1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Bu da bir başka trajedi…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Bu da bir başka trajedi…

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Kukla köyünde (şimdiki adıyla Köprülü) bir başka trajedi yaşandı… “Kayıp” yakını Dilber Özkaramehmet, sevgili eşinden geride kalanlar bulunamadan vefat etti, gözü arkada gitti… 1974’te “kayıp” edilen Mehmet Hüseyin Karamehmet’in nerede gömülü olduğunu bulabilmek amacıyla oğlu Sözer Özkaramehmet olağanüstü çaba göstermiş, Kayıplar Komitesi de pek çok olası gömü yerini kazmış ancak herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı…

Kayıplar Komitesi’nde psikolog olarak görev yapan Ziliha Uluboy, Sözer Özkaramehmet’in FACEBOOK sayfasına şöyle yazdı:
“Bugün sabah, Temmuz 74’te “kayıp” edilen bir erkeğin eşinin vefatını öğrenerek uyandım. Kadın 41 yıldır kocasının kemiklerine ulaşılmasını bekleyerek yaşadı. Oğlu, annesi ölmeden önce, yıllırdır bunun gerçekleşebilmesi için çok çalıştı. Kayıp Şahıslar Komitesi’nin imkanlarının el vermediği durumlarda kendisi dozer sağlayarak kazı yapılmasını sağladı. Defalarca yapılan kazılarda babasına-kocasına ne yazık ki ulaşılamadı ve 81 yaşına kadar bekleyebilen kadın belki de son isteği olan eşine bir mezar veremeden bu dünyadan ayrıldı.
Hayatta kalan “kayıp” yakınlarının en temel isteği kayıplarına bir mezar verebilmektir bu dünyadayken. Mezar hayatta kalanlar ve gelecek nesiller için çok şey ifade eder.
Lütfen kayıpların akıbetleri, gömü yerleri hakkında bilgisi olanlar Kayıp Şahıslar Komitesi ile iletişime geçsinler. Unutmayalım ki 63-74 olaylarına karışan nesil yaşlanmakta ve onlarda bu dünyadan göç etmektedirler ve bunun sonucunda kayıplara ulaşılması çok güçleşmektedir. Ailenizde, çevrenizde bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz birileri varsa onları cesaretlendirin.
Alo 181 ücretsiz kayıp ihbar hattı. İhbarlarda kimlik bilgisi gerekmemektedir.”
Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi’nin yardımcılarından Mine Balman ise kendi FACEBOOK sayfasına şöyle yazdı:
“Çağrımdır: Lütfen daha fazla duyarlılık!!! 40-50 yıldır süren acıların son bulması için bildiğiniz gömü yerlerini paylaşın! Acı içinde, yakınının kemiklerini gömme bekleyişiyle hayatını kaybeden insanlar var ülkemizde...
Diğer yandan gömü yerlerini bilip söylemeyen, söylemek için para isteyen veya kendisiyle mezara götürenler  var.. Yetmedi mi sizce???”
Mehmet Hüseyin Karamehmet’ten geride kalanların bulunması için yapılan kazılarda görev yapmış olan arkeolog Deren Çeker ise aynı sayfaya şöyle yazdı:
“Dilber Teyze, eşini bulmak için yaptigimiz kazılar sırasında bize yemek yapar gönderirdi oğlu Sözer Özkaramehmet bey ile. Çok üzüldüm. İnşallah eşi bulunur ve yanına defnedilir en kısa sürede. .Allah rahmet eylesin…”
Sözer Özkaramehmet ise Deren Çeker’e hitaben FACEBOOK sayfasında şöyle yazdı:
“Deren Hanım, Anneciğimin en büyük isteğiydi buydu. Bunun için ona söz vermiştim. Şimdi o verdiğim sözü tutamamanın üzüntüsü içindeyim. Eşinin kalıntılarını defnetmeden kırık yılı aşkın bir süredir bekleye bekleye gözü arkada gitti Anacığım…”
Biz de Sözer Özkaramehmet ve ailesinin acısını paylaşıyoruz…

Bu yazı toplam 2723 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar