1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. BRTK Müdürü’nün açıklamaları ve düşündürdükleri
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

BRTK Müdürü’nün açıklamaları ve düşündürdükleri

A+A-


Ben BRT konusunda çok hassas mıyım ne ? Basında  ‘nihayet’ BRT ile ilgili birşeyler çıkınca çocuklar gibi sevindim. ‘Belki oraya da dikkat çekilmiştir’ dedim kendi kendime.
Öyle ya, grev yok... Olay yok...  Kavga yok, yumruklaşma yok (henüz)... Yolsuzluk dosyası yok (henüz)...  Gazetelerde ne işi vardı ki BRT Kurumunun ? (!!!)
Her neyse... Yeni Düzen  hatırladı BRT’yi. Fayka Arseven Kişi,  gitti oturdu Müdür Mustafa Tosun’un önüne, sorular sordu. Müdür de, -Müdür sorumluluğu içinde-  cevaplar verdi. 
Röportajın gazetedeki başlığı çarpıcıydı:  “Müdür var, yönetim kadroları boş.”
Bu durumu bilenler,  “Sanki yeni birşeydi” dedi gülümsedi.  Bilmeyenler ise “Allah Allah... Olur mu öyle şey ?” dedi.
Olur olur... Burası KKTC. Her şey olur buralarda...
    

***

Başlığa eklemeler yapalım, yorumcuklar da katalım...
Evet... BRTK’da Müdür var ve yönetim kadroları bomboş eyyy bilmeyenler... Görevler, bazen tartışılan, bazen kabul gören ‘görevlendirmeler’le yürütülüyor. Neden ? Çünkü 1993-94 yılından bu yana Kurum’da terfi mekanizması çalıştırılmıyor. Nedeni: ????????
Sorumlusu gelmiş geçmiş müdürler değil. Devletimiz... Hükümetlerimiz....
Dahası var... Yönetim kadroları bir yana, Kurumda bu gün itibarıyla kadrolu personel sayısı 120 civarında.. Geriye kalan 400-450 kişinin tümü ‘geçici’ statüde... Bir sürü uydurma isimli statüde görev yapmaya çalışıyor bu insanlar.
Bu durumun sorumlusu kim ? Gelmiş geçmiş müdürler değil. Devletimiz... Hükümetlerimiz.....
Durum o kadar karmaşık bir hal aldı ki, en son 1993 yılında çalıştırılan Kurum Yasası, artık bu konuda çözüm üretmeye yeterli değil. Müdür’ün de dediği gibi,  Yasa’da esaslı bir güncelleştirme gerekli.
Kim yapacak ?  Kurum’dan sorumlu Başbakanlık / Hükümet / Meclis....
Yirmi yıldır neden yapılmıyor ? İşte çok kritik bir soru...  Bu soruya, cevap vermesi gereken,  yine Başbakanlık / Hükümet / Meclis...
     

***     

Kurum Müdürü Tosun’un röportajda sözünü ettiği,  teknik gelişme ve geliştirmelerle ilgili çalışmalar;  dev HD stüdyosu konusu; beş-altı radyo + iki TV kanalı konusu;  Türksat ve uydu yayınları meselesi;  Selvili Tepe ve Kantara’nın  durumu;  özel radyo ve televizyonlarla ilişkiler v.s., her biri apayrı birer yazı konusu.
     

***

Başta Başbakanlık olmak üzere,  eyy Hükümet yetkilileri... BRT Kurumu bekliyor. Tüm personel yıllardır son derece tedirgin bir bekleyiş içinde.  Yasa bekliyor, kadro bekliyor, terfi  mekanizmasının çalıştırılmasını bekliyor, geleceğini net olarak görmek için bekliyor...  Daha ne kadar beklerler bilemem...
BRT’nin, Bayrak Radyosu’nun kuruluş gününden itibaren emek verenler mi ? Onlar, üzgün,  gözleri yaşlı, hatta umutsuz... Bir yanda, doğumuna inanılması zor koşullar altında emek verdikleri kuruluşun bu hale gelmesine neden olanları lanetleyenler varken,  bir yandan da Kurum için ‘Fatiha’ okumaya çoktaaan başlamış olanlar var.

Bu yazı toplam 2442 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar