1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Bir eleştiriye cevap
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bir eleştiriye cevap

A+A-

Bir önceki Pazar yazım için eleştiriler gönderen bir okuyucuma cevabımdır:  Geçmişte yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğine inanıyorum.  Geçmişinden ders çıkarmayanların, geleceği hakkında doğru kararlar veremeyeceğine de inananlardanım.  Ama... Geçmişe yaslanarak ve de ‘doğrulardan’ da sürekli kaçarak; sadece ‘öğretilenler’e ve ezberletilenleri tekrarlayarak, arada sırada da,  “Biz neler yaptık acaba ?” sorusuna ‘doğru’ cevaplar aranmamasına,  sadece ‘ben’ diyerek, beyinlerin hapsedilmesine karşıyım.
Ezberletilenlerin aksine siz, örneğin,
Türkiye’de hep tartışılan Dersim olayının nasıl başlayıp nasıl geliştiğini, oralarda gerçekte neler olduğunu öğrenmek istemez misiniz ?
Sıkça dünya gündemine gelmekte olan ‘Ermeni Meselesi’ndeki gerçekleri öğrenmek istemez misiniz ?
İsitklal Mahkemeleri’nde neler olup bittiğini öğrenmek istemez misiniz ? (95 yıldır  gizlenen  mahkeme tutanakları açıklanıyor. Okuyup öğrenmek istemez misiniz ?)
50’li yıllarda, İstanbul’da, Kıbrıs Tükleri bahane edilerek meydana gelen olaylarda neler olup bittiğini, perde gerisinde kimlerin olduğunu öğrenmek istemez misiniz ?
v.s. v.s. v.s.
Gelelim Kıbrısımıza... Çok daha gerilere gitmeden...
21 Aralık 1963’ten önceki günlerde, Rum faşistlerin de, Türk faşistlerin de ‘yangın’ın başlaması için neler yaptıklarını öğrenmek istemez misiniz ?
Örneğin, Bayraktar Camii’ni, kimlerin ve neden bombaladığını, TC Büyükelçiliğini kimlerin ve neden kurşunladığını öğrenmek istemez misiniz ?
Dillirga çarpışmalarının nasıl ve neden başladığını;  öğrencilerimizin oralara neden, nasıl ve hangi akla hizmeten ve kimlerin emriyle çıkarılıp perişan edildiklerini; çarpışmaların nasıl sonuçlandığını ve öğrencilerin adadan nasıl çıkarıldıklarını öğrenmek istemez misiniz ?
Köfünye, Baf, Leymosun  çarpışmalarının neden ve  nasıl başladığını öğrenmek istemez misiniz ?
1974’de, örneğin, Kocatepe, Tınaztepe, Adatepe  Türk savaş gemilerinin, Türk savaş uçakları tarafından nasıl ve neden bombalandığını öğrenmek istemez misiniz ?
Örneğin 1974’de, kapalı (!!!) Maraş’ın kimler tarafından ve nasıl talan edildiğini öğrenmek istemez misiniz ?
Bunlar bizden örnekler. Rumların ‘gizli gerçekleri’ apayrı bir kitap.
Gerçekleri öğrenmek istemez misiniz ?  Sadece öğretilenler ve ezberletilenlerle ilgilenmeye ve ot gibi yaşamaya devam edin öyleyse.

Bu yazı toplam 1780 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar