1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Dinçyürek kızdırdı!
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Çalışmaları dünyayı daha insancıl kılıyor…”

A+A-

“Kayıplar”la ilgili çalışmalarımız nedeniyle Avrupa Parlamentosu’nun bize ve barışçıl şiirleri nedeniyle Kıbrıslırum şair Mihalis Hristofidis’e Avrupa Parlamentosu tarafından verilecek Avrupa Yurttaşı Ödülü’yle ilgili dün Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi tarafından yapılan açıklamada  “Çalışmaları dünyayı daha insancıl kılıyor” dedi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Uludağ ve Hristofidis 2014 Avrupa Yurttaşı Ödülü’nü kazandılar

Kıbrıslıtürk gazeteci Sevgül Uludağ ile Kıbrıslırum şair Mihalis Hristofidis, her yıl Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Yurttaşı Ödülü’nü 2014 yılında kazananlar oldu.

30 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi’nde bir ödül töreni düzenlenecektir. 25-26 Şubat tarihlerinde ise tüm AB üyesi ülkelerden bu ödülü kazanan toplam 47 kişinin katılacağı ödül töreni Brüksel’de gerçekleştirilecektir.

Bu yıl bu ödülü kazanan iki Kıbrıslı’yı önerenler Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Takis Hacıyeorgiu ile Neoklis Silikiotis olmuştur. “Uludağ ve Hristofidis bu ödüle “İki toplum arasında yeniden yakınlaşmaya yaptıkları katkılardan ötürü” önerilmişlerdir. Hacıyeorgiu ve Silikiotis yaptıkları ortak açıklamada “Uludağ ve Hristofidis’in  hiçbir ayırım olmaksızın insan haklarının uygulanacağı özgür bir ada için çaba gösterdiklerini, örnek çalışmalarının Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın yolunu aydınlatıp örnek olacak, Avrupa’yı aydınlatacak ve dünyayı daha insancıl kılan çalışmalar olduğunu” belirtmişlerdir.

Bu ödül 2008 yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yurttaşları arasında daha iyi karşılıklı anlayış yaratan, daha iyi entegrasyon sağlayan ve AB içerisinde sınırlar ötesinde işbirliğini fasilite eden olağanüstü çalışmalar yapan yurttaşlara, gruplara ve örgütlere verilmek üzere tesis edilmiştir. Bu ödül aynı zamanda sınırlar ötesi kültürel işbirliği ve Avrupa ruhunun güçlendirilmesine uzun vadeli eylemleriyle katkıda bulunan yurttaşlara da verilmektedir.

Avrupa Parlamentosu’nun her bir milletvekili her yıl bir kişiyi bu ödüle aday gösterebilir. Her üye ülke önerilen adayların seçiminden sorumlu olacak bir ulusal jüri oluşturur ve kazanan adayların nihai seçimi Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın başkanlığında toplanan Avrupa Yurttaşı Ödülü Başkanlığı’nca gerçekleştirilir.”
Dün sabah Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi’ni ziyaret ederek, bu ödülü aldığımızı bildiren Brüksel’den gönderilen mektubu AP Kıbrıs Ofisi yetkilisi Alexandra Attalidis’ten aldık.

Bu yazı toplam 1330 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar