1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. CTP-UBP mi, CTP-DP mi?
Sami Özuslu

Sami Özuslu

CTP-UBP mi, CTP-DP mi?

A+A-

 

İç siyasette yeni bir dönem başlıyor.
UBP hafta sonu tüzüğünü değiştirdi.
CTP ise bu hafta sonu yönetim kadrosunu değiştirecek.
Mustafa Akıncı'nın seçilmesiyle beraber Kıbrıs sorununda oluşan pozitif atmosfer bir yandan oluşacak hükümetin federal çözüm konusunda Cumhurbaşkanı'na ve de sürece aktif desteğini gerekli kılarken, diğer yandan da ekonomik programda imzası ve parası bulunan Türkiye ile ekonomi başta olmak üzere birçok konuda 'gereğini' yapması gereken bir hükümete ihtiyaç var.
14 Haziran'da toplanacak CTP kurultayından Talat uzun bir aranın ardından yeniden Genel Başkan çıkacak. Parti Meclisi'nde oluşacak dengelere de bağlı bir Merkez Yönetim Kurulu şekillenecek. Ve tüm bunların da etkileyeceği bir Başbakan ile yeni bir hükümet tercihi Arabahmet Mahallesi'ndeki CTP merkezinde belirlenecek.
Talat milletvekili olmadığı için Başbakan olma şansı yok. Dolayısıyla Başbakan CTP'deki 21 milletvekilinden biri olacak. Bu kesin...
Kesin olmayan ise, CTP'nin koalisyonu UBP ile mi, yoksa DP ile mi kuracağı...

Meclis aritmetiğine göre başka senaryolar da mümkün elbette...
Mesela UBP ile DP 26 sandalyeli bir hükümet kurabilir. Zor bir sayı, ama daha önce de bu sayıyla koalisyon kurulmuştu. Ömrü uzun olmaz, ama kağıt üstünde de olsa bir seçenek bu da...
CTP'si bir başka formül ise vekil sayısı 29'a varan UBP-DP-TDP ittifakı...
Ancak 21 milletvekili ile en büyük parti durumundaki CTP'nin muhalefette kalmasını sağlayacak, bunu kamuoyu indinde meşru gösterecek siyasi bir atmosfer yok...
Mesela CTP büyük bir skandala karışır, halkla ters düşer, son seçilen Cumhurbaşkanı ile zıt bir siyaset izler, dolayısıyla konjonktürsel siyasi iklimle ve halkla uyumsuz bir tablo sergileseydi, CTP'siz bir koalisyondan söz etmek mümkün olabilirdi.
Şu an için bunların hiçbiri yok ve bu da CTP'siz hükümeti -matematiksel olarak mümkün olsa da- siyaseten dışarıda bırakıyor.

Bu durumda Talat ve ekibinin UBP ile DP arasında bir tercih yapması gerekecek.
Aslında cümleyi şöyle kurmak (Türkçe bakımından değilse de siyaseten) çok daha doğru olur: "CTP ile hükümet kurmayı UBP mi, yoksa DP mi daha çok isteyecek?"
Kurultay sonrası şekillenecek siyasi iradeye göre Başbakanlık görevini üstlenecek CTP milletvekili koalisyon görüşmelerine başladığı vakit, kuşkusuz bütün partilerin kapısını çalacak, görüşlerini dinleyecek, sonra da pazarlık dönemi başlayacak.
İşte o pazarlık döneminde ortaya çıkacak yukarıdaki sorunun cevabı...
UBP kurmayları da, DP yöneticileri de CTP'nin 'birden fazla tercih' sahibi olduğunu bilerek oturacaklar masaya...
Başta Kıbrıs sorunu, ekonomik program ve hükümetteki dağılım olmak üzere, CTP kendi tezleri ve politikalarına uygun 'partner' ararken, karşı tarafın 'el'i ne kadar esnek, ne kadar katı olduğuna bakacak.
Yeni hükümetin adı o zaman konulacak.
Hangisi mi ağır basıyor?
Buradan ve bu saatte baktığımda yüzde 50'ye yüzde 50 gibi görünüyor.

Bu yazı toplam 1752 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar