1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. ‘Egemen KKTC’ teyidi ve Tatar’ın Guterres’le görüşmesi
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Birileri ister, hükümetler bozulur, hükümetler kurulur…

A+A-

 

Yeni Hükümet göreve başladı.
Yeni oluşumlar için genelde “hayırlı olsun” denir ama bu hükümetin kurulma nedeninin ‘hayır’ getirecek bir neden olmadığı çok açık…

Muhalefette kalanlar da, hükümeti kuranlar da, sivil toplum örgütleri de, sokaktaki insan da bu yeni hükümetin neden kurdurulduğunu biliyor.
Türkiye’den gelen bütün isteklerin sorunsuzca burada uygulanabilmesi için…
Ve ilginçtir ve de ne acıdır ki bu nedenler biline biline bu gelişmeler yaşanıyor ve bu da artık yine ne acıdır ki olağan, normal bir şey gibiymiş gibi kabul ediliyor.

“Kim böyle kabul ediyor?” demesin kimse…
Ne yazık ki öyle, hepimiz bu durumu kanıksar olduk, normalleştirdik.
Ulusal Birlik Partisi’nin neden hükümetten çekildiğini biliyorduk, DP’yle hükümet kurmak için bu hamleyi yaptığını biliyorduk, iki parti arasında daha görüşmeler başlamadan! Özgürgün’ün hangi gün Cumhurbaşkanı’na yeni hükümeti sunacağını biliyorduk, kaça kaç bakanlık paylaşacaklarını biliyorduk, bakanlıklara hangi isimlerin geleceği konusu dışında neredeyse hiçbir sorunun yaşanmadığını da gördük.
Ve tüm bunların bir yerlerin istekleri dahilinde gerçekleştirildiği de hepimizin bilgisindeydi.
TC Dışişleri Bakanı’nın hükümetin kurulduğu gün yeni hükümeti ziyaret etmesi de bunun göstergesi değil mi ki zaten!
Yeni bir hükümet kurulduğu ilk gün, bakanlıkları teslim aldığı ilk gün, daha koltuğa oturmadan başka bir ülkenin Dışişleri Bakanı’nı kabul eder mi? Bu kadar acil olan ne idi? TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hangi mesaj veya mesajları direkt olarak iletmek için ilk gün ziyarete gelmek gereği duymuştu?
Birileri bizim dışımızda bir şeyler kotarıyor, biz de yerimizden bu gelişmelerin ne olduğunu bilmeden sadece izlemek durumunda kalıyoruz.

***

Su Protokolü CTP’nin itirazları ve çabasıyla biraz düzenlenerek kabul edilirken şimdi onun ihale şartnamesi gelecek gündeme… Ercan’da denetim konusunda olduğu gibi burada da elden teklifler gelebilir veya gelmiş gibi yapılabilir… Sırada ekonomik ve mali protokol var. CTP’nin yine mızırlıkları! yeni hükümet oluşumuyla şipşak giderilmiş oldu. Şimdi önümüze ne konulmuşsa hemen imzalanacak. Ama ona rağmen yeni Maliye Bakanı Serdar Denktaş “maaşlar bu ay yine ikiye bölünebilir çünkü imza yetişmeyebilir, para gelemeyebilir” gibi laflar ediyor ve dediğim gibi bütün bu sözler normal bir durummuş gibi sarf ediliyor.
Bundan sonra önümüzde özelleştirmeler var… KIB-TEK’in, Telefon Dairesi’nin ve istenen, istenecek olan her şeyin…
Engel olacak olan var mı?
Kim ne yapabilir ki!
Bakın bir günde hükümetler bozulur, hükümetler kurulur…
Üzgünüm ama bu sistem, bu KKTC böyle sürdükçe ‘nefes alalım’ yeter bile…

----------------------------------------------

Geleceğe hazırlık…

Cumartesi günü iki toplumlu bir buluşma vardı. Cyprus Friendship Programı çerçevesinde bu yıl da gençler Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecekler… ABD’nin farklı eyaletlerinde Amerikalı ailelerin evinde bir Kıbrıslıtürk genç, bir de Kıbrıslırum genç birlikte bir ay kalacaklar… İşte bu çerçevede aileler olarak biz de tanıştık. Çocuklarımız daha önceki buluşmalarında diğer toplumdan partnerlerini seçtiler, bu kez daha geniş bir toplantıda çocuklarımızın birlikte kalacakları arkadaşlarını ve onların ailelerini tanıma fırsatı bulduk. Bu yıl daha önceki senelerden fazla başvuru olmuştu bu programa… Seçilenler seçildi ve hazırlıklar başladı… Tabii ki bu programın amacı, iki toplumun birbirini daha yakından tanıması, dostlukların gelişmesi ve geleceğe, birlikte bir ülke kurmaya hazırlıklı girebilmek… Tanışma sohbetlerinin ardından gençlerin ellerinde tuttukları ve sloganlarına yansıyan “Bölünmüş bir ülkenin birleşmiş insanları” cümlesinde toplu çekilen fotoğraflar ve yeniden görüşme dilekleriyle o gün için birkaç saatlik bir mutluluk…

------------------------------------------------------

FAVORİM

“Beytambal Galsın”

İnsanımız ülkesinde, beldesine sahip çıkıyor… Ayyorgi ve Temroz’da insanlar ayaklandı… Ayyorgi’de yasalara aykırı olarak daha önceden UBP’li bakanların bir şirkete vermek istedikleri araziye karşı Ayyorgililer yürüyecek… Temrozlular yürüdü… Orada olmak isterdim ama güneyde olmam gerektiğinden bulunamadım. Haklı dirençlerine katıldığımı ve yanlarında olduğumu belirtmek isterim. Bütün sloganları ve yazıları güzeldi ama benim favorim “Beytambal Galsın Rantınız” oldu.

---------------------------------------------------

BANA GÖRE

Yamalı bohça

Mevlüt Çavuşoğlu yeni hükümete “genç bir ekip” demiş. Baktım ben mi yanıldım diye… Hayır, herhalde Çavuşoğlu’nu yanıltmışlar veya Derviş Eroğlu’nun olmadığı her kabine genç geliyordur diye düşündüm. Üstelik de kabinede bir kadın bile yok. Oysa UBP’de kadın milletvekili varken… Olmadı, kavgalar paylaşımın bu şekilde olmasına izin verdi. DP, teknokrat bakan bile atayamadı. Komiteler bağımsızlara teslim! İşte böyle bir hükümet… Yamalı bohça.

-------------------------------------------------

“Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar”
CİCERO

Bu yazı toplam 1510 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar