1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. ÜS’ler Adası
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bir kurban daha

A+A-

Uyuşturucuya gencecik bir kurban daha verdik. Acı büyük.  Ateş düştüğü yeri yakar ama ‘gerçekler’le ilgili yorumlar ve sorular da bol bol.

Ülkede, uyuşturucu alışkanlığının, sanılandan çok daha yaygın olduğu herkesin dilinde. Ama sadece dilinde. Bu konuda birşeyler yapmak için çırpınanların sayısı iki elin parmak sayısını geçmiyor. Onlara da kulak veren yok.

• Özellikle gençlerin bu alışkanlığı bir ‘özenti’den mi kaynaklanıyor acaba ? Yoksa başka başka nedenler de var mı ?  Neden, hangisi veya hangileri ise, bu konuda yapılan ciddi araştırmalara kulak veren var mı ?

• Bir okuyucumun da dediği gibi, bu insanlar bilmem kaç çeşit uyuşturucuyu nasıl ve kimden temin ediyor ?

• Çok açıktır ki, ‘ithalatçılar’ var.  Bunların kimler olduğu, uyuşturucuyu ülkeye nasıl soktukları ciddi ciddi araştırıldı mı ?  Avuç içi kadar bir ülkede bunları bulmak, ortaya çıkarmak bu kadar zor mu ?

• Emniyet Teşkilatının ilgili bölümü, birkaç gram yerine, kilolarcasının peşine neden düşmüyor ?

***

Ve…Konuyla ilgili ‘aykırı’ görüşler, düşünceler, öneriler…..
İngiltere’de, bir süre önce, bir milletvekilinin çok ilginç ve ezber bozan bir önerisi oldu Hükümete. Özetle şöyle dedi: “Ne uyuşturucu kullanmanın ne de satışının önüne geçilemeyeceği artık açıkça belli oldu.  Gizli ve yasa dışı yollardan bu işin ticaretini yapan ve milyonlarca sterlin kazananlar var. Ortada dönen para çok çok büyük. Devlet ise arkadan koşuyor….  Gelin serbest bırakalım. Yasal olarak satılsın. Devlet de bari payına düşeni kazansın….”

Bu yaygınlaşma hızıyla, fazla uzak olmayan bir gelecekte, İngiliz Milletvekili’nin önerisinin ciddi ciddi düşüneleceğine inanların sayısı da çok fazla. Hatta sigara gibi paket paket satılacağını da iddia edenler var. Paket üzerindeki kocaman ‘Sağlığa zararlıdır’  uyarısı ile.
Bu da olur mu dersiniz ?

-------------------------

    Uçurum mu ? Panik mi ?

Dışişleri Bakanımız Tahsin Ertuğruloğlu, çok kızgın. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Görüşmeleri’ndeki tutumundan şikayetçi.  Güneydeki bir gazeteye verdiği demeçte Kuzeyde, Hükümetle Cumhurbaşkanı arasında ‘uçurum’ olduğunu da söyledi. En büyük şikayeti de (Aslında Parti olarak) Cumhurbaşkanı’nın Müzakere Heyeti’nde Hükümet Temsilcisi taleplerine “Hayır” demiş olması.

Aslında Sayın Ertuğruloğlu ve Partisi’nin, hatta ortağının da söylemek istediği şu: Biz çözüm istemiyoruz… İlle de ‘çözüm’ diye uğraşan ve KKTC’yi satmak (!) için elinden geleni ardına koymayan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da hiç ama hiç güvenmiyoruz… O ‘görüşme heyeti’nde biz de olmalıyız ki ihaneti (!) önleyelim…

***

Bilmem farkında mısınız ama bu konuda da ülke bir ‘ilki’ yaşıyor. Benim bildiğim daha çoook eskilerden beri bütün görüşmeleri, verilen tam yetki ile,  Cumhurbaşkanı ve görüşme heyetine onun atayacağı kişiler yürütüyor. Şimdi ne oldu da birdenbire bu değiştirilmek isteniyor ?
Ve sorular…

• UBP ve ortağı DP, bu taleplerini neden Meclise götürmüyor ? Meclise gündemine alınmasını sağlayıp, Meclise onaylatıp, tüm yetkilerini Cumhurbaşkanı’nın elinden almak mümkün diye biliyorum ben. Yanlış mı biliyorum ?

• Bu istek ve tepki, ‘Gerçekten bir çözüm geliyor’ endişesinden mi kaynaklanıyor ?

-------------------------

     Sokak Ağzı

• Kanserden kaybettiklerimizin sayısı malum… Bilinen kanserlileri ve her gün ortaya çıkan yeni kanserlileri de duyup duyup kahroluyoruz. Kalp krizi geçirenler, kalp krizinden ölenler de her gün biraz daha artmakta. Kafadan yana hasta olanlar da ayrı… İşte bizim gerçeğimiz bu: Tepeden tırnağa hastalıklı bir toplum…

• Benim arabam orta sınıftan bir araba. Sokaklardaki tepeciklerden da çukurlardan da şöyle veya böyle geçiyorum. Çeksin gaileyi lüks araba sahipleri..Hem da en başta o Porşe, Lamburcini sahipleri.

• Duydunuz  ? Hükümetnan Cumhurbaşkanı arasından böyük bir uçurum varmış. Hükümet, halkla arasındaki uçurumun farkında değil galiba…

• Herşeyi anlarım da Rum hayranlığını anlamam…Bazılarımız herşeyi abartmayı maharetten sayarız galiba. Marulu, maydanozu, gahveyi bile Rum tarafından alanlar varmış. E pes… Daha ucuzmuş !!!!  Adam Güneye geçmen için verdiği sigorta ve benzin parasını bile hesaplamaz herhalde.

Bu yazı toplam 1972 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar