1. YAZARLAR

  2. Kaya Emiroğlu

  3. Bir de gol olsa…
Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Bir de gol olsa…

A+A-

Sezon öncesi kapalı kutu gibi duran Binatlı, bizi şaşırttı. Kaçan onca pozisyondan 1-2 tanesi gol olsa sarı yeşilliler maçı kazanacak ve tüm futbol camiasını şaşırtacaktı.

Aslında kadro yapısı çok iyi. Yedek kulübesi yeterli. Ancak son vuruşlarda becerikli bir golcü olmaması tam bir eksiklik.

Kemal Uçaner ve KKTC’deki ilk maçında John Bello kötü bir görüntü çizmediler. Zaten orta alandaki futbolcuların iyi organize olmaları, ayağa isabetli paslarla atağa çabuk çıkmaları, erken bir golün habercisiydi. Olmadı, ama Binatlı oyundan da düşmedi.

Savunmada, ikinci devrede on kişi oynayan takımın belki de en iyisi Ayhan’ın kritik müdahaleleri ve organizasyonu iyi yapması, takım adına en önemli artıydı.

Kaleci Ercan’ın hava toplarında geçit vermemesi bir yana, savunmanın orta alandaki oyuncuların da yardımıyla iyi kapanarak ceza alanı içerisinde net bir gol pozisyonu vermemesi, ileriki haftalar için de umut vericiydi.

On kişi oynarken Reşat ve Batshi’yle bulunan iki net pozisyon, takımın güçlü bir yapıya sahip olduğunu da göstermiş oldu. Bu arada genç oyuncular Çağdaş, Ömer Gül ve oyuna ikinci devrede giren Reşat, takımın geleceği açısından önemli kazanım oldular.

Gençler Birliği’nde geçen sezonki organizasyon sıkıntısı devam ediyor. Orta alanda Arif’in savunmanın önünde başlatılması yanlıştı.

Hücum arkası oynama özelliği, bu oyuncuyu forvette daha önemli yapıyor. Gerçi ikinci  devrede Arif ileriye kaydırıldı ancak bu kez de hücum oyuncularının kalabalık savunma arasında etkili olamamaları ve pas alışverişinde yetersizlikleri, orta alan kurgusuna da negatif yansıdı. Kanatlar yetersizdi.

Savunmadan bindirmeler etkisizdi. Yakubu Malik ilk maçı olmasına karşın iyi bir görüntü sergilerken, aşırı pas hatası takımı oyundan düşürdü.

İkinci devrede ceza alanına gönderilen gereksiz uzun paslar, on kişi kalan rakibin tam da istediğiydi. Futbolcular arasında organizasyon açısından bakıldığında bir uyum sorunu göze çarpıyor. Bu olumsuzluklar içerisinde Yavor Vandev’in de beklenenin uzağında olması, takımın golden uzak kalmasını getirdi.

Savunmada sakatlığı olan Abbas’ın oynamayışı, geriden yönlendirmede sıkıntı oluşturdu. Sakatlıktan yeni kurtulan Emir kötü olmasa da yine de henüz hazır değildi. Birebirde Kemal Uçaner ve Bello yeteri kadar marke edilemedi.

Çok gol pozisyonu verildi. Ali Aydemir gününde olmasa erken bir gol maçı kaybettirirdi. İkinci devrede golcü sıkıntısı had safhaya ulaştı. Emeka’nın yeri doldurulamadı. Bu aşikar. Üç forvetle ceza alanı içerisinde net gol pozisyonu bulunamıyorsa, bu gol açısından ciddi sıkıntıdır. İleriki haftalarda da sıkıntı olmaya devam edecektir.

Hakemler zaman zaman kritik pozisyonlar olsa da hata yapmadılar ve iyi bir yönetim gösterdiler.

Bu yazı toplam 980 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar