1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. Kimin Kılavuzu Karga Acaba?!
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Bu defa aşırı uçtakiler değil, barışseverler kazansın…”

A+A-

DAYANIŞMA

 

Andromachi Sophocleous

Birkaç gün önce Ayia Napa’ da Kıbrıslı Türk yurttaşların başına gelen olay bende tiksinme hissi yarattı.

İnsanların plakalarındaki numaralar yüzünden saldırıya uğradığı bir toplum benim yaşamak isteyeceğim bir yer değil. Bu ada, Kıbrıs’ ın kendilerine göre nasıl olması gerektiğini empoze etmeye çalışan aşırı uçtakilerden ötürü birçok kez mağdur oldu. Eğer geçmişteki hatalardan herhangi birşey öğrendiysek, bu tarz davranışlara karşı durmaya hazırlıklı olmamız ve onların Kıbrıs’ı yeniden bir çatışma bölgesine döndürmelerine izin vermeyeceğimizi ıspat etmemiz gerekmektedir. Kıbrıslıların çoğunluğu barışsever olmakla beraber, bu tarz faşist hareketleri bir kenara itip birleşik bir ada istediğini ıspatlaycak kadar güçlüdür de.

Bunun olması içinse, hukukun ve adaletin hızlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Herhangi bir olası çözümün temelini sabote edecek olan kaosun ve güvensizliğin yayılmasını önlemek içinse, tüm Kıbrıslı Rum toplumu bunu yapan kişilerin adaletin önüne çıkarılıp cezalandırılmasını talep etmesi gerekmektedir. Eğer ortak bir gelecek için ciddiysek, bu tarz olaylardaki reflekslerimiz hızlı ve etkili olmak zorundadır. Eğer aşırı uç eylemlerin olmasını engelleyemezsek, o zaman suçluların hemenden cezalandırıldığını garanti eden ve bunu çabucak uygulayan bir hukuk sisteminin varlığı elzemdir. Bunun tersi bir durum zararımıza olabilir.

Bir çözüme ulaşma amacı ile müzakereler şu anda devam etmekte. İnsanların birbirine güvenip barışcıl bir şekilde birarada yaşadığı ve birbirine saygı duyduğu bir ortam olmadıkça, ve dolayısı ile bu adadaki insanların karşılıklı geçişlerden endişe duyduğu bir atmosferde, hiçbir çözüm yaşayabilir olamayacaktır. Eğer vatandaşlar günlük yaşantıları içinde güvende hissetmiyorsa o zaman bu ada hiçbir çözümün artık makul olmayacağından ötürü gelişemeyecektir. Bu ada için en önemli garanti karşılıklı güven ve inançtan geçmektedir ve bunu tesis etmek için çalışmamız gerekmektedir.

Kuzey’e sıkça gercekleştirdiğim ziyaretlerimde hiçbir zaman tehdit veya tehlike altında hissetmedim ve bunun Kıbrıslı Türk yurttaşlarım için de ayni şekilde olmasını istemekteyim. Burası bizim adamız ve Kuzeyi, Güneyi, Doğusu, Batısı farketmeksizin her karışında güvende hissetmeliyiz Adamızı tanıma hakkımız elimizden alınalı uzun zaman oldu. Gelin beraber, bunun önünde engel olarak durmaya çalışan az miktardaki faşiştleri dışlaylım ve cezalandıralım. Düşmanlıktan ve ırkçılıktan cok fazla zarar gördük. Eğer toplumsal olarak ilerlediysek, bu sefer bunun gerçekleşmesine tahammül etmeyeceğimizi ispat etmemiz şarttır.

 

Çeviri: İlke GÜRDAL
(Andromachi Sophocleous – Cypriot Puzzle – DAYANIŞMA – TEMMUZ 2016)

Bu yazı toplam 1405 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar