1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Bu Doğan harika
Necmi Belge

Necmi Belge

Bu Doğan harika

A+A-

Geçtiğimiz hafta, K.Kaymaklı maçında orta hakem Mehmet Malek’in kıyımına uğrayan Doğan Türk Birliği dün 20 Temmuz Stadı’nda bu kez orta hakem Mehmet Sezener’in hışmına uğramasına rağmen, klasik deyimle “hakemi de yenerek” bu zor maçta Mormenekşe’yi 4-2’lik skorla adeta sürklase etti.

Siz bakmayın, skorun 4-2 olduğuna, Makusa’nın 61. dakikada gelen ikinci golü ile rakibi Mormenekşe’nin üzerine adeta bir kabus gibi çöken sarı-lacivertliler ard arda gelen gollerle Mormenekşe’yi “Mosmor” etti.
Halbuki, ilk golü yemesine rağmen, deneyimli futbolcusu Mehmet Fuat’ın yönetiminde orta sahayı ele geçiren mor-beyazlılar Cemil Awwad, Can Özsoy ve Yusuf Beyazi’nin üstün performansları ile Doğan Türk Birliği’ni kendi alanına hapsetti.

Bu arada,  Doğan Türk Birliği defansı genç Eren Karaer’in soldan fuleli atakları ve yaptığı ortalarda golcü David’i tutmakta güçlük çekti. Bu dakikada tribünlerdeki genel kanı, deplasmanda 1-0 yenik olmasına rağmen, Eralp Şerifoğlu’nun öğrencilerinin önce bereberliği, sonra galibiyeti yakalayacağı noktasındaydı.

Hele, Caner Oshan’ın çok şey beklediği Aydın’ın hakemle oynamaya başlaması, Münür’ün yokları oynaması ve en önemlisi Doğan Türk Birliği’nin genç santrforu Kenan Oshan’ın sağ kanatta adeta kaybolması Doğan için hiçte iyi bir görünüm değildi.

İlk yarının, 1-0 Doğan Türk Birliği’nin üstünlüğünde sona ermesinin ardından, bizi doğrular mahiyette Mormenekşe’nin ikinci yarıya hızlı başlaması ve David ile gelen golü “ha şimdi Mormenekşe sazı eline aldı” diye yorumlanmaya başladı.

Ne var ki, gol kaçırma yarışına giren Mormenekşe, Kenan’ın pasında gelen ikinci Doğan golü ile bir saman alevi gibi söndü.

Bu yarıda, ilk yarıdaki oyun düzeninin aksine, Münür’ün yerine oyuna orta sahada çok koşan Selim Saygı’yı alan Oshan, Kenan’ı da Makusa’nın gerisine çekerek, tek forvete dönünce orta saha hakimiyetini ele geçirdi.
Bu dakikadan sonra, bir makine intizamında oynayan “Gravatlılar” soldan Aydın’ın bindirmeleri ve sahayı her alanda kullanmaya başlayan Kenan’ın hem golleri, hem de asistleri ile Mormenekşe’yi adeta sürklase etti.
Tabii, bunda başta Mehmet Fuat olamak üzere, Mormenekşe orta sahasının yorulması Kaan- Hüseyin Özbaysal ikilsinin tek çizgi halinde oynaması, Richard’ın adamını kaybetmesi önemli rol oynadı.

Bu noktada, orta hakem Mehmet Sezener ile yardımcılarına  bir paragraf açmalıyım. Sezener, maçın 42. dakikasında rakibi Believe’nin Can Özsoy’a yaptığı sert harekette, kırmızı kartla oyundan atmasında ne kadar doğru ise, maçın 63. dakikasında Aydın’ın Mormenekşe ceza sahası içinde Kaan tarafından biçilmesine seyirci kalması, tam bir skandaldı.

Ne var ki, Doğan’ı bu yanlış karar da durduramadı ve “Gravatlılar” hakeme rağmen galip geldi.

Maçın devre arasında, Doğan’ın başlattığı gelenek doğrultusunda bu kez efsanelerinden Ünal Ergüven, İbrahim Bekircan ile Önder Natık’a vefa plaketleri vermesi, Doğan’ın ne denli büyük bir kulüp olduğunun göstergesiydi.

Mormenekşe’nin ise, Doğan Türk Birliği’nin ölümsüz futbolcusu Mete Adanır’ın anısına karşılaşmaya “Mete Adanır seni asla unutmayacağız” pankartı ile çıkması Mormenekşe’nin büyüklüğünün bir simgesiydi.

Bu yazı toplam 956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar