1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Darbe günü Lefkoşa Genel Hastanesi…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Darbe günü Lefkoşa Genel Hastanesi…”

A+A-

***  FILELEFTHEROS gazetesi 15 Temmuz 1974’teki darbenin yıldönümünde EOKA-B’nin Lefkoşa Genel Hastanesi’nde yaptıklarını anlattı…

***  “Darbeciler doktorların başına silah dayadı, yaralıların tedavisine izin vermedi… RMMO ve seferi ordudan ölü askerler kamyon kamyon mezarlığa taşındı…”

Lefkoşa, 15 Temmuz 2013 (T.A.K.): Yunan cuntasının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios’a 15 Temmuz 1974’te düzenlediği darbe ve takip eden üç gün, terör örgütü EOKA-B mensuplarının Lefkoşa Hastanesi’ni basarak doktorların başına silah dayadığı, hastanede korku ve terör estirdiği, yaralıların tedavisine izin vermediği bildirildi.

DARBECİLER DOKTORLARIN BAŞINA SİLAH DAYADI, YARALILARIN TEDAVİSİNE İZİN VERMEDİ
Fileleftheros darbenin yıldönümü nedeniyle Lefkoşa Genel Hastanesi’nde yaşananları, o günleri yaşayan doktorların tanıklığıyla “Başlarına Tabanca Dayadılar... Darbecilerin Lefkoşa Hastanesi’nde Yaralılara ve Doktorlara Suç Nitelikli Davranışı” başlığı altında aktardı.
Doktorlar, Denizci Teğmen Danos’un önderliğinde hastaneyi basan elleri silahlı darbecilerin, hem Seferi Ordu’dan hem de Rum Milli Muhafız Ordusu’ndan yaralılar olmasına karşın doktorların başlarına silah dayayarak, müdahale etmelerini engellediklerini anlattılar.

RMMO VE SEFERİ ORDU’DAN ÖLÜ ASKERLER KAMYON KAMYON MEZARLIĞA TAŞINDI
Gazete Haralambos Spanos isimli doktorun anlattıklarını ise okurlarına şöyle aktardı:
“Ölü askerlerin üst üste yığıldığı bir kamyon gelmişti. Mezbahaya gider gibi. Cesetleri boşalttılar ve mezarlığa koydular. Bir saat sonra ceset dolu başka bir kamyon daha geldi. O da cesetleri gömülmek üzere boşalttı. Ölü sayısı çok arttı, kamyonlar ceset getirip boşaltıyordu. Temmuz ayıydı, hava sıcaktı ve morg dışında kalamazlardı. Ölenlerin çoğunun kayıtları da tutulmamıştı. Kimlikleri bilinmiyordu. Radyoterapi Bölümü Müdürü Dimitris Suliotis mezarlık sorumlusu Aristidi’ye ölülerin kim olduğunu sordu. O da şu cevabı verdi: ‘Hepsi bizim çocuklarımız doktor...’ Bu, darbenin neden olduğu durumun trajikliğini gösteriyor.”

SİYASİ PARTİLERİN MESAJLARI
Gazeteler siyasi partilerin darbe yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajlara da yer verdiler.
Politis AKEL’in Anastasiadis hükümetini ve DİSİ’yi Makarios’a yönelik darbenin sorumlularını halkın gözünden kaçırmak için manipülasyon yapmakla suçlayarak, üzerinden yıllar geçmesinin sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını, “Kıbrıs Dosyası” araştırmasının sorumlular açısından açık olduğunu belirttiğini yazdı.
Habere göre, DİKO AKEL’e cevaben “Cumhuriyet nasıl 15 Temmuz 1974’te darbenin hedefi ve kurbanı iseydi son yıllarda da ideolojilerin ve tedbirsizliklerin hedefi ve kurbanı olduğunu” açıkladı.
EDEK ve Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru darbenin ardından gelişen Kıbrıs sorununun çözümü üzerinde durduğu açıklamasında, çözüm yönünde iyimserlik zerresi dahi görmediğini belirterek, gerekmesi halinde Rum halkının Nisan 2004’teki ‘Hayır’ını bir kez daha tekrarlayacağı görüşünü ortaya koydu.
Ekologlar ve Çevreciler hareketi Rum halkının bugün yeni bir işgal ve yeni tehditler döneminde yaşadığını çünkü ekonomisinin Troyka’nın denetiminde olduğunu, egemenlik haklarından feragat etmeye ve yeni tavizler vermeye sürüklendiğini kaydetti.
EURO.KO ise  “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yeniden tasfiyenin eşiğine getirecek tercihlere gerilenmesine müsamaha göstermeyeceklerini” savundu.

BİNBAŞI NİHAT’IN EŞİ VE ÇOCUKLARININ FOTOĞRAFI HARAVGİ’DE…
Haravgi 15 Temmuz darbe ve 20 Temmuz Harekâtı yıldönümleri nedeniyle Güney Kıbrıs’ta yapılması planlanan çeşitli anma etkinliklerini duyurduğu haberinde bazı fotoğraflar yayınladı. Bunlar arasında, EOKA’cılar tarafından Kumsal’daki evlerinin banyosunda kurşunlanarak öldürülen Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğunun fotoğrafı da yer aldı ve fotoğrafların üzerindeki “Kimse Unutmaz, Hiçbir Şey Unutulmaz” yazısı dikkat çekti.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 15.7.2013)

Bu yazı toplam 1836 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar