1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Bir an önce…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Bir an önce…

A+A-

 

Elektrikte yapılan zam dün yürürlüğe girdi.
Tepkiler sürüyor.
Özellikle iş çevreleri, esnaf odası, sanayiciler zaten şimdiye kadar zor olan işlerinin bundan sonra daha da zor olacağını söylüyorlar.
Konutlardan ses çıkmıyor çünkü henüz bir ‘konut birliği’ yok!
Hükümet zam gerekçesini izah etmeye çalışıyor.
Zam olmazsa elektriksiz kalacağımızı ifade ediyorlar.
Daha önce de dediğim gibi zam, ülkenin elektriksiz kalmaması için bulunan en kısa vadeli çözüm.
Öte yandan belki bunun da bu ay için yetersiz kalacağı da belirtiliyor.
Önemli olan zamla birlikte açıklanan elektrikle ilgili gelecek planı… Yani alanın genişletilmesi, çeşitlendirmek, yenilenebilir enerjiyi üretimin içine katmak.
Bir kez daha söylemek isterim ki yenilenebilir enerjide bireysel çözümler akaryakıtla üretilen elektrik enerjisinin kullanımını azaltacak elbette ama bu üretim ancak bireyleri koruyan bir biçim olarak kalacaktır.
Devletin yenilenebilir enerjiyi oldukça ciddi olarak ele alıp elektrik enerjisi üretimini mümkün olduğunca yenilenebilir enerjiden sağlaması önemlidir. Uzun vadeli bir plan… Keşke bu konu çevrecilerin ve bilim insanlarının yıllarca önce ortaya attığı zamanlarda ciddiye alınsaydı ve ele alınsaydı. O zamandan bu zamana çevreye hiçbir kötü etki olmadan, doğal yapı ve insan sağlığı tehlikeye atılmadan üretimde bir miktar rahatlama sağlanabilirdi.
Umarım hiç olmazsa şimdi ciddi yatırımlar oluşturulabilir.

************************

Hayırlısı olsun

Cemal Özyiğit, Toplumcu Demokrasi Partisi’nin başkanlığına getirildi. Umarım başkan olarak ilk konuşmasında dediği gibi TDP’nin “kişiye endeksli çalışma” biter, “lider partisi” olmaktan çıkar ve örgütlenmesi tamamlanır. Ayrıca solun en ucundaki tabanıyla, merkeze yakın tabanının arasında bir uzlaşı sağlar ve gerçek bir TDP vizyonu ortaya koyar diye umuyorum.

************************

Uzlaşılar masada…

“BM tepkileri es geçiyor ve uzlaşı noktalarının değerlendirilmesinde ısrar edecek” diye vermiş Rum basını müzakerelerin tekrar başlaması halinde masaya konacak Downer belgesini izah ederken… Yine umarım ki haklı çıkar, Talat-Hristofyas döneminde uzlaşılan noktaların tekrar yap-boz yapılmasında hiçbir yarar olmaz diye düşünüyorum. Var olan temelin üzerinde çatının çıkması daha kolay olacaktır.

Bu yazı toplam 1674 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar