1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Çatoz’un girişindeki kamışlıkları araştırınız...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Çatoz’un girişindeki kamışlıkları araştırınız...”

A+A-

 

Bir okurumuz bizi arayarak şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Lefkonuk’tan Çatoz’a giderken, Vitsada’ya (Pınarlı) dönen yolu geçiniz... Çatoz’a yaklaştığınızda sağ tarafınızda efgalipto ağaçları olacak... Efgaliptoları geçer geçmez solunuza bakınız – o zaman kamışlıkları göreceksiniz. Bu kamışlıklara bildiğim kadarıyla 1974’te bir grup Kıbrıslırum gömüldüydü. Bunların sayıları dört müydü, beş miydi yoksa sekiz miydi, çok emin değilim – tek bildiğim bu grubun kamışlıklara gömüldüğünü anlattıydı gömenlerden birisi bana... Birinci sıra değil, sanırım ikinci sıradaki kamışlıklardır sözü edilen yer. Bir zamanlar bu bölgeye dirifil ekerlerdi ve “Kadir’in bahça”nın yanındadır sözü edilen yer. Lütfen bu bölgeyi araştırınız bakalım, oraya gömüldüğü söylenen “kayıplar”ı bulabilecek misiniz...”
Bu okurumuza verdiği bu bilgilerden ötürü sonsuz teşekkürler. Bu konuda bir başka okurumuz 2008 yılında sözkonusu kamışlıklarla ilgili bizi aramış, söylediği benzer şeyleri bu sayfalarda yayımlamıştık. O günlerde bu konuyu Kayıplar Komitesi yetkililerinin bilgisine de getirmiştik. Geçen yıl Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte bu bölgeye de gitmiştik...
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

***  KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

Trikomo’da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı...

Kayıplar Komitesi tarafından iki toplumdan arkeologların oluşturduğu kazı ekiplerince ada çapında yürütülmekte olan kazılar devam ederken, Trikomo’da (Yeni İskele) bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara kazı alanında ulaşıldı.
Vadili’de iki “kayıp” şahsın gömülü olduğu söylenen kuyuda kazılar devam ederken, Haspolat (Mia Milya) ve Zeytinlik’te de (Templos) kazı ekipleri, çalışmalarını sürdürüyorlar.
Masari’de (Şahinler) bir okurumuzun gösterdiği, altı “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı devam ederken, Kırnı’da da yine bir okurumuzun verdiği bilgiler üzerine yürütülmekte olan kazı sürüyor.
Kıbrıs’ın güneyinde Lefkoşa’da, Makedonitissa’da yürütülemekte olan kazıya bir şahidin “Burada bomba olabilir” uyarısı üzerine ara verildi ve şimdi Kayıplar Komitesi yetkililerinin kazı alanını metal dedektörle taraması bekleniyor. Kazı alanındaki araştırmalar bittikten ve bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra arkeologlar kazılara devam edecek.
Bu bölgede 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. Yine 63-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı iki kazı da devam ediyor: Bunlardan birisi Palyomedoho’da, bir diğeri ise Koççinodrimitya’da...
Kazıları yürütmekte olan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz.


“Dikmen’de bir evin bahçesine insanlar gömüldüydü...”

Bir okurumuz bize yazarak şu bilgileri paylaştı:
“Bizim mahallede asker cesetleri bulmuşlardı. 1974 sonrası yağan ilk yağmurlarda, sanırım ters gömülmüş oldukları için ayakları yukarıya çıkmış, çocukluğumdan beri bu hikayeyi dinlerim hep... Size bizim mahalleyi söyleyeyim: Sokağımızın adı ....... Sokak’tır. Bahçesinde ölü askerler çıkan evin sahibi de ........’dır. Sonra bir ev daha var, evin sahibi .....’dır. Dikmen’deki .............’yi bilirseniz, onun hemen yanındaki evdir. Bu evin önünde vurulmuş, kanlar içinde yatan 15-16 yaşlarında bir çocuk varmış... Biz hep bunları dinleyerek büyüdük. Çocukken hep bahçeden Rumlar’ın ölüleri çıkacak diye düşünürdüm! Anneme bu ölülere ne olduğunu sorduğumda, “Türk askerini arardık, gelip alırlardı” derdi. Ama bizim mahallede, yani ........... Sokak’ta kesinlikle bir olaylar oldu. Anneme “Bizim bahçede da bir şey var mıydı?” diye sorduğumuzda, “Yoktu” der. Ama hiç unutmam. 1984-85 olabilir ya da daha sonrası, ben çocuktum, yeni bir köpek almıştık, hayvan bahçeyi kazdı kazdı, sargı bezleri ve Kızılhaç işaretli asker çantaları çıkmıştı bahçeden. Sonra bizimkiler de baktı ama ölü falan yoktu. Umarım o insanların ruhu da huzura kavuşur bir an önce... Çok kolay gelsin size... Gerçi Türk askeri almışsa cesetleri, nasıl bulunacaklar bilmiyorum ama bir şey duyarsam gene yazarım size...”
Bu okuruma paylaştığı bu bilgiler için çok teşekkürler... Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1903 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar