Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Beklenti

A+A-

 

Yeni hükümet bekleniyor.
CTP-BG acaba DP-UG’yle hükümet kurmak için uzlaşabilecek mi yoksa uzlaşamayıp diğer partiyle yani UBP ile de görüşecek mi?
CTP daha önce aldığı kararla DP-UG ile görüşme sürecinin sonunu Perşembe yani bugün olarak belirlemişti.
Bu akşam yeniden toplanacak olan Parti Meclisi şimdiye kadar DP-UG’yle yapılan görüşmeleri değerlendirecek ve ona göre ‘devam’ veya ‘tamam’ kararını verecek. ‘Tamam’ derse UBP ile görüşmesi bekleniyor CTP’nin…
Acaba olur mu?
Şimdiye kadar DP’yle yapılan görüşmelerde özellikle bakanlık paylaşımları konusunda spekülâsyonlar yapılsa da olumlu veya olumsuz açıklamalardan kaçınıldığı gözlendi. Ketum bir görüşme süreci yaşandığını söyleyebiliriz.
Her ne kadar da gazetelerin köşelerinde yazarın aldığı duyumlar adı altında bazı şeyler yazılsa da ne kadarının doğru ne kadarının yanlış olduğu eğer bir hükümet modeli ortaya çıkarsa belli olacak.
Özellikle bakanlık paylaşımları konusunda çıkar spekülasyonlar… Şu kadar bakanlık onda, şu kadarı da diğerinde… O bakanlık onun, bu bakanlık diğerinin diye de devam eder yazılar veya konuşmalar…
Ben de şu kadarını yazayım ki birşeyler yazmış olayım hiç olmazsa! İçişleri Bakanlığı konusunda bir pürüz yaşandığı, İçişlerini’ni DP’nin istediği söyleniyordu ancak İçişleri Bakanlığı CTP’de kalacak şekilde uzlaşıldığı bilgisi var ancak bunun da ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu görüşmeler olumlu bittiğinde ve bakanlar listesi belli olduğunda ortaya çıkmış olacak.
Aslında her zaman için koalisyon görüşmesi yapan partiler bakanlıklardan önce program üzerinde uzlaşının önemli olduğunu söylerler ancak bakanlıklara sıra gelince de öncesinde önemsiz olan konu bir anda önem kazanır.
Bu da çok doğal çünkü partiler alacakları bakanlıklarla topluma en iyi hizmeti vermeyi amaçlarlar.
Tabii ki geçmişimizde bakanlıkların ‘topluma hizmet’ dışında kişisel veya zümresel bazı kazançlar elde etmek için kullanıldığına tanıklık ettik ama özellikle son seçim sonuçlarıyla bu gibi icraatların! cezalandırıldığını da gördük.
***
Sonuçta görüşmelerde bir aksilik çıkmazsa yeni hükümetin CTP-DP koalisyonu olacağı görülüyor. CTP ile DP bir kez daha koalisyonu deneyecekler ama bu kez DP’de UG de olacak. CTP’nin BG’si zaten vardı.
Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa umarım bu seferki koalisyon hatalardan da ders alarak daha verimli ve uzun soluklu olur.

Bu yazı toplam 2016 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar