1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Bütçe yok!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Bütçe yok!

A+A-


Sanayi Dairesi’nden kira istek yazısı geldi yine… Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi ve diğer sanayi bölgeleri yeni adıyla Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir Daire olarak görev yapıyor bu yeni hükümet döneminde…
Medya binamız Sanayi Bölgesi’nde olduğu için kiramızı Sanayi Dairesi’ne ödüyoruz. Ödüyoruz da kira istek yazısında bir de ‘İdari ve Ortak Hizmetlere Katkı’ payı isteniyor. Nedir bu katkı diye sordum ben de ödeyeceğimiz miktarı sormak için aradığımda… “Sanayi Bölgesi’ne yaptığımız hizmetler karşılığı” dendi. Bu nedenle olabileceğini tahmin etmiştim de bir yanlışlık olabilir diye sormak istedim çünkü bugüne kadar Sanayi Dairesi’nin bölgeye bir hizmeti veya katkısı olduğunu görememiştik.
Çalışanın anlattığına göre Sanayi Bölgesi’nin alt yapısı, yolları, elektriği Sanayi Dairesi tarafından organize ediliyormuş. “Öyle ama bu hizmetlerden bölgedeki hiçbir esnafın memnuniyeti yok. Bildiğiniz gibi her yağmurda sel basıyor, yollardaki çukurlardan geçilmiyor, direklerde ise lambalar çoğu yerde yanmıyor. Dairenizin bir çalışmasını da görmedik.”
Bunları telefonda karşıdakine söylüyorum. “Haklısınız” diyor o da “bu hizmetleri başkaları yapıyor ama Sanayi Dairesi ödüyor ancak bütçemiz yeterli değil” diye izah etmeye çalışıyor. Daha fazla hizmet etmek istediklerini ancak bütçenin izin vermediğini anlatıyor. Ben telefonu “bu katkı payının karşılığı yok” diye biraz da hesap sormak! için açmıştım oysa… Karşıdakinin anlatımı neredeyse “biraz daha fazla isteseydiniz de ödeseydik” noktasına getiriyordu beni… Ucuz atlattım, hemen telefonu kapamak en iyisiydi çünkü biraz daha uzasa konuşma o noktaya gelebilirdi hani!..
Yani bir sonuç yazacak olsam, bütün dairelerimizin durumunun aynı olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir yerde yeterli bütçe yok. Herkes parasızlıktan yakınıyor ama halk da esnaf da hizmet bekliyor. Bu hizmetleri alabilmek için de karşılığını ödüyor çoğu zaman ama hizmet gelmiyor. Sonuçta “Haklısınız ama alacağınız yok” gibi bir durum çıkıyor ortaya…  

------------------------------------------------------
 

Batsın bu dünya!..

Dövizde sene başındaki duruma geldi bugün itibarıyle… Yani TC Merkez Bankası oturdu, bir karar aldı ve faizleri yükseltti. Döviz aşırı yükselmesinden geri adım attı ve geriledi. Yeni oluşan kurlara baktım, ancak yıl başındaki kur düzeyine gerileyebildi. Kötü mü oldu, yok kötü olmadı ama döviz mağdurlarının rahatladığını söylemek doğru olmaz. Şöyle bir yıl başındaki kurları ve ondan bir ay önceki yani Aralık 13’teki kurları karşılaştırdım. Aralık başında dolar 2.02, euro 2.76, sterlin 3.32 iken, Ocak başında dolar 2.19, euro 2.99 ve sterlin de 3.59 idi. Faiz yükseltme kararından sonra da ancak Ocak başındaki kur düzeyi yakalanabildi. Bunun da aynı kalacağının garantisini kimse veremiyor.
Ki öyle oldu… Tam bu cümleyi yazarken baktım döviz yine TC Merkez Bankası toplantısı öncesine döndü. Off artık… Batsın bu dünya!..

Bu yazı toplam 1568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar