1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Veee... 20 Temmuz
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bayrak ve Ulusal Marş

A+A-

 

          Kısa bir süre önce,  Cyprus Mail’de,  George Koumoullis  imzalı ilginç bir yazı çıktı. Bir arkadaşım dikkatimi çekti.  Koumallis yazısında,  1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti-Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı ve de Kıbrıs Cumhuriyeti ‘Ulusal Marşı’ndan söz ediyordu. Ve genelde Rumları-Rum Yönetimlerini suçlamaktaydı.   Özetle,  yıllardır  Kıbrıs’ın ‘bağımsız bir Cumhuriyet’ olduğunu  savunurken,  Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı yerine Yunan Bayrağı; Kıbrıs Cumhuriyeti Ulusal Marşı yerine Yunan Ulusal Marşı kullanıldığının üzerinde duruyor. Böyle yapmakla da Türk iddialarına büyük destek verildiğini iddia ediyor.

***

  Bu ‘terslik’ çift taraflı olarak, yıllardır mükemmel (!) çalışıyor sevgili Koumoullis. Bu garipliğin, Kuzeyle Güney arasında  küçücük bir yolculuk yapan yabancıların dikkatini çekmediğini mi sanıyoruz acaba ?
Güney’e  daha girerken, kapılarda çift bayrak.. Kıbrıs Cumhuriyeti + Yunan Bayrağı... Orada burada, her köşede aynı manzara.  Yunan Ulusal Marşı’nı da unutmayalım. Değişik etkinliklerde de Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağından çok Yunan bayrağı en ön planda... Futbol, basketbol v.s. karşılaşmaları da işin ekstrası...
Kuzey’e girerken daha farklı bir manzara mı var ? Yok... Tıpa tıp aynı...  Her yerde... KKTC Bayrağı + Türk Bayrağı...  Yani, bizim ‘Bağımsız Devletimiz’  K.K.T.C.’ nin de bir bayrağı var ama yanında Türk Bayrağı ile birlikte...  Ulusal Marşımız ise malum...Aynı sizinki gibi Bay Koumoulis...
Evet, doğru...Herşey ters... Ama yıllardır ne doğrudur ki bu adacıkta ?
Bu arada küçük bir not daha düşelim:  Bu durum 1974 savaşından sonra doğmuş değil. Taa 63’lerden beri böyle..Hem Rumlarda, hem Türklerde.

***

Ulusal Marş konusunda aklım iyice karıştı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Bayrağı ve hatta bu bayrağın  ayrıntılı hikayesini de biliyordum da,  -itiraf etmeliyim ki-  Cumhuriyetin bir de Ulusal Marşı olduğunu bilmiyordum. (Bu arada... Ülkede bilen var mı ? Çok merak ediyorum...)
Her neyse.... İnterneti didik didik ettim ama Kıbrıs Cumhuriyeti Ulusal Marşı’nı bulamadım.  Hangi kaynağa başvurdumsa karşıma Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Ulusal Marşı olarak ‘Yunan Ulusal Marşı’ çıktı.  Halbuki Kousoullis yazısında, -yanlış anlamadıysam-  böyle bir marşın var olduğunu ve ama 1966 yılında Hükümet kararıyla bir kenara itildiğini iddia ediyor.

***

Biri dünyada resmen tanınan, bilinen, kabul edilen Kıbrıs Cumhuriyeti, diğeri, tanınmayan ama ısrala “Ben varım ve burdayım” diyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.  İkisi de (tanınsa da tanımasa da) ‘Bağımsız’ (!) iki Devlet... Resmi mühürleri, Hükümetleri, Meclisleri hatta ve hatta Bayrakları bile var. Ammmaaaa Ulusal Marş’ları yok.
Eeee... Burası, herhangi bir yer değil. Adı Kıbrıs... Üzerinde yaşayanlarda da ‘Kıbrıslı’. Rum’u ile Türk’ü ile, Ermeni’si Maronit’i ile... Bu kadarcık farkımız (!)  olsun artık. Değil mi ?

 

*****************************************************************************
 

Sokak ağzı

• Milyarlarca lira harcayarak  su’yu Türkiye’den Kıbrıs’a kadar getir, sonra, bir vana yüzünden su verme denemesi bile başarısız olsun. Gülsek mi ağlasak mı ?
• Ben karar verdim artık velesbitle gezeceğim. Ne seyrüsefer isterim, ne benzin ne da araba...
• Memlekette 85 bin üniversite öğrencisi varmış ama bunların 35 bini okula bile gitmezmiş. Nerdediller ve ne yapallar acaba ? Çok merak ettim.
• Aha size yeni hükümet yeni atamalar. Yeni atamaların sayısı 100’ü bulmuş.  Bu da yüz kişi daha açığa alındı demektir.  Yani oturarak maaş... Yaşasın KKTC...
• Umut nerde ? 40 yıldır karar veremiyorum. KKTC’de mi ? Birleşik Kıbrıs’ta mı ?  İlhakta mı ? 
• TC Başbakanı Yıldırım “Türkiye’de ne varsa KKTC de aynısı olacak” demiş.  Eyvah eyvah.... Bu güne kadarkilerden bile şikayetçiydik bundan sonra daha çoook şeyler göreceğiz demektir bu.

Bu yazı toplam 2806 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar