1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. ‘Erimek’ üzerine
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Başbakanlık’tan Sultanlığa…

A+A-

 

“Allah Türkiye’ye kolaylık versin”
Hasan Cemal dünkü yazısını böyle bitirdi.
Ben de bu cümleyle başlıyorum.
***
Seçim gecesi AKP’nin kontrolündeki Anadolu Ajansı ve Fethullah Gülen’in sahibi olduğu Cihan Haber Ajansı’nın seçim sonuçlarındaki farklı yaklaşımları kafaları oldukça karıştırdı.
AA özellikle İstanbul ve Ankara’da başka sonuç verirken CHA tam tersi sonuçlar verdi. Oy sayımı sonuca yaklaşırken iki ajansın verileri de ancak birbirlerine yaklaşmak durumunda kaldılar. Sonuçta ortaya AKP’nin zaferi çıktı.
***
Demek ki Türkiye halkı yerel seçimlerde hem de 2009 seçimlerine göre oylarını artırarak %45 oranında AKP’ye ve Erdoğan’a destek vermişse ne Gezi olayları, ne 17 Aralık soruşturmaları, ne yolsuzluklar, ne tapeler, ne gaz fişekleriyle öldürülen gençler, ne baskılar, ne twitter’ın, youtube’un kapatılmasını umursamıyor sonucunu çıkarabiliriz.
***
Tabii farklı nedenleri de var bu sonucun…
-Türkiye halkı, Osmanlı’dan gelen gelenekle başında bir ‘sultan’ olmasını istiyor olabilir,
-Sağlık hizmetlerinde meydana gelen gelişmeler, yapılan altyapılar, seçim öncesi yapılan bazı yardımlar halka “siz de yemişseniz helal olsun” dedirtmiş olabilir,
-12 yıldır iktidarda olan AKP’nin sosyal yaşamda, eğitimde yarattığı yeni model Türkiye halkına uygun gelmiş olabilir,
--Özellikle ana muhalefet her zaman olduğu gibi bir alternatif yaratamadı, bu da kesin,
-AKP ve Erdoğan özellikle Fethullah Gülen’in saldırıları karşısında ‘mazlum’ görülmüş olabilir vs…
***
Seçimde bir sonuç da AKP dışındaki partilerin belirli bölgelerde kapalı kaldıkları... AKP, aldığı oylarla Türkiye’nin partisi durumundayken, CHP ve BDP bölgesel kaldılar. MHP’nin oyları bölgelere biraz daha dağılabilmiş. CHP kıyılarda (Antalya’da AKP kıyıları delmiş), BDP ise Güneydoğu Anadolu’da kalmaya devam ediyorlar. Diğer bölgelerde yok gibiler…
***
Seçim gecesi yorumcular konuşuyor; “CHP sola sahip çıkabilse, sol çıkışlar yapabilse oylarını artırırdı” diyor bir yorumcu… Bir anket şirketinin sahibi ise anketlerine güvenerek “aksine öyle yapsa CHP’nin oyları %8’de kalır çünkü Türkiye’de sol kalmadı. Vatandaşa ne oldukları sorulduğunda, milliyetçi, muhafazakar, laik, Atatürkçü şeklinde yanıtlıyorlar. Yani sol yok, Atatürkçü var. Kendine sol veya sosyal demokrat diyenlerin oranı %8’de kalıyor” şeklinde yanıt veriyor. Bence de bu anket sonucu yanlış değil.
***
Ve bundan sonra Ağustos ortasında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri… Tayyip Erdoğan artık daha emin olarak bu seçimlere hazırlanabilir. Elbette ki Erdoğan Cumhurbaşkanlığı için hazırlanırken o makamın şimdi yok gibi olan yetkisiyle gitmek istemiyor. Nasıl olsa meclis elinde… Cumhurbaşkanlığı’nın yetkilerini artırıp bir Başkanlık rejimi durumuna getirmek isteyecektir. Böylelikle yasal başkanlık rejimi olmadan ‘diktatörlüğü’ yakalamış bir kişi olarak devletin tepesinde her türlü yetkiyi kendisinde toplayabilir. ‘Yasalar değiştirilemez’ gibi bir engel çıkabilir belki… Hiç önemli değil. Herşeye rağmen seçimden bu destekle çıkan Erdoğan, o sultanlığı Çankaya Köşkü’nde yine yapar. Hatta sürpriz olmaz, halifelik bile yeniden gündeme gelebilir. Osmanlı sultanları gibi keser, biçer, Allah adına konuşur, karar verir, ‘Yeni Türkiye’! modeli de böylelikle gerçekleşmiş olur.

Bu yazı toplam 1656 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar