1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Abohor usulü odun ateşinde pişmiş golifa…” 3
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Bodamya ve Abohor’da yeni kazılar…

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde çeşitli noktalarda yürütmekte olduğu kazılar devam ediyor…
1963-1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların aranmakta olduğu olası gömü yerlerindeki kazıları, iki toplumlu arkeolog ekipleri yürütüyor…
Kıbrıs’ın kuzeyinde Ağırdağ’da halen devam etmekte olan kazıda bir “kayıp” şahıstan geride bulunanlara ulaşılmış bulunuyor.
Lapta’da “Celebrity” diye bilinen askeri telli bölgede de kazılara devam ediliyor ve şu ana kadar bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Ancak bu bölgenin daha önce “boşaltılmış”  olabileceği kuşkuları da bulunuyor. Bu bölgede Kayıplar Komitesi’nden iki kazı ekibi aynı anda kazı yürütüyor.
Bu bölgeye 1974’te savaşta öldürülen bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömüldüğü yönünde pek çok kez okurlarımız tanıklıklarını açıklamışlardı ve bunları da bu sayfalarda yayımlamıştık. Bazı okurlarımız da bu bölge tellenirken, telleme işlemi sırasında insan kalıntılarına rastlamış oldukları yönünde görgü tanıklıklarını açıklamışlar ve bunları da yayımlamıştık.
Savaştan tam 40 yıl sonra burada yürütülmekte olan kazılarda, bu bölgeye defnedilmiş olanların bir noktada buradan çıkarılıp telli bölgenin “boşaltılmış” olabileceği izlenimleri doğuyor. Ancak kazılar bitmeden bu alanda tam olarak ne olduğu da anlaşılmayacak.
Kayıplar Komitesi’ne bir okurumuzun göstermiş olduğu Abohor’da (Cihangir- Epikho) bir tarlada kazılar sürdürülürken, Abohor çöp alanı karşısındaki bir kuyuda da yeni bir kazı başlatıldı. Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kuyu kazısı Korkuteli’nde (Gayduras) sürdürülüyor. Kayıplar Komitesi’nin bir diğer ekibi de Palekitre’de (Balıkesir) başlatılan kazıya devam ediyor. Bu kazıda da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Baf Piskobusu’nda bir dereyatağında yürütülen ve bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in aranmakta olduğu kazı sürdürülüyor. Güneydeki bir diğer kazı ise yeni başlatılan, Bodamya köyü dışında eski bir kuyudaki kazı. Bu kuyuda da bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar aranıyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1605 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar