1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. ‘Bencillik’ nasıl çoğaldı
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

‘Bencillik’ nasıl çoğaldı

A+A-

- Trafikte dikkat ettim, hem aracını kullanan hem de 'akıllı telefonu'ndan mesaj yazanların sayısı az buz değil.... Telefonun 'akıllı' olması bir başına yetmiyor (!)

- Hürriyet'te okudum, bir psikiyatri profesörü 'Bonzai' batağına düşen gençleri anlatırken ailelere şu öneriyi yaptı:
“İstediğine ulaşamayınca hayal kırıklığına katlanabilen çocuk yetiştireceksin...”

- Larnaka'da, Limasol'da, Baf'ta uzun uzadıya halk plajları var da, Girne'de niye yok mesela!.. 74'ten beri kapanın elinde kalmış... Yazık!..

- Limasol denizi 'buzlukta bekletilmiş su' gibi soğuk, Larnaka'nınki lokum gibi !..

- Facebook'ta hani şu 'önerilen dürtme'ler  var ya, neye göre öneriliyor, anlayan var mı? Zuckerberg’in özel bir bildiği varsa dürtelim yani...

- 'Egzoz Ölçümü' salt para toplamak için mi? Son zamanlarda yollarda o kadar fazla 'kara duman' saçan araç görüyorum ki, sorma ‘yol’ zehri (!)

- Bankalardaki 'mevduatlar' ha bire artıyor, yollarda arabalar, her boş arazide inşaatlar... Vekiller değil sadece tüm toplum servet beyanı yapmalıyız bence!

- O kadar çok üniversitemiz oldu ki, insan karıştırıyor, hangisi İngiliz hangisi Amerikan, hangisi hangi ailenin acaba?

- Maçları da özledim. Yok, futbol kalitesini değil, en fazla da tribünlerdeki muhabbeti.

- Dünyaca ünlü Kıbrıslı Türk Psikiyatr Profesörü Vamık Volkan, KIBRIS’ta Emine Davut’un röportajında aslında bildiğimiz saptamayı yineledi: “Bir toplum travmadan çıktığında bazen beraberlik olur. Ancak Kıbrıs Türk toplumunda ganimet nedeniyle bencillik ortaya çıktı.”

- Röportajda altını çizdiğim çok satır var: ‘Türkiye’de müthiş bir dini kullanma var. Bu, biz Kıbrıslı Türklere uymuyor’ / ‘Kıbrıs’a her geldiğimde derim ki Rumlarla münakaşa etmeyelim, görüşelim, çünkü konuştukça öldürme yok’ / ‘Şanslıysanız hükümetin başına biri geçecek ve yasa neyse uygulayacak, Cumhurbaşkanı’nın oğlu da olsa, yakını da kanun vardır.’

- Bu haftanın aklımdan kalan güzel dizelerinden: Duygulara yasak koyan / tabulara inat sevişmek / ve sevinçlerimi gezdirmek istedim / ilk yaz özlemiyle teninde ( Nisan Serap)

Bu yazı toplam 2009 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar