1. YAZARLAR

  2. Hasan Yıkıcı

Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Biden’in gelişi ve düşündürdükleri…

A+A-

50 yıldan bu yana ilk kez bir ABD Başkan Yardımcısı’nın Kıbrıs’ı ziyaret edecek olması elbette ki iki tarafta da farklı heyecan yaratıyor.

Farklı beklentiler de ortaya çıkarıyor.

Kıbrıs’ın güneyinde bulunan gaz yatakları nedeniyle Joe Biden’in bölgeye gezi yaptığını söyleyenler, Rusya’nın bu durumdan rahatsızlığı, Kıbrıs’ta çözümü zorlamak için geldiğini belirtenler var. Kıbrıs Türk tarafı sürekli olarak bütünlüklü çözümün altını çizmeye gayret ediyor ancak Biden’in gelişinde Maraş’ın da sahiplerine iadesi konusunda önerisi olacağı da öne sürülüyor. Buna karşılık Mağusa Limanı’nın serbest ticarete, cruise gemilerine açılması gibi önerilerin de getirileceği söyleniyor.

Tabii ki güven yaratıcı önlemler içinde adı geçen Maraş’ın açılması gibi durumlar “Kıbrıs’ta çözümü geciktirir mi” gibi endişeler benim de kafamın içinde bir yerde var ancak belki de Kıbrıs’ta çözüm budur…

Belki Maraş’ın sahiplerine iadesi, belki Mağusa Limanı’nın ticaret gemilerine açılıp uluslararası bir liman haline gelmesi, belki Uluslararası Lefkoşa Havaalanı’nın iki tarafça kullanıma açılması gibi olaylar çözümü yavaş yavaş hayatımıza getirecek olan olaylardır.

Belki de “tamam, her şey oldu bitti, anlaştık” gibi bir beklenti boş olabilir.

Söylenen güven artırıcı tedbirleri belki de daha fazla umursamak gerekiyor.

Biden’in Ada’ya gelişi eğer çözüme bir şekilde yardım edecekse de Eroğlu’yla Saray’da görüşmüş, yan binada görüşmüş çok da umursamamak lazım.   

-----------------------------------------------

Hade temizleyelim!

5 Haziran’da bir temizlik kampanyası var.
5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ülkemizi en geniş şekilde temizlemek için günün anlamına çok uygun bir etkinlik.
Estonya’da 2008’de başlayan ve ‘Lets Do İt’ adıyla bilinen kampanya bu yıl ‘Hade Temizleyelim’ adıyla bizde de düzenleniyor.
5 saatte yapılabilecek en fazla temizliği yapmak için bir fırsat.
Çevre Platformu bu etkinliği gündeme getirdi, devlet, sivil toplum örgütleri, kurumlar, özel şirketler, bireyler bu etkinliğe destek vereceklerini açıkladılar.
Destekler sürüyor, temizlik kampanyasına katılmak isteyenler, gazetemizde de bulabileceğiniz ilanlardaki telefon, internet adresi veya kısa mesajla katılım isteklerini organizasyon komitesine iletiyorlar.
Güzel bir olay, güzel bir etkinlik.
Katılımı en yüksek sayıya çıkarmak bizim elimizde…
5 Haziran’da ülkenin dört bir yanında 5 saatte yapılacak temizlikten sonra ortaya çıkacak manzarayı merak ediyorum.

Bu yazı toplam 1749 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar