1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. CTP kurultayından çıkan mesajlar
Sami Özuslu

Sami Özuslu

CTP kurultayından çıkan mesajlar

A+A-

 

Hükümetin büyük ortağı CTP’nin dün yapılan olağan kurultayından Özkan Yorgancıoğlu yeniden Genel Başkan olarak çıktı. Tabloyu net şekilde görebilmek için Parti Meclisi’nin oluşumuna da bakmak gerekecektir tabii, ama kesin olan şudur ki CTP’nin bin küsur delegesinin oyuyla “Yorgancıoğlu ile yola devam” kararı çıktı.
Parti Genel Başkanı ile Genel Sekreteri’nin yarıştığı seçimde oy farkının az olması, partililerin iki aday arasında karar vermekte zorlandığının işareti olarak görülebilir. Dün Atatürk Spor Salonu’ndaki CTP’lilerin ruh hali de bunu yansıtıyordu.

CTP kurultayını UBP kurultayı ile benzetmeye dönük yorumların ne kadar desteksiz olduğu, çıkan sonuçlara verilen tepkilerden de anlaşılabiliyor.
Aynı salonda UBP’deki tarafların birbirine tavrı ile dün CTP’de Yorgancıoğlu ile Akansoy yanlılarının yaptıkları arasında en az birkaç bin mil fark vardı.
UBP kurultaylarındaki gerilim ve kavga ortamı CTP kurultayında yoktu. Hatta iki adaylı olmasına rağmen kurultayda tansiyon beklenenin de altındaydı.
Bu düşük tansiyon aslında CTP tabanının CTP tavanına bir mesajıdır.
Taban şunu söyledi özetle:
“Ey CTP’yi yönetenler. Biz kavga istemiyoruz. Aranızdaki husumet her neyse, onu halledin artık. İç çekişmeler nedeniyle zaman ve enerji kaybetmek bize acı veriyor. Oysa CTP olarak tavanı ve tabanıyla yapacağımız çok iş var. Toparlanın ve kim seçilirse onun etrafında kenetlenin.”
CTP’de herkesin bu mesajı doğru okuması ve ona göre hareket etmesinde büyük yarar vardır.

**

Özkan Yorgancıoğlu’nun kurultayı kazanmasıyla hükümetteki olası bir kriz de önlenmiş oldu.
KKTC’de Başbakanı Cumhurbaşkanı atıyor. Dolayısıyla kurultayı kaybetmesi halinde Yorgancıoğlu istifasını sunacaktı. İşte o noktada Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yeni hükümeti kurma görevini kime vereceği belirsizdi.
Sağda birleşme senaryolarının herkesin bildiği bir ‘sır’ olduğu ortada… Böylesi bir zeminde Eroğlu’nun bu fırsatı kaçırmak istemeyeceği tahmin edilebilir. UBP ile DP’nin 26’ya dayalı bir hükümeti gündeme gelebilirdi pekala…
Kuşkusuz böyle bir olasılık hala var ve Haziran’daki yerel seçimler öncesinde veya Nisan 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilirken böyle bir hamle beklemek akla yakın geliyor.
Kurultay bu ihtimali tamamen ortadan kaldırmadı ama en azından ötelemiş oldu.

**

CTP kurultayından en fazla mesaj alması gereken isim kuşkusuz Genel Başkan Yorgancıoğlu’dur.
Gerek kurultay sürecinde söylenenler, gerekse ülke yönetimiyle ilgili eleştirilere kulak tıkamak yerine bu mesajları doğru okumak durumundadır.

Örneğin “Partide herkesi kucaklamadığı, tek başına ya da kendi dar ekibiyle hareket ettiği ” şeklindeki eleştirileri tersine çevirmek için gereğini yapması lazımdır. Aksi halde bu inanış pekişebilecek ve Yorgancıoğlu’nun ayağına takılabilecek bir algıdır.

Yorgancıoğlu’nun ülke yönetimiyle ilgili tepkileri de dikkatle incelemesi ve bazı önlemler alması lazımdır. “Hükümetin yavaş hareket ettiği, sol değerlerden uzaklaşıldığı, TC ile ilişkilerde partinin hassasiyetlerinin gözetilmediği” gibi eleştiriler önemlidir ve bu inanışın derinleşmesi olasıdır.

**

Gerek adayların, gerekse delegelerin son derece olgun şekilde tamamladığı 24’üncü olağan kurultayda Genel Başkan’a karşı yarışan ve ciddi bir oy oranına ulaşan Asım Akansoy’un sürece kattığı zenginlik önemlidir.
Gerek ortaya koyduğu fikirler ve açılımlar, gerekse özellikle genç kesimde yarattığı heyecan kurultay sürecine ciddi bir renk ve güç kattı.

CTP’nin erken seçim nedeniyle ertelenmiş kurultayından çıkan sonuçlar ülke yönetiminden Kıbrıs sorununa ve TC ile ilişkilere kadar her konuyu bir şekilde etkileyecektir.

CTP tabanının dün kurultay salonuna da yansıyan mesaj da bu zaten: “Parti işleri bitti, artık memleket işlerine bakalım, barışa asılalım”

Bu yazı toplam 2314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar