1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Bir zamanlar Kıbrıs’ta hayat… (6)
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Balabayıs, Girne ve Kalkanlı’da yeni kazılar

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi adamızın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”ın aranmakta olduğu kazılara devam ediyor.
Kayıplar Komitesi Balabayıs, Girne ve Kalkanlı’da yeni kazılara başladı.

Balabayıs (Bellapais) girişinde yeni bir kazıya başlanırken, Kalkanlı’da (Kapudi) köy girişindeki büyük viraj üzerinde de kazılar başlatıldı. Kalkanlı’daki (Kapudi) bu virajla ilgili olarak pek çok okurumuz ısrarla bu alanda gömü yerleri bulunduğu yönünde bilgi vermiş ancak yürütülen kazılarda herhangi bir ize rastlanmamıştı. Omorfo’dan Kalkanlı’ya (Kapudi) girişindeki olası gömü yeriyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde de iki şahit bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine iki farklı noktaya ilişkin bilgi vermişlerdi. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum.

Kalkanlı’da (Kapudi) bulunan üniversite denetimindeki telli alanda yürütülmekte olan kazıda henüz herhangi bir ize rastlanmadı.
Kayıplar Komitesi Girne’de Kale arkasında da yeni bir kazı başlatmış bulunuyor.
Lefkoşa dışında bir noktada, Mia Milya’da (Haspolat) ise iki ayrı noktada kazılar devam ediyor.

Bir okurumuzun Güngör (Kutsovendi) girişindeki su deposu yakınlarında bir gömü yeri bulunduğu doğrultusunda yıllar önce vermiş olduğu bilgiler ardından aynı çerçevede bir başka şahidin bilgi vermesi üzerine bu alanda yeni bir kazı başlatıldı. Daha önce su deposu çevresinde yapılan kazıda herhangi bir ize rastlanmamıştı. Okurlarımız bu bölgede küçük bir askeri birlik bulunduğu, çatışmalarda bu birliğe mensup Kıbrıslırum askerlerin öldürüldüğü ve bu manganın bulunduğu küçük bina civarına gömüldükleri yönünde bilgi vermişlerdi.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Pareklişa’da kazılar devam ediyor ve 33 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Pareklişa’daki bu toplu mezara, Dohni ve Zigi’den (Taşkent ve Terazi) alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürkler’in gömüldüğü tahmin ediliyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1635 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar