1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Büyük Kaymaklı’da bir kuyuda bir Kıbrıslırum genç gömülü olabilir…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Büyük Kaymaklı’da bir kuyuda bir Kıbrıslırum genç gömülü olabilir…”

A+A-

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Çok eskilerden acı bir anım geldi aklıma.
Lefkoşa’da Büyük Kaymaklı’daki arkadaşlarımıza en büyük keyfimizdi, buluşup saatlerce oyun oynamak. O zamanlarda böyle şimdiki gibi televizyonlar, bilgisayarlar yoktu. Oyunlarımız genellikle ağaçların üstünde, boş tarlalarda, toprakların içindeydi.
Ben mahallenin en küçüklerindendim. Abimin yaşıtıydı oyun arkadaşlarım.
Bir de Kıbrıslırum çocuklar vardı. Çoğunlukla iyi geçinirdik. Ama bir tanesi vardı, abimden yaşça büyüktü ve iriydi. Zaman zaman gelir, bize ağza alınmayacak küfürler savurur ve bize vurmaya çalışırdı. Ben ondan çok korkardım.
Yine bir gün evimizden biraz uzakta, bahçesinde büyük bir kuyu olan terk edilmiş bir evin yanında oynuyorduk. Yazdı. Hava sıcaktı. O yüzden evin bahçe duvarının yanına oturmuş, sohbet ediyorduk. Bu bizden büyük olan Kıbrıslırum gene çıktı geldi. Ağzında bir de sigara vardı. Abime vurmaya başladı. O sırada abim de canı yanmış olacak ki hınçla geri itti o Rum çocuğu ve o anda ne olduysa oldu.
Bugün gibi hatırlarım, o çocuğun kuyunun üstüne basmasıyla, tahta kırılarak aşağı düştü.
Büyük korkuya kapılmıştık. Koşarak oradan uzaklaşırken, hepsimiz de ağlıyorduk.
Büyük korku duyduk ve acı olan da kimseye bu konuyu anlatmadık. Abim öyle tembih etmişti bize. “Anlatırsanız beni içeri sokrarlar, bir daha sizi göremem. Hatta beni öldürürler bile” demişti. O da çocuktu, ben 7-8 yaşlarındaydım, o da 12-13.
Geceler boyunca rüyalarıma girdi o manzara, o acılar. Hala daha zaman zaman rüyalarıma girdiği oluyor.
Orada o Kıbrıslırum çocuğu tanıyanlar da vardı. Onlarla biz bir daha görüşmedik. Bir daha oralara da gitmedik.
Onlar koşup yardım çağırdılar mıydı? Yoksa o çocuk o kuyuda gömülü müdür? Bugün bile bu sorunun cevabını bilmem…”
Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum.

----------------------------------------------------------------------------------


“Botanik Bahçesi’nden 48 kamyon dolusu boşaltma yapıldıydı…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Girne’de Botanik Bahçesi diye bilinen yerden geçmişte 48 kamyon dolusu boşaltma yapıldıydı. Bu boşaltma esnasında, buradan alınan inşaat atıkları vs. arasında insan kalıntılarının da bulunduğu anlatılmaktadır. Bunun bir “emir” üzerine gerçekleştirildiği de belirtilmektedir.  Bilindiği gibi bu alan bir infaz alanıydı ve bu bölgeye çok sayıda Kıbrıslırum gömülmüştü… Ancak yapılan kazılarda bildiğim kadarıyla yalnızca 30 civarında “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı. Bu konuda araştırma yapabilmeniz için olayda yer alan nakliyat şirketinin adını da size veriyorum…”
Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefonumdan beni aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1499 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar