1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. IŞİD – Fransa- Avrupa-Kıbrıs
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bir ‘Bayram’ daha

A+A-

 

Bir Bayram daha... Nasıl Bayram’sa ?...
Bayram kimin Bayramı ?
Fırsat bilip  bir uzun tatil  daha yapan devlet memurlarının mı ?  Tatilini  Avrupa’da geçirenlerin mi ? Yoksa Güneye hücum edenlerin mi ? 
“Bayram” bahanesiyle,  Büyüklerinin (!) ellerini sıkmak veya öpmek, ona olan sadakatini göstermek  için kuyruklara girip saatlerce bekleyen yağcıların, yalakaların Bayramı mı ?
‘Kurban’ adı altında katledilen hayvanların Bayramı mı ? Yoksa Bayram’ı fırsat bilerek satış fiyatlarını  yeniden ayarlayanların (!)  mı ?
Kurban etini, gece mangalda pişirip, içkisi eşliğinde keyifle midesine indiren, üstünden de ‘Şükürler olsun Tanrım..” diyenlerin Bayramı mı ?
Serseri mayın gibi sokaklarda dolanan,  kim olduğu belirsiz kendi-gelenlerin Bayramı mı ? Yoksa üç-beş kuruş koparmak için kapınızı çalarak zorla elinizi öpmeye çalışan,  hiç tanımadığınız çocukların mı ?
‘Bayram’ niyetine meyhaneleri, restoranları dolduranların Bayramı mı ? Yoksa açlıktan bir sokum ekmeğe muhtaç aç’ların mı ?
İslam dünyasının bu önemli Bayramı’ı,  trafik canavarına kurban gidenlerin Bayramı mı ? Yoksa, İslam adına birbirine kurşun sıkan, bombalar yağdıran, birbirini öldüren, hatta ve hatta gırtlak kesenlerin mi ?
‘İslam’ adına, kapkara çaputların arkasına sığınanların,  saçlarının görünmesini günah sayanların Bayramı mı ? Yoksa küçücük çocukları türban takmaya zorlayanların mı ?
Hayatı boyunca doğru dürüst hiç bir şey yapmayan, Bayram gelince Cami’ye gidip namazını kılan, Tanrı’dan affedilmesini dileyen,  Cami kapısından çıktıktan sonra ise, gönül huzuru içinde,  kaldığı yerden devam edenlerin Bayramı mı ?
‘Bayram kimin Bayramı ?’  sorusuna cevaplar ararken bir Nasrettin Hoca fıkrası ile kapatalım bu garip Bayram yazısını.

• Hocanın parası yok. Kurban kesememiş. Köyüne dönerken yolda bir keçi görmüş. Yakalayıp kurban etmiş ve bir güzel yemiş. Komşusu “Bu yaptığınız günah. Kıyamet gününde bu keçi için sorguya çekileceksiniz. Nasıl hesap vereceksiniz ki ?” diye sormuş. Hoca “İnkar ederim” diye cevap vermiş.
“İnkar edemezsiniz, Kıyamet Günü’nde keçi gelip karşınızı dikilecek, tanıklık edecek...”
Hoca  “Kıyamet gününde bu keçi dirilip karşıma gelirse ben de hemen yakalayıp sahibine geri verir bu dertten kurtulurum..” demiş..

Bu yazı toplam 1694 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar