1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Görünmeyenleri görünür kılma çabası…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Boğaz’da bir gaminide beş “kayıp”tan geride kalanlar bulundu…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar çerçevesinde, Girne Boğazı’nda, piknik alanı karşısında bir gaminide yürütülen kazılarda beş “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Hatırlanacağı gibi geçmişte bu sayfalarda Boğaz-St. Hilarion yöresinde bazı gaminilere bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğu yönünde bilgileri okurlarımızla ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmış, bazı “kayıp” şahıslardan geride kalanları bir gaminide görmüş olan bir Kıbrıslıtürk şahidi, Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkilileriyle bir araya getirmiştik. Bu şahit, çizdiği harita üzerinde bazı gaminileri göstererek bunların olası gömü yerleri olabileceğini anlatmış, bildiklerini Kayıplar Komitesi’yle paylaşmıştı.

1974’te Boğaz-St. Hilarion yöresinde savaşta öldürülen bazı Kıbrıslırumlar bazı gaminilere gömülmüşler ve bu yöndeki tanıklıkları yıllar önce bu sayfalarda yayımlamıştık.

Bu konuda gerek bu bilgileri araştırıp derinleştiren Kayıplar Komitesi yetkililerine, gerekse Kayıplar Komitesi’ne yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler diyoruz.

Girne Boğazı’ndaki gaminide kazılar devam ederken, Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyinde yürütmekte olduğu bir diğer kazıda da Dohni-Zigi-Mari’den alınıp “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranmaya devam ediyor. Leymosun’un Pareklişa yöresinde bir taş ocağında yürütülmekte olan kazı, daha önce kazı yapılmış olan alanın hemen 20 metre kadar yakınında devam ediyor. Pareklişa’da taş ocağında yürütülmekte olan kazı, oldukça zorlu çünkü aynı anda dev makineler, taş ocağındaki işlerini ara vermeksizin sürdürüyorlar. Bu tehlikeli bölgede kazıları yürütmekte olan tüm arkeologlarımıza, şiroculara ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin, kazasız belasız kazılar dileriz” diyoruz.
Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları da Ozanköy’de (Kazafana), Şirinevler’de (Ayermola), Angastina’da (Aslanköy) ve Taşkent (Vuno) Buffavento yöresinde sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi geçtiğimiz günlerde yeni bir kazı daha başlattı ve Stroncilo (Turunçlu) dışında bir kuyuda kazılar devam ediyor. İçine çok sayıda hayvan ölüsünün atılmış olduğu Stroncilo’daki kuyu kazısında 13 metre derinliğe ulaşılmış bulunuyor ve bol bol hayvan kemiği çıkarılıyor. Bu kuyuya “kayıplar”ın gömülüp gömülmediği bilinmiyor ancak “kayıp” yakını bazı Kıbrıslırum aileler, bu kuyuya bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceği bilgisini paylaşmıştı.

Tüm kazı ekiplerindeki arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz ve kazasız belasız kazılar diliyoruz.

Bu yazı toplam 1316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar