1. YAZARLAR

  2. Tacan Reynar

  3. Kimliği: Bilinmiyor
Mert Özdağ

Mert Özdağ

Çöpkent'ten başkente

A+A-

Artık seçime gidiyoruz.
Özellikle Lefkoşa bu seçim öncesinde, bir yıl önce bir seçim daha geçirmişti.
2012-2013 yıllarında iflas eden belediye, Nisan 2013 seçimi öncesinde neler yaşamıştı?
İflasa giden süreçte başkentte neler olmuştu?
Sayıştay raporları, eylemler, grevler, çöpler ve dahası…
Nisan 2013’ten itibaren normalleşme dönemine giren kentin bugününü okuyabilmek için ‘dününü’ bilmek gerekiyor, hatırlamak…

2012 yılının Mayıs ve Haziran ayları Lefkoşa Belediyesi’nin grevi ile çalkalandı…
Çöp kente dönen başkentte, bir de bahar yağmuru ile gelen su baskınları kenti adeta harabeye çevirmişti…
11 Mayıs 2012 tarihi Lefkoşa’da çöplerin yağmur sularında yüzdüğü korkunç görüntülere sahne oluyordu…
UBP’de ise başlayan iç çekişme derinden devam ederken Lefkoşa Belediyesi’nin borçlandığı ve akıbeti belli olmayan paralar gündemi meşgul ediyordu…
Mayıs ortasında ise belediye önü savaş alanıydı artık…
Belediye çalışanları çevik kuvvetle çatışıyor, Lefkoşa isyanı yaşıyordu…  Bakın Başkent nasıl battı, nasıl çıktı: 

2 MAYIS 2010… “LTB BATABİLİR” UYARISI
Lefkoşa Belediyesi’nin mali krizde olduğu ortaya çıktı. Trilyonlarca borcu olduğu kamuoyu tarafından bilinen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin borcu çeşitli rakamlar telaffuz edildi. Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, borcun 21 trilyon olduğunu söylerken, belediye meclis üyeleri ise borç miktarı hakkında farklı rakam veriyor. Bu tarihten itibaren LTB borçları ile gündeme geldi.

15 ŞUBAT 2012… LTB BATTI!
Lefkoşa Belediyesi maaş ödeyemez duruma geldi.

24 ŞUBAT 2012… LTB BATAKTA: 142 MİLYON BORÇ!
Lefkoşa Belediyesi’nin borçları Sayıştay’ın resmi belgesiyle ortaya çıktı.
Sayıştay, borç batağındaki Lefkoşa Belediyesi’ni mercek altına aldı, borç miktarını ortaya çıkardı, gayrı resmi borçlanmaya imza atan belediye meclisi üyeleri ile başkandan “izahat” istedi. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin hesapları Sayıştay tarafından incelemeye alınırken belediyenin toplam borcunun 142 milyon 350 bin TL olduğu Sayıştay belgelerine yansıdı.

11 NİSAN 2012… LEFKOŞA’DA GREV…
Maaşlar ödenmedi, BES, Başkent Lefkoşa’da greve gitti, akşam saatlerinde sendika süresiz greve gitme kararı aldı.

16 NİSAN 2012… BELEDİYE ÇALIŞANLARI TUTUKLANDI…
Günlerdir maaş alamayan ve süresiz grevde olan 12 Lefkoşa Belediyesi çalışanlarını “sebepsiz ayaklandıkları” gerekçesiyle tutukladı.

23 NİSAN 2012…  LEFKOŞA’DAKİ “KAOS” VE ÇÖP KENT
Lefkoşa, tam bir “çöp kent”e dönüştü. Özellikle Lefkoşa’nın arka sokaklarında, çocuklar, çöplerle iç içe kalırken, “Çocuk Bayramı” haftasındaki bu görüntü, ayrıca tarihe geçti.

2 MAYIS 2012… LEFKOŞA YİNE ÇÖPLÜK
Üçüncü aya girilmiş olmasına rağmen, çalışanların maaşlarının halen ödenmemesi ve bunun yanında sosyal hakların ise yıllardır yatırılmaması LTB çalışanını pes ettirdi. BES 9 Mayıs tarihinden itibaren yeniden süresiz grev başlatacaklarını açıkladı.

2 MAYIS 2012… “CEMAL İZNE ÇIKSIN”
UBP-MYK Cemal Bulutoğluları’na“3 ay yıllık izne çık” diye bir dayatma gündemi ile toplandı, ancak karar alınamadı.  Bunun üzerine Başbakan UBP MYK’da Bulutoğluları’nın partiden ihracını görüşmeye açtı, destek bulamayınca bu öneri de havada kaldı. Cemal başkan ise “Beni kimse izne çıkaramaz” dedi ve ekledi: “Burası belediyedir, burayı ne UBP ne de hükümet yönetir, kararları ben alırım”…

11 MAYIS 2012…  YAĞMUR “FELAKET” GİBİ GELDİ
Lefkoşa’nın en önemli caddesinde, yağmur suları bir kez daha yaşamı felç etti. Bir yandan, “çöpkent”e dönüşen ve salgın hastalık tehlikesi ile boğuşan Lefkoşa, öte yandan ani bastıran sağanak yağış ve dolu ile birlikte tam bir “harabe kent” halini aldı. Lefkoşa’nın içinde çöpler yüzüyordu.

12 MAYIS 2012… 3 MİLYON STERLİN KAVGASI
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile dönemin Başbakanı İrsen Küçük arasındaki “3 milyon sterlinlik” kavga çıktı. 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın Bakanlar Kurulu kararı ile borçlandığı 10 milyon sterlinin 3 milyonluk kısmı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun seçim kampanyasında kullandığı iddialarını Cumhurbaşkanı Eroğlu yalanladı, “iddialar art niyetli” derken, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, “başka merkezlerden de kampanya yürütüldü” dedi.

13 MAYIS 2012… 10 MİLYON KAYIP HABERLERİ…
Lefkoşa Belediyesi’nin, Eroğlu’nun başkanlığındaki Bakanlar Kurulu kararı ile aldığı 10 milyon sterlin borçlanma için herhangi bir PROJE sunulmadığı ortaya çıktı. Kamuoyu uzun süre “Bu para nerede” diye sordu.

15 MAYIS 2012…  LEFKOŞA, ATİNA GİBİ
Maaş alamayan belediye işçileri isyan etti, hükümet “kaba güç” ile yanıt verdi, Lefkoşa’nın ortasında gerginlik ve şiddet vardı… Cumhurbaşkanı Eroğlu başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’nda fatura “çalışana” kesildi, Lefkoşa kaybetti… Başkent adeta çöpe boğuldu, belediye binası önünde polisle çalışanlar çatıştı.

16 MAYIS 2012… BELEDİYEDE SABIRLAR TAŞTI!..
Lefkoşa Belediye çalışanları 2.5 aydır maaş alamamanın öfkesiyle yine eylem yaptı.

17 MAYIS 2012… HÜKÜMET: CEMAL İZNE ÇIKSIN
Hükümet, Lefkoşa Belediye Başkanı’nı “dışarıda” bırakarak toplandı. “Başkan izne çıksın” tavsiye kararı üretti. “Maaşlar ödenecek” dendi.

21 MAYIS 2012… 10 MİLYON STERLİN NEREDE?
Lefkoşa Belediyesi’ne 10 milyon sterlin borçlanmanın gereçlerinden gösterilen “sosyal sigorta borçlarının ödenmesi” de gerçek çıkmadı. Sigortaya da ödeme yapılmadığı ortaya çıktı. Paranın nerede olduğunu kimse bulamadı.

4 TEMMUZ 2012… HÜKÜMET: “CEMAL İZNE ÇIKSIN”
Bakanlar Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ve belediye meclis üyelerinin 90 gün zorunlu izne çıkması için yasa gücünde kararname çıkardı.

9 TEMMUZ 2012… UBP KAÇTI
UBP, LTB için ‘Olağanüstü’ toplantı çağrısına kulak asmadı, Meclis’e uğramadı. Birleşime CTP, TDP ve DP tam kadro katılırken, UBP’den sadece Meclis Başkanı Bozer ve Katip Atasayan birleşimde hazır bulundu… ÖRP ve DGP Milletvekilleri de katılmadı

6 AĞUSTOS 2012… ANAYASA’YA AYKIRI
Anayasa Mahkemesi, Lefkoşa Belediye Başkanı ve Meclis Üyeler ile ilgili ‘Yasa Gücünde Kararname’yi, Anayasa’nın 112’nci maddesine aykırı  bularak, kararnamenin yürütmesini durdurdu.

18 EKİM 2012… EYLEMLİ GÜNLER…
Tarih 18 Ekim 2012… Lefkoşa Belediyesi çalışanları Bakanlar Kurulu’nun grev yasağını tanımadı… Lefkoşa’da isyan ateşi yine yandı…

1 KASIM 2012… LEFKOŞALI PİSLİĞE İSYAN ETTİ
Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen bir grup duyarlı vatandaşın, Lefkoşa’daki çöp sorununa dikkat çekmek için Başbakanlık ışıklarında düzenledikleri protesto, belediye çalışanları ve Lefkoşa halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

2 KASIM 2012… LEFKOŞA’DA YİNE EYLEM
Salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıya gelen Lefkoşalılar sokağa indi, “Cemal temizlemezse biz temizleriz” diyerek sembolik temizlik eylemi yaptı. CTP’nin de destek verdiği eylemde süpürgeler ve deterjanlı suyla Bakanlıklar Kavşağı 'temizlendi'…

5 KASIM 2012… CTP LEFKOŞA İÇİN SOKAKTAYDI
Ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler CTP-BG  Başkent Lefkoşa’da sokaktaydı.

8 KASIM 2012… SENDİKALAR LEFKOŞA İÇİN EYLEMDE
Toplumsal Varoluş Platformu’na bağlı örgütler ve siyasi partiler, Lefkoşa Belediyesi’ndeki sorunlara çözüm ve belediye çalışanlarına destek amacıyla Başbakanlığa yürüdü. Eylemde polis ile göstericiler arasında gerginlik yaşandı.

9 KASIM 2012… HÜKÜMET: 192 PERSONEL KAMUYA, SENDİKA: HAYIR!
Lefkoşa Belediyesi’ni “batıranlar” için harekete geçmeyen hükümet ve belediye başkanı, “192 personeli kamuya aktaralım, yeni borçla borcu yapılandıralım” formülü üretti, sendika reddetti

19 KASIM 2012… ÇÖPLÜ EYLEM
Lefkoşa Türk Belediyesi, BES üyesi çalışanları sabah ‘şok’ bir eylemle Lefkoşa’yı çöpe boğdu.  Çöp bidonlarını yollara dökerek eylem yapan çalışanlar,  önce LTB önünde ateş yaktı, sonra da yollara çöp döke döke Kaymakamlığa,  Meclis yanından Dereboyu’na, oradan da Başbakanlık’a yürüdü

22 KASIM 2012…  SON 30 YILIN 'EN ŞİDDETLİ' YAĞIŞI
Kıbrıs’ın kuzeyi yine bir sel felaketi yaşadı. 'Son 30 yılın en şiddetli yağışı' olarak ölçülen Boğaz bölgesindeki yağışın bölgeyi harabeye çevirdi.. 

26 KASIM 2012… BAŞBAKANLIK’TA POLİSLE TEHDİT
Hükümet “Açım, evime ekmek götüremiyorum” diyerek eylem yapan belediye çalışanını coplu, maskeli polisle karşı karşıya getirdi

27 ARALIK 2012… UBP BASILDI!
Lefkoşa’da belediye emekçilerinin neredeyse bir yıldır süren krizi, isyana dönüştü.  Maaşlarını alamayan, geleceklerini göremeyen ve sosyal güvencelerinden yoksun belediye çalışanları Ulusal Birlik Partisi binalarını bastı, Başbakanlığa yürüdü, ateş yaktı, yollardaki  çöpleri devirdi. Polis, UBP binaları önünde ‘etten duvar’ ördü… Polisin ve çevik kuvvetin sert müdahalesi ile eylemde arbede yaşandı. Kimi eylemciler yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Polis, 23 eylemcinin tutuklandığını açıkladı

11 OCAK 2013… BULUTOĞLULARI İSTİFA ETTİ
Lefkoşa’daki kriz belediye başkanı Cemal Bulutoğluları’nın istifası ile yeni bir boyut kazandı. Lefkoşa halkı Nisan ayında yeni belediye başkanını seçmek için sandık başına gidecek, başkentte yeni bir dönem başlayacak.

19 ŞUBAT 2013… CTP ADAYINI AÇIKLADI: FALLAHOĞLU!
“Yerel yönetimlerde markayız” diyen CTP, 7 Nisan’daki Lefkoşa Belediyesi seçiminde CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu’nu aday gösterdi.

28 MART 2013… SAYIŞTAY BELEDİYE YOLSUZLUKLARINI İFŞA ETTİ
Sayıştay’ın son yayınladığı belge ile Lefkoşa Belediyesi’nde 2008-2011 yıllarındaki yasadışı kararlar ifşa edildi.

7 NİSAN 2013… SEÇİMİ CTP KAZANDI
Ara seçim CTP’nin zaferiyle sonuçlandı, Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na CTP-BG adayı Kadri Fellahoğlu seçildi.

NİSAN 2013-HAZİRAN 2014: NORMALLEŞME DÖNEMİ
Kadri Fellahoğlu’nun belediye başkanı seçilmesiyle başkentte NORMALLEŞME DÖNEMİ başladı. Maaşları ödenen belediye çalışanları iş başı yaptı, az aksaklık olsa da maaşlar gününde ödenmeye devam etti.
İflas eden belediyeyi düzlüğe çıkarmak kolay olmadı tabii…
Bu dönemde de kısa süreli eylemler olsa da Kadri Fellahoğlu dönemi tarihe Lefkoşa Belediyesi’nde normalleşme dönemi olarak geçti.
Başkan Fellahoğlu önümüzdeki 4 yıllık dönemi “atılım dönemi” olarak açıkladı.

Bu yazı toplam 2295 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar