel tatil sitesinde bize 25 yıldır mutlulukla tatil yapma imkanı verdiği için onu saygı ile anmak için verilmiştir.
Diğer bir amacı ise, yeni hükümet üyelerinin ve tüm yöneticilerimizin Özer Türk gibi vizyon sahibi olması ve eser yaratabilmesi  umudunu dile getirmektir.
Vizyon ve uygulama, yazıya dökülen güzel amaçlardan çok yapılan ve eser olarak ortaya çıkan iş ile alakalıdır.

Bu yazı toplam 5092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar