1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Bizi silahlar değil ancak gerçekler koruyabilir…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Bizi silahlar değil ancak gerçekler koruyabilir…”

A+A-

Kıbrıslırum Orta ve Teknik Okullar Okul Aile Birlikleri Konfederasyonu ile Larnaka Bölgesi Orta ve Teknik Okullar Okul Aile Birlikleri Federasyonu’nun “kayıplar”la ilgili çalışmalarımızı onurlandığı tören, 8 Mayıs 2015 Cuma akşamı Larnaka’ya bağlı Oroklini’de Belediye Salonu’nda gerçekleştirildi. Kıbrıslırum Orta Dereceli okullardaki okul aile birlikleri, Avrupa Parlamentosu’nun  Avrupa Yurttaşlık Ödülü’ne layık gördüğü  bizi ve Kıbrıslırum şair Mihalis Hristofidis’i onurlandırmak üzere düzenledikleri gecede “Kıbrıs’ta Barış İçin İki Toplumlu Koro” da sahne alarak olağanüstü performanslarıyla geceye katılanları derinden etkiledi. Gecede Mihalis Hristofidis’in Türkçe ve Rumca şiirlerini Hüseyin Ağlamaz ile Neoklis Neokleus seslendirdi.

Törende bir konuşma yaparak bu onur gecesine yalnızca kendi adımıza değil tüm Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum okurlarımız adına katıldığımızı belirttik ve okurlarımızın yanısıra “kayıplar”la ilgili çalışmalarımızda bize büyük yardımları dokunan ailemize, dostlarımıza ve “kayıp yakınları”na teşekkür ettik. Konuşmamızın son bölümünde şöyle dedik:

“Silahlar bizleri hiçbirşeyden koruyamaz… Yalnızca gerçekler bizleri koruyabilir. Çocuklarımıza okullarda yarı-gerçek olan şeyler öğretiliyor oysa eğer biz ve çocuklarımız bu adada tam olarak neler olduğunu, tüm gerçekleri öğrenebilirsek, ancak o zaman geleceğimize biçim verebiliriz. Eğer gerçekleri bilmezsek hiçbir zaman korkularımızı ve kuşkularımızı aşamayacağız. Silahlar ve bombalar ne kadar sofistike olursa olsun, bizleri hiçbirşeyden koruyamazlar.

Öncelikle çocuklarımızın düşüncelerinin şekillendiği okullara bakmalıyız: Bu adada olup bitenlere ilişkin gerçek bir eğitim verilirse, çocuklarımızı insancıl değerlerle yetiştirebilirsek, çocuklarımız beyinlerine örümcek ağı gibi örülen milliyetçilik yerine birbirinin yüzüne gerçekçi biçimde bakabilirlerse, ancak o zaman bu topraklarda geleceğimizi şekillendirebiliriz. İşte tam da bu nedenle siz okul aile birliklerinin bu girişimi çok önemli ve yaşamsaldır: Belki birlikte eğitimde gerçeklerin öğretilebilmesi ve böylece çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlanması için çaba gösterebiliriz…”

Mihalis Hristofidis de gecede yaptığı konuşmada “Doğru olan ve yapılması gereken davranışların referans noktası ve ödüllendirilme nedeni olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı olacağı toplum inşa edildiğinde, tüm bu uğraşlar layık oldukları ve hak ettikleri sonuca ulaşmış olacaktır” dedi.

 

Bu yazı toplam 1453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar