1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Bu Erenköy Lisesi’ne şapka çıkartılır
Necmi Belge

Necmi Belge

Bu Erenköy Lisesi’ne şapka çıkartılır

A+A-


Bugün Okul Sporları bağlamında, geçtiğimiz Salı günü tamamlanan Liselerarası Voleybol finallerinde erkekler katagorisinde ikinci yıl üst üste final oynayan ve şampiyonluğu kıl payı kaybeden, kızlarda ise üçüncü ama ortaokullarda hem kız, hem de erkeklerde şampiyon olan en doğudaki lisemiz Erenköy Lisesi’ni “Belge’nin Pencersi”ne taşıdık.
Önce, bu müthiş takımı veya takımları yaratan Beden Eğitimi hocaları Erdinç Serdahoğlu’ndan başlayalım.
Erdinç Serdahoğlu, bir öğrenci olarak girdiği Erenköy Lisesi’ne 1992 yılında Beden Eğitimi öğretmeni olarak dönerken,en uzaktaki lise olan Erenköy Lisesi’nde tam 21 yıl önce  başarıyı yakalamak için büyük yürüyüşünü başlatıyordu.
Son yıllarda, olanakları çok olanaklı şehir liselerinden bir adım öteye geçerek, bırakın sporu, ÖSS gibi sınavlarda da başarıdan başarıya koşan bu lisesinin en ilginç anekdotu başta, müdürleri Sibel Yıkıcı olmak üzere, büyük ölçüde öğretmenlerinin bu liseden mezun olmaları ve tekrar bu okula dönmeleridir.
İşte, bu güzide lisemizde, 21 yıldır başarıya baş koyan Erdinç Serdahoğlu’nun önce, ortaokul, sonra lise düzeyinde oluşturduğu kız-erkek voleybol takımları orta okullardaki şampiyonluklara amabargo koyarken, liselerde de hep kıyıdan döndü.
Mesleğinden büyük zevk aldığını söyleyen Serdahoğlu ile başlayan voleybol atağı 2004 yılında tamamlanan Erenköy Spor Salonu ile yeni bir ivme kazanır.
Burada sözü Serdahoğlu’na bırakalım. “Erenköy Lisesi’nin sahneye çıkması 2005-2006 döneminde oldu. Önce, 2005-2006 sezonunda Ortaokulu katagorisinde Cambulat Orta Okulunu yenerek şampiyon olduk.
“İki yıl aradan sonra 2008-2009, 2009-2010 yıllarında üst üste final oynadık.
İşte, bugün liselerarası şampiyonluğu yakalama noktasına gelen takım budur. Bu takım geçtiğimiz yılda finali 3-2 kaybetmişti. Ancak, bu inançla bir gün şampiyonluğu yakalayacağımıza inanıyorum.”
Serdahoğlu başarının öyküsünü anlatırken, başarının sırrını haftanın dört günü bilinçli, sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışmalarına bağlarken, kendilerini  bu çalışmalara iten etkenin  okullarının, kulüplerinin ve en önemlisi bölge halkının verdiği değer olduğunun altını çizdi.
Bu sezon orta okullarda kız-erkek şampiyonluğu, liselerde erkeklerde ikincilik, kızlarda da üçüncülük elde eden Erenköy Lisesi, ortaokuldan yukarıya taşıdığı öğrenciler ile adım adım zirveye yaklaşıyor.
Kuzey Kıbrıs’taki liselere göre daha kısıtlı imkanlarla mücadele eden Erenköy Lisesi’nin toplam 600 öğrencisi bulunuyor. Örneğin, bugün lise erkekler voleybol şampiyonluklarına adeta amabrgo koyan ve sekiz yıldır beli bükülemeyen Namık kemal Lisesi’nin, sadece lise seviyesinde 1000 öğrencisi bulunurken, Erenköy Lisesi’nin takriben 250 öğrencisi bulunuyor.
Lise kızlarda da başarıya aç bir potansiyeli olan Erenköy Lisesi kız takımı bu yıl yarı finalde Doğa Kolejine kaybetti. Üçüncülük maçında ise Namık Kemal’i 3-0 yenerek üçüncü oldu.
Eminim, bu inançla engelleri bir bir aşan Erenköy Lisesi en kısa zamanda şampiyonluklara ambargo koyacaktır. Erenköy Lisesi’ne, böyle bir takımı yaratanlara sadece şapka çıkartılır.

Akdeniz-Nurçelik bu kez başaracak mı?

Genç ve enerjik bir hocanın inatla gündeme taşıdığı ve başarıyı yakalamak için bıkmadan, usanmadan mücadele eden Akdeniz-Nurçelik Kadın futbol takımı ikinci kez Türkiye Kadınlar Süper Ligi’ne yükselme finallerine hazırlanıyor.
Kimden bahsettiğimi herhalde anlamışsınızdır. Bu müthiş kişi çok değerli spor adamı Serhat Deniz’den başkası değildir. Kuzey Kıbrıs Kadın futbolu start aldığından beri şampiyonluklara ambargo koyan Akdeniz-Nurçelik yeniden atağa kalkıyor.
Bulduğu fevkalade vizyonu olan Cyprus X/P Travel, Pegasus Kıbrıs Müdürü Zeki Ziya’nın sponsorluğunda Akdeniz-Nurçelik ismini alan bu süper takım, Türkiye Kadınlar İkinci Ligi’nde yer alan  48 takım arasından ilk 16’ya kalarak, finallerde mücadele etme hakkını kazandı.
25 Şubat 2013 günü çekilecek kuraya müteakiben, 02-03 Mart 2013 tarihlerinde tarafsız bir sahada oynanacak tek maç eleminasyonlu  karşılaşmalardan sonra, Türkiye Kadınlar Süper Ligi’ne yükselmek için sahaya çıkacak.
Çok da büyük konuşmak istemiyorum ama, Serhat Deniz yönetimindeki bu altın kızlar, KKTCELL Tekerlekli Sandalye Basketbol takımından sonra, Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye Kadınlar Süper Ligi’nde temsil edecek gibi. Haydi Altın kızlar.

İlk ve son Kıbrıs Milli Takımı (Karması)

Futbolda birleşmenin konuşulduğu bugünlerde şöyle bir arşivleri tarayalım dedik.  O günlerde Kıbrıs bir İngiliz Kolonisi olmasına rağmen, Kıbrıs Futbol Federasyonu altında yer alan Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk takımları aynı ligde top koştururken, zamanın milli takımı olan Kıbrıs Karması altında da uluslarlararası karşılaşmalara çıkıyordu.
Bu karşılaşmaların ilki, Lefkoşa Karması ismi ile 19 Mayıs 1950 yılında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapıldı. İdareci olarak M.Asım ile futbolcular Vedat Cipsi, Defteralı, Ali, Bardak ve Derviş ‘in yer aldığı Lefkoşa Karması oynadığı karşılaşmalarda 2-2 ve 1-1 berabere kalmıştı.
Daha sonra, bu karşılaşmaalr 1954 yılına kadar devam etti. Burada yayınladığımız resimdeki karşılaşma 06 Mayıs 1954 yılında İsrail’in başkenti Telaviv’de İsrail “B” Milli takımı ile oynandı.   Beş Kıbrıslı Türk futbolcu Çetinkaya’dan Erol Kazım, Mustafa Defteralı, Erdoğan Aşardağ, AEL’den Sevim Ebeoğlu ile Kamuran’ın yer aldığı karşılaşma 2-2 sona erdi.
Bu karşılaşmanın rövanşı 08 Mayıs 1954 yılında yapıldı ve Türk hakem Cezmi Başar’ın yönettiği bu karşılaşmayı  İsrail “B” Milli takımı 2-1 kazandı. İşte, bu karşılaşma Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birlikte oynadığı son karşılaşma oldu. Bu resimde yer alan futbolcular 1 No: Erol Kazım (Andaç), 2 No:  Mustafa Defteralı, 3 no: Kamuran  4.No: Sevim Ebeoğlu  ve 5.No: Erdoğan Aşardağ idi.

(Kaynak: Spor Tarihimiz: Yücel Hatay)

Bu yazı toplam 1708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar