1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Ban Ki Moon: “Cesaret verici bir adım…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Ban Ki Moon: “Cesaret verici bir adım…”

A+A-

Lefkoşa, 6 Kasım 2015 (T.A.K.): Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kayıp şahıslara ait kalıntı bulunma olasılığı olan askeri bölgedeki 30 muhtemel gömü yerinde kazı yapılabileceği yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin “kayıp” listesinde yer alan şahıslara ait kalıntıların bulunma ihtimali olan Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerdeki 30 olası gömü yerinde kazı yapılmasına müsaade edilmesiyle ilgili, Kıbrıs’taki Birleşmiş Millerler Barış Gücü Basın Birimi aracılığıyla açıklama yaptı.

Açıklamada Ban, Akıncı’nın askeri bölgelerde “kayıp” arama çalışmalarıyla ilgili resmi açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Genel Sekreter Ban’ın, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin yoğunlaştırıldığı bir aşamada, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum toplumları arasında güvenin gelişmesi için atılan adımların cesaret verici olduğunu söylediği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı önceki gün Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleriyle görüşmüş ve askeri bölgelerdeki 30 noktada kazı yapılması için gerekli izinlerin alındığını bildirmiş; ayrıca komiteye 75 bin Euro bağışta bulunmuştu.

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 6.11.2015)

----------------------------------------------------------------------------------------

***  Kıbrıslırum basını olayı memnuniyetle karşıladı…

“Kayıplar konusu Kıbrıslıları birleştirmeli…”

Lefkoşa, 6 Kasım 2015 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Kıbrıs’ın kuzeyinde askeri bölgeler içerisinde kayıp kalıntıları olduğu düşünülen 30 noktada kazı yapılması için askeri makamlardan izin alındığı açıklaması, Güney’de gündem konusu oldu. Kıbrıslırum basını haberleri birinci sayfalarından ve fotoğraf desteğiyle okurlarına aktardı.

Alithia; “Askeri Bölgeler İçerisinde 30 Noktada Kazı... Ankara’dan İlk Adım... Başkanlık: Olumlu Gelişme...” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanlığı’nın bu gelişme üzerine memnuniyetini dile getiren yazılı açıklama yaptığını haber verdi. Gazete, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük ve BM tarafından atanan üyesi Paul-Henri Arni ile makamında görüşmesi sırasında yaptığı açıklamayı geniş ölçekte aktardı.

Gazete, Kıbrıslırum Yönetimi Başkanlığı’nın yazılı açıklamasını aktardı. Habere göre, Kıbrıslırum Yönetimi Başkanlığı yazılı açıklamasında, askeri bölgeler içerisindeki 30 noktaya kazı maksadıyla erişime müsaade edilmesinden memnuniyet belirtti.

Birçok siyasi partinin dün KŞK’ni ziyaret ederek, bu önemli gelişmeyle ilgili bilgi alarak memnuniyet mesajı yayımladığına dikkat çeken gazeteye göre, komite, sözü edilen noktalarda Ocak 2016’da başlayacak kazıların, yılda 10 nokta kazılmak suretiyle, 3 yılda tamamlanacağını açıkladı.

Fileleftheros; “30 Askeri Bölgede Kayıplar İçin Araştırma... Önümüzdeki 3 Yılda Her Yıl 10 Nokta Açılacak... Taşınan Kemikler Sorununda Da İlerleme Ümidi” başlık ve spotlarını kullandı.

Gazete, Kıbrıslırum siyasi partilerinin ilk tepkilerine de yer verdi. Habere göre, DİSİ gelişmeyi “olumlu” diye niteleyerek, Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumlar arasında barış içerisinde birlikte yaşamanın, geçmişle barışmaktan geçtiği, bunun için de “kayıp” akıbetlerinin belirlenmesinin şart olduğu görüşünü ortaya koydu.

AKEL “kayıp” gömü yerleri hakkında güvenilir bilgiye sahip olanları KŞK’ya bilgi vermeye çağırırken DİKO, “Bu bölgelerde kayıpların gömülü olduğu biliniyor… Kazıların en kısa sürede başlaması gerek” ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi “Kayıplar konusu Kıbrıslıları birleştirmeli, son gelişme de çok önemlidir” görüşünü ortaya koydu.

Haravgi haberi manşetten; “KŞK Önümüzdeki 3 Yılda Kazılar Yapmak İçin İşgal Bölgelerindeki 30 Askeri Bölgeye Erişim Elde Etti.... Liste Uzun Zamandır Hazır” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, KŞK Kıbrıslırum üyesi Nestoras Nestoros’un gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını ve kazı yapılacak yerler listesinin önceden hazır olduğunu açıkladığını yazdı.

Simerini; “Bölgeleri Açıyor ve Vesile Oluyor...” başlıklı haberinde, Akıncı’nın dünkü KŞK Kıbrıslıtürk ve BM temsilcisiyle görüşmesinde söylediklerini okurlarına aktardı.

Politis; “30 Askeri Bölge Açılıyor... Kayıplar İçin Araştırmalar Genişletiliyor” başlığını attı.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 6.11.2015)

Bu yazı toplam 1406 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar