1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Halkla birlikte yönetim
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Cebe atıyor ama vermiyor

A+A-

 

UBP’nin Kurultayı bittiğine göre artık grevler, eylemler devam edebilir. Çünkü artık biraz da olsa belki UBP hükümetinin dikkatini çeker. Nitekim Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Perşembe gün 24 saatlik uyarı grevi yapacağını duyurdu.
Sendika Başkanı Cem Kapsız, “daha önce verilen sözleri hatırlatmak istiyoruz” dedi. Çünkü daha önce yani Kurultay’dan önce Ulaştırma Bakanı’nın çalışma koşullarında iyileştirmeler, düzeltmeler yapmak için söz verdiğini ancak araya giren Kurultay gibi işler nedeniyle unutulduğunu söylüyor Kapsız ve çalışma koşullarının dünya standartlarına ulaşması için de üzerlerine düşeni yapmak istediklerini belirtiyor.
Sendika daha 1.5 yıl önce kurulmuş. Ülkemizde çoğu yerde olan sorunlar gibi hava trafikte de sorunlar var. Yasada kadro sayısı 115 olarak verilmiş ama 40 kişi olarak görev yapıyorlar. Eksik kadro hava trafik kontrolörlüğü gibi hassas, insan hayatının emniyeti ile ilgili bir alanda bir personelin birkaç işi beraber yapmasını getiriyor ki bu da hata oranını yükseltiyor.
Kamu yasasının kendi alanlarına pek uygun olmadığını, başka bir yasaya ihtiyaçları olduğunu anlatıyor Cem Kapsız ancak yasayı beklemenin çok zaman alacağını, bu arada bazı düzeltmelerin yapılabileceğini söylüyor.
Perşembe günkü grev nedenlerini de üç başlıkta sıralıyor;
1. İşe alınacak olanların üniversite mezunu olması,
2. Çalışanlara 5 yıla oranla 1 yıl yıpranma payı verilmesi,
3. Havacılık tazminatlarının personele ödenmesi.
Üçüncü maddeyle ilgili ayrıntı istediğimde şunu öğreniyorum; Uçak şirketleri iniş yaptıkları, konakladıkları havaalanlarına çeşitli ücretler ödüyorlar. Hava kontrolörlüğünden dolayı ödenen bu ücretler personele ödenmesi gerekirken devlet, aldığı bu tazminatları personele ödemiyor.
İşte, eğer ikinci kez yasaklama olmazsa Sendika’nın Perşembe gün yapacağı grevin nedenleri bunlar.

---------------------------------------------
Karpaz’da yapılaşma

 

Karpaz’da yapılaşma, tartışmalı yolla birlikte başladı bile… Açılan yol Özel Çevre Koruma Alanı içinde mi değil mi tartışmaları arasında ne yol çalışması durdu ne de bu tartışmalardan bir mesaj alan oldu!
Eylül ayında aynı bölgede kimilerine göre 30 bin, kimilerine göre 80 bin kişilik bir rock konseri duyurusu bölgede yapılaşmayı başlatmış oldu.
İlgililer “merak etmeyin, böyle şey olmaz, ne yol ilerler, ne yapılaşma olur” diyorlar ama pek inandırıcı olamıyorlar.
İşte resimden de görüleceği gibi her yerde yapılaşma var. Atı alan üsküdarı geçtikten sonra geri dönüş ne yazık ki olmuyor. Sanılıyor ki bölgede doğanın mahvedilmesi, yolların açılması, yapılaşmanın olması bölge insanının refahını yükseltecek! Oysa ki bölge insanının doğanın korunmasıyla nasıl gelir sahibi olunacağını öğrenmesi ve buna yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bu yazı toplam 2318 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar