1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Çakıcı’dan Arabacıoğlu’na ciddi itham
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Çakıcı’dan Arabacıoğlu’na ciddi itham

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, dün sabah BAYRAK HABER’de katıldığı televizyon programında, Demokrat Parti (DP) milletvekili ve Lefkoşa Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Arabacıoğlu’na yönelik çok ciddi ithamlarda bulundu.
“İki yıldır Meclis’e gelmiyordu dahi, şimdi yeniden doğmuş” diyerek Arabacıoğlu’na yüklenen Çakıcı, “belediye başkan adaylığı”nın sebebini ise “Yeni çevre yolu üzerindeki arazilerinin değerlenmesi” beklentisi şeklinde ortaya koydu.
Çakıcı’ya göre, Lefkoşa’ya yapılacak yeni çevre yolu, Yakın Doğu Üniversitesi’nin içinden geçecek ve üniversiteyi bölecek şekilde planlanmış… Bu bölgede Arabacıoğlu’nun arazileri olduğunu öne süren Çakıcı, “O nedenle siyasete dönmüşse, en azından bize dürüst aday olarak sunmasınlar” dedi.
Bakalım Dr. Arabacıoğlu bu ciddi ithamlara nasıl yanıt verecek.

***
VOLKAN’daki anket KADEM’in mi?

Siyasi anketler uzun süredir yayınlanmıyor.
VOLKAN gazetesi, dün, bir süredir kulislerde konuşulan bir anketin sonuçlarını yayınladı.
Bu ankete göre, eğer bugün genel seçim yapılacak olsa CTP % 35, UBP’nin % 27 olacak.
Ankete göre DP oy oranını % 20’ye, TDP de % 16’ya çıkarıyor.
Yani, UBP dışındaki tüm partiler oylarını artırıyor.
Biraz araştırdık ve gördük ki, bu anketin KADEM çıkışlı olduğu konuşuluyor.
Tabii, anketi ‘sahibinin’ açıklaması gerekiyor, detaylara ulaşmak için!..
Dahası, bir anketin daha varlığını öğrendik, o da Lefkoşa!..
UBP, ülke genelindeki ankette ciddi oy kaybıyla ikinci sıraya gerilerken, Lefkoşa’da ise “dipte” yer bulmuş!..
Siyaset, yeni dönemde son derece hareketli olacağa benziyor.

***
Lefkoşa’da sanatçılar da ayağa kalkıyor!

Ve Lefkoşa’daki kötü gidişe sanatçılar da isyan ediyor.
Bu amaçla, Lefkoşa’da Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lokali’nde, yarın saat 11.00’de bir basın toplantısı düzenlenecek.
Toplantıda, Lefkoşa Belediye Orkestrası, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve kimi kültür – sanat örgütlerinden temsilcilerin hazır bulunması bekleniyor.
Sanatçılar da hem isyanlarını hem yeni dönemden beklentilerini dile getirecek.

***

 

Kaymakam Dana seçimlerde “taraf” mı?
Başbakan, aylar aylar sonra “cesaretle” Lefkoşa sokaklarına çıktı, “trafik düzenlemesini” anlattı. Böylece, UBP, Başbakan eliyle Lefkoşa’da “yerel seçim” kampanyasını başlatmış oldu. Başbakan’ın sokağa inmesi, UBP adayı Sertoğlu için “olumlu” mu, “olumsuz” mu, ayrıca tartışma konusu. Ancak, Kaymakam Kemal Deniz Dana’nın muhtarlara yönelik telefonları, kimi isimler tarafından rahatsızlık yarattı. Lefkoşa Kaymakamı bu seçimlerde “tarafsız” mı yoksa “taraf” olacak mı? Bu konudaki asıl kararı Yüksek Seçim Kurulu’nun vermesi gerekiyor!.. Dünden sonra, özellikle muhalif partilerin Kaymakamı gözlem altına aldığı da konuşuluyor. Sayın Dana, dikkat !

***
“Gidin evinize oturun”
Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yalınkaya, istifa etmeyen UBP’li belediye meclis üyelerine tepki gösterdi.
Bu üyelerin güya “Lefkoşa’yı kurtarma adına” sahnede olduğuna değinirken, “Bunlar mı Lefkoşa’yı kurtaracak. Belediyenden yardım parası alan üyeler mi? Gazetelere manşet oldular, belediyenin bu duruma düşmesine neden oldular, alınan kararlara imza attılar” hatırlatmasında bulundu.
Ve daha öncede gündeme gelen bir konuyu yeniden gündeme taşıdı, “Bu belediye meclis üyelerini toplantılara girmelerine izin vermeyeceğiz. Gitsinler evlerine otursunlar” dedi.
***
Vakıf Müdürü mü UBP Müdürü mü? 

UBP Kurultayı bitti ancak ‘pislikleri’ bitmek bilmedi. Şimdi nereye baksanız kurultayın bıraktığı koskoca enkazla karşı karşıyasınız. Vatandaşın isyanı ise dinmedi. 
İşte bir vatandaşın isyan dolu mektubu:
“Bir vatandaş olarak UBP Kurultayı ile memleketin haline bakın. Vakıflar Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade Surlariçi UBP delegesi (Kurultay delege liste no 252). Sizler daha önce DAÜ Kurultay delegelerini kamuoyu ile paylaştınız.
Ancak Mustafa Kemal Kaymakamzade, Genel Müdür olarak, Vakıf Yasası’nın ilgili maddesine göre suç işlemektedir. Kime suç duyurusu yapalım. Bu kişi Vakıf Müdürü mü yoksa UBP Müdür mü?”

***
Foto yorum…

 


LTB eski Başkanı Cemal Bulutoğluları ile ‘uyum’ içinde çalışan İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa’nın altını üstüne getirdi, çalışanların hakları gasp edildi, Lefkoşalı ise 1 yılı aşkındır sineklerle, çöplükle mücadele… Şimdi de Çavuşoğlu, seçilecek yeni belediye başkanının hükümetle ‘uyum’ içinde olması gerektiğinden bahsediyor. Sonu böyle olacaksa ‘uyumsuzluk’ iyidir Sayın Bakan…

Bu yazı toplam 1744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar